Spojte se s námi


Různé

Jak si doma vyčistíte vzduch? Podle studií za vás odvedou skvělou práci pokojové květiny

Když se řekne znečištění ovzduší, ´před očima vám nejspíše naskočí kolona aut s bafajícími výfuky nebo vysoký tovární komín chrlící černý dým. Skutečnost je ale trochu jiná. Schválně, tušili jste, že vzduch uvnitř budov může být více znečištěný, než ten uvnitř? Hovoří o tom například výzkum EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí v USA), podle kterého množství znečišťujících látek uvnitř může být 2-5 krát větší než venku. Jak to zvrátit? Pomoc můžete hledat třeba u pokojových rostlin.

Publikováno

dne

Když se řekne znečištění ovzduší, před očima vám nejspíše naskočí kolona aut s výfuky nebo vysoký tovární komín chrlící černý dým. Skutečnost je ale trochu jiná. Schválně, tušili jste, že vzduch uvnitř budov může být více znečištěný, než ten venku? Hovoří o tom například výzkum EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí v USA), podle kterého množství znečišťujících látek uvnitř může být 2-5 krát větší než venku. Jak to zvrátit? Pomoc můžete hledat třeba u pokojových rostlin.

Energeticky úsporné budovy mohou vykazovat menší průtok vzduchu, takže špatná kvalita ovzduší tu může být nechtěným vedlejším účinkem. Nábytek, koberce, chemikálie, to vše produkuje 90 % znečištění vzduchu doma. NASA ve své studii z roku 1989 prokázala, že pokojové rostliny zachycují toxiny. Kromě toho pokojovky zlepšují koncentraci a paměť, snižují úroveň stresu a únavu, zlepšují náladu a produktivitu práce,

Především v chladném ročním období máte často doma zavřená okna, a to se do kvality ovzduší pochopitelně promítá. Proto když budete vybírat pokojové rostliny do bytu – mimochodem je dobré mít v každé místnosti alespoň 2-3 květináče se zelení, zaměřte se na ty, které prokazatelně zlepšují kvalitu vzduchu. Které to jsou?

Aloe Vera pomáhá odbourávat benzen, který se používá k výrobě chemických čisticích prostředků a barev. Tento sukulent, který si žádá propustnou půdu a bohatou zálivku, v noci uvolňuje kyslík a zároveň absorbuje oxid uhličitý. S benzenem si dokáže poradit také vosková begónie, rostlina v létě se pyšnící pestrobarevnými květy. Jediné, co vyžaduje, je stabilně vlhká půda.  

Kaučukovník odstraňuje formaldehyd, trichlorethylen a oxid uhelnatý. Rostlina potřebuje pravidelné hnojení dusíkatým hnojivem a mírné množství vody. Pavoučí rostliny (Chlorophytum comosum) umí odstranit 90 % toxinů nacházejících se ve vzduchu během asi dvou dnů! Mimo jiné absorbují plísně, formaldehyd, xylen a oxid uhelnatý. Tyto rostliny potřebují dostatečné množství vody, ale zároveň nesmí být půda mokrