Spojte se s námi


Různé

Jak si doma vyčistíte vzduch? Podle studií za vás odvedou skvělou práci pokojové květiny

Když se řekne znečištění ovzduší, ´před očima vám nejspíše naskočí kolona aut s bafajícími výfuky nebo vysoký tovární komín chrlící černý dým. Skutečnost je ale trochu jiná. Schválně, tušili jste, že vzduch uvnitř budov může být více znečištěný, než ten uvnitř? Hovoří o tom například výzkum EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí v USA), podle kterého množství znečišťujících látek uvnitř může být 2-5 krát větší než venku. Jak to zvrátit? Pomoc můžete hledat třeba u pokojových rostlin.

Publikováno

dne

Když se řekne znečištění ovzduší, před očima vám nejspíše naskočí kolona aut s výfuky nebo vysoký tovární komín chrlící černý dým. Skutečnost je ale trochu jiná. Schválně, tušili jste, že vzduch uvnitř budov může být více znečištěný, než ten venku? Hovoří o tom například výzkum EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí v USA), podle kterého množství znečišťujících látek uvnitř může být 2-5 krát větší než venku. Jak to zvrátit? Pomoc můžete hledat třeba u pokojových rostlin.

Energeticky úsporné budovy mohou vykazovat menší průtok vzduchu, takže špatná kvalita ovzduší tu může být nechtěným vedlejším účinkem. Nábytek, koberce, chemikálie, to vše produkuje 90 % znečištění vzduchu doma. NASA ve své studii z roku 1989 prokázala, že pokojové rostliny zachycují toxiny. Kromě toho pokojovky zlepšují koncentraci a paměť, snižují úroveň stresu a únavu, zlepšují náladu a produktivitu práce,

Především v chladném ročním období máte často doma zavřená okna, a to se do kvality ovzduší pochopitelně promítá. Proto když budete vybírat pokojové rostliny do bytu – mimochodem je dobré mít v každé místnosti alespoň 2-3 květináče se zelení, zaměřte se na ty, které prokazatelně zlepšují kvalitu vzduchu. Které to jsou?

Aloe Vera pomáhá odbourávat benzen, který se používá k výrobě chemických čisticích prostředků a barev. Tento sukulent, který si žádá propustnou půdu a bohatou zálivku, v noci uvolňuje kyslík a zároveň absorbuje oxid uhličitý. S benzenem si dokáže poradit také vosková begónie, rostlina v létě se pyšnící pestrobarevnými květy. Jediné, co vyžaduje, je stabilně vlhká půda.  

Kaučukovník odstraňuje formaldehyd, trichlorethylen a oxid uhelnatý. Rostlina potřebuje pravidelné hnojení dusíkatým hnojivem a mírné množství vody. Pavoučí rostliny (Chlorophytum comosum) umí odstranit 90 % toxinů nacházejících se ve vzduchu během asi dvou dnů! Mimo jiné absorbují plísně, formaldehyd, xylen a oxid uhelnatý. Tyto rostliny potřebují dostatečné množství vody, ale zároveň nesmí být půda mokrá. Pěstitele udivují designem pruhů na svých listech.

S benzenem, formaldehydem, trichlorethylenem, toluenem a xylenem zatočí dracaena. Potřebuje vlhkou, ale nikoliv mokrou půdu a dobrou drenáž. Rovněž vlhkou půdu chce jinak nenáročná kapradina, která kromě odstraňování formaldehydu dodává do ovzduší také vlhkost, takže se vám v její přítomnosti bude lépe dýchat.  

Pestrou škálu toxinu zahrnující formaldehyd, xylen, toluen, benzen, oxid uhelnatý dobře odbourá břečťan Epipremnum aureum. Je velmi nenáročný, a naopak chce zalít až poté, když půda vyschne. Se stejnou škálou škodlivin, a navíc ještě trichlorethylenem si hravě poradí také arekové palmy, ty ale v době růstu chtějí zalévat o něco více. Naopak u bambusových palem, které se zaměřují na likvidaci rovněž trichlorethalenu a benzenu byste půdu měli nechat také vyschnout.

Chryzantémy, typicky podzimní květiny nádherných barev, které především zdobí na svátek Všech svatých hroby, si ohledně čištění ovzduší stojí skutečně vysoko. Jejich doménou je formaldehyd, xylen, benzen, amoniak. Když už jsme u krásných květin, vyplatí se mít doma orchideje, které cílí na xylen a toluen.

U nádherných květů ještě zůstaneme. Spathiphyllum zlepšuje kvalitu vzduchu v domácnosti o 60 %. Podle NASA jde o jednu z vůbec nejužitečnějších rostlin, hovoříme-li o likvidaci toxických látek. Listy této rostliny absorbují spory plísní a používají je jako potravu. Dejte si rostlinu do koupelny, jde o účinnou zbraň proti růstu plísní. Vodu potřebuje vodu pouze tehdy, když má suchou půdu. Z dalších čističek vzduchu můžeme jmenovat ještě Anglický břečťan, Gumovník, Čínské stálezelené rostliny.

Jak jinak si ještě můžete doma vyčistit vzduch? Pravidelně vysávejte a nezapomínejte na mokrý úklid podlah. Vyhýbejte se syntetickým čisticím prostředkům nebo osvěžovačům vzduchu. Snižte vlhkost vzduchu. Zvyšte ventilaci. Při některých studiích mapujících kvalitu vzduchu v interiéru také výzkumníci používali vzduchové filtry v kombinaci s rostlinami. Jste-li pěstiteli začátečníky nebo nemáte na rostliny dostatek místa, kupte si vzduchový filtr.

Zdroje: avasflowers.net, healthline.com, goodhousekeeping.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Různé

Guru Jára, odsouzený duchovní mistr, je opět na svobodě

V říjnu tohoto roku byl Jaroslav Dobeš alias Guru Jára, nebo také Óm nadsamec propuštěn brněnským krajským soudem na svobodu. Spolu s ním byla propuštěna i jeho spolupachatelka Barbora Plášková. Oba si své tresty téměř celé odpykali v detenčním zařízení na Filipínách, kde žádali o náboženský azyl.

Publikováno

dne

V říjnu tohoto roku byl Jaroslav Dobeš alias Guru Jára, nebo také Óm nadsamec propuštěn brněnským krajským soudem na svobodu. Spolu s ním byla propuštěna i jeho spolupachatelka Barbora Plášková. Oba si své tresty téměř celé odpykali v detenčním zařízení na Filipínách, kde žádali o náboženský azyl.

Kdo je Guru Jára?

Jaroslav Dobeš se narodil 4. ledna 1971 v Příbrami. Ve svém životopise uvedl, že v roce 1989 emigroval do Itálie, kde se začal věnovat zen budhismu a následně na svých cestách po Egyptě měl získat nejvyšší egyptské „zasvěcení“. Zda je to pravda ví ale jen on sám žádné ověřitelné zdroje k dispozici nejsou.

Od roku 1996 vystupoval na veřejnosti jako duchovní učitel, pořádal přednášky, semináře, vydával časopis a založil esoterickou školu s názvem Poetrie. Tato duchovní škola se svou organizační strukturou a systémem vzdělávání měla přibližovat vysoké škole.

Poetrie nabízela svým studentům a studentkám semináře jógy, tantry, výuku astrologie nebo třeba nauku o práci s energií. Frekventantky byly podle vzhledu a věku tříděny do tří skupin a výuka mužů a žen probíhala odděleně.

Nejvyšší metou, kterou mohly studentky dosáhnout, bylo setkání s Guru Járou. Tato setkání probíhala na různých místech, někdy i v zahraničí. Právě zde mělo také probíhat sexuální obtěžování známé pod názvem „odháčkování“.

Kauza a trestní stíhání

Podle pravomocného rozsudku byli Dobeš a Plášková odsouzeni za znásilnění, ke kterým docházelo v letech 2004 až 2007. Plášková v pozici spolupachatelky vodila Dobešovi vytipované dívky, které nejprve zmanipulovala a uvedla do stavu psychické bezbrannosti a Dobeš s nimi následně souložil.

Akt byl dívkám vysvětlován jako náboženská praktika, jež je má zbavit jejich problémů, které v nich zanechali jejich bývalí sexuální partneři, tzv. „odháčkovat“.

Trestní stíhání v této kauze bylo zahájeno v roce 2012 a zlínská pobočka brněnského krajského soudu uložila Dobešovi 10 let trestu odnětí svobody a Pláškové 9,5. Vrchní soud pak tresty snížil na 5,5 a 5 let. Všechna jednání však probíhala v nepřítomnosti této dvojice, která stihla uprchnout na Filipíny. Dvojice byla ještě následně uznána vinnou z dalších šesti znásilnění, tresty jim však navýšeny nebyly.

V květnu roku 2015 byli oba uprchlíci zadrženi na Filipínách. Byli umístěni do detenčního zařízení a začalo vyjednávání o jejich vydání. Dobeš byl deportován zpět do České republiky 10. srpna 2023 a Plášková o čtrnáct dní později. V říjnu tohoto roku pak byli oba z vězení propuštěni, neboť jim do doby výkonu trestu byl započítán i pobyt v detenčním zařízení na Filipínách.

Po celou dobu procesu i odsouzení oba trvali na své nevině s odůvodněním, že „odháčkování“ je tantrickou praktikou, nikoli znásilněním.

Zdroje:

Idnes, Irozhlas, ČT24

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Jak se zbavit závislosti na sladké? Existuje několik účinných tipů, důležitá je trpělivost a disciplína

Závislost na sladkých potravinách může být náročným vzorcem stravování, který ovlivňuje vaši celkovou pohodu. Překonání této závislosti vyžaduje postupné změny ve stravovacích návycích a postupné snižování příjmu cukru. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se osvobodit od nadměrné touhy po sladkostech a posílit zdravější životní styl.

Publikováno

dne

Závislost na sladkých potravinách může být náročným vzorcem stravování, který ovlivňuje vaši celkovou pohodu. Překonání této závislosti vyžaduje postupné změny ve stravovacích návycích a postupné snižování příjmu cukru. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se osvobodit od nadměrné touhy po sladkostech a posílit zdravější životní styl.

Rozpoznání problému

Identifikace závislosti na sladkých potravinách je prvním krokem k překonání této závislosti. Pokud si uvědomíte, že máte tendenci konzumovat příliš mnoho cukru nebo sladkostí, jste na správné cestě k řešení tohoto problému.

Změna stravovacích návyků

Změna stravy je naprosto klíčová. Zkuste do svého jídelníčku zahrnout více potravin, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné produkty, které poskytují přírodní cukr a vyživují tělo.

Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem přidaného cukru, jako jsou sladká občerstvení, limonády a průmyslově zpracované dezerty. Po jejich konzumaci sice budete cítit nárůst energie, o to méně jí pak ale budete mít v průběhu dne.

A to je zkrátka pro lidi, kteří musí být ve své práci efektivní a energičtí po celý den jednoduše nežádoucí.

Postupné snižování příjmu cukru, zaměření na vyváženou stravu

Naopak nedostatek cukru může vést ke snižování energie a rovněž k nevolnosti. Proto postupně snižujte množství přidaného cukru jak v jídle, tak i nápojích. A to proto, abyste minimalizovali abstinenční příznaky a dali tělu čas přizpůsobit se nižšímu příjmu cukru.

Zaměřte se na stravu s vyváženým poměrem makroživin, jako jsou bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. Konzumace bílkovin a zdravých tuků pomůže udržet hladinu energie stabilní a potlačit touhu po sladkém.

