Spojte se s námi


Cestování

Jak si užít kouzelné Skotsko nenáročně? Městečko Stirling coby perfektní destinace pro milovníky historie i přírody

Krásné hrady a zříceniny, celkově jedinečná architektura, romantická historie, nádherná příroda, dechberoucí výhledy, milí a pohostinní lidé. I tak lze ve zkratce jednoduše popsat Skotsko, jednu ze čtyř zemí Velké Británie. Chcete-li jen zčásti ochutnat vše, co nabízí, vyplatí se navštívit městečko Stirling.

Publikováno

dne

Krásné hrady a zříceniny, celkově jedinečná architektura, romantická historie, nádherná příroda, dechberoucí výhledy, milí a pohostinní lidé. I tak lze ve zkratce jednoduše popsat Skotsko, jednu ze čtyř zemí Velké Británie. Chcete-li třeba jen zčásti ochutnat vše, co nabízí, vyplatí se navštívit městečko Stirling.

Skotsko má všem svým návštěvníkům mnoho co nabídnout. Na své si přijdou milovníci architektury, historie, ale i přírody. Míst, kde se smísí vše dohromady, najdeme v britské zemi dostatek, nicméně za vypíchnutí stojí městečko Stirling a jeho blízké okolí.

Klid, žádné extrémně přehnané davy turistů, jeden z nejvýznamnějších hradů skotské historie, nádherné stavby, několik úzkých uliček, vyloženě ukázkový skotský hřbitov s vyhlídkou na zmíněný hrad, ale také krásná příroda kolem.

Stirling není příliš velkým městem, proto jeho objevování nezabere tolik času. Navíc je blízko Edinburghu a je dostupný vlakem i autobusem, dostanete se sem bez problémů jakkoliv.

V podstatě se dá říci, že kamkoliv půjdete, neuděláte chybu. Vad na kráse má Stirling pomálu. Chodíte-li navíc rádi do barů, pak vás potěší, že se najdou i takové, v nichž téměř každý den hraje živá hudba.

Kousek od města je navíc mnoho připomínek bouřlivé skotské historie. Na jednom z kopců se ční památník Williama Wallace, odkud jsou nádherné výhledy nejen na město, ale i do okolní krajiny. Navíc je k dispozici zajímavá expozice za poplatek.

Stirling se navíc nachází v blízkosti místa, kde došlo k památné bitvě u Bannockburnu. Mimo to kousek opodál nalezneme Falkirk, kde pro změnu turisty lákají již ikonické sochy známé jako Kelpies

Stirling ohromí i milovníky přírody

V případě, že vás láká i příroda a nejste kdovíjací horalové, tak byste rozhodně měli vyrazit na vrchol Dumyat ideálně přímo z města. Trasa je krásná, není příliš dlouhá. Turisty vesměs nepotkáte. Po cestě se navíc lze při ohlédnutích kochat za dobrého počasí výhledy na vrcholy z nedalekého NP Loch Lomond a Trossachs.

Nejedná se sice o úplně nenáročný výstup, ale není ani nijak zvlášť složitý. Jen se vyplatí se připravit i zde na nestabilní skotské počasí, které je proměnlivé. Poměr náročnosti trasy a krásy výhledů je ovšem vynikající. Uvidíte z výšky i již zmíněný Wallace Monument. Navíc se lze vydat i dál.

Stirling se pak nachází nedaleko proslulé Skotské vysočiny, která je opět poměrně slušně dostupná hromadnou dopravou. Dostupnost by mohla být lepší, ale rozhodně to není katastrofa. Není to nerealizovatelné a lze se obejít bez auta.

Za prozkoumání stojí zejména okolí drobného městečka Callander, odkud jsou nedaleko krásná jezera i slušné vrcholy.

Zdroj: Redakce, Visit Scotland

Oblíbené