Pitný režim, pravidelné cvičení, dostatek spánku

Rovněž pravidelný pitný režim může ovlivnit chuť na sladké. Fyzická aktivita a dostatek spánku zase mohou pomoci udržet vyváženou hladinu hormonů a snížit touhu po sladkém jídle.

Kombinace všech těchto důležitých faktorů pochopitelně je součástí zdravého životního stylu, přičemž při dodržování disciplíny vlastně sladké jídlo ani nebudete potřebovat.

Závěrem…

Překonání závislosti na sladkých potravinách vyžaduje čas a úsilí. Klíčem je, jak už výše píšeme, postupné snižování příjmu cukru, změna stravovacích návyků a soustředění se na vyváženou stravu.

Buďte trpěliví sami se sebou a pamatujte, že každý malý krok směrem k zdravějšímu životnímu stylu je důležitý. Tělo vám za to totiž poté poděkuje.

Zdroje: BBC, Healthline

Pokračovat ve čtení

Různé

Rádi si občas vsadíte? Konsolidační balíček vás nově donutí vést si sázkové účetnictví

Vládní konsolidační balíček se zaměřil na celou řadu oblastí a nevyhnul se ani hazardním hrám. Hráči, kteří nově vyhrají například na kurzových sázkách více než 50 000 Kč ročně, budou muset svou výhru danit. K tomu je však nutné také to, aby si vedli o vsazených částkách a výhrách či prohrách přesnou evidenci.

Publikováno

dne

Vládní konsolidační balíček se zaměřil na celou řadu oblastí a nevyhnul se ani hazardním hrám. Hráči, kteří nově vyhrají například na kurzových sázkách více než 50 000 Kč ročně, budou muset svou výhru danit. K tomu je však nutné také to, aby si vedli o vsazených částkách a výhrách či prohrách přesnou evidenci.

Z milionu sešup na padesát tisíc

Doposud byla hranice pro zdanění výher z hazardních her jeden milion korun ročně. To znamená, že většina běžných sázkařů se k této hranici ani nepřiblížila a nemusela si s ní dělat hlavu.

Od nového roku by však mělo platit, že se nedaní pouze výhry do 50 000 Kč ročně, výhry nad tuto částku již ano. Bude se na ně vztahovat 15% daň.

Problém je však v tom, že se nepočítají pouze výhry, ale do výpočtu musíte zahrnout celou bilanci. To znamená, že od případných výher musíte odečíst veškeré sázky, které jste v daném roce provedli. Až když tato bilance přesáhne padesátitisícovou hodnotu, tehdy se na vás vztahuje povinnost platit daň.

Bilanci je navíc nutné počítat pro každý druh sázky zvlášť – tj. například zvlášť pro kurzové sázky, zvlášť pro živé hry (například klasické hry v casinu) či pro ty technické.

Výrazné navýšení sázkařských povinností

Z toho, že zákon požaduje tuto přesnou bilanci, vyplývá, že sázkaři si v průběhu celého roku budou muset vést velmi podrobné a precizní záznamy. U jaké společnosti sázeli, jaký typ hry, za kolik a kolik nakonec vyhráli. Zákon vlastně donutí sázkaře (a to i ty drobné), aby si vedli sázkový deník, jakýsi druh účetnictví.

V případě, že roční zisky ze sázek přesáhnou zmíněnou hranici padesáti tisíc, bude potom nutné zanést je do klasického daňového přiznání a odvést z nich daň.

U loterií platí jiný postup

U číselných loterií je to pak všechno ještě úplně jinak. V případě, že vyhrajete vyšší částku v číselné loterii (typicky například u nás oblíbená Sportka), odvádí daň z výhry loterijní společnost a vám vyplatí výhru již poníženou o tuto daň. Samozřejmě nebudete mít radost z toho, že vám daň ukousla část vašich peněz, ale alespoň se v tomto případě nemusíte o nic starat.

Zdroj: penize.cz, idnes.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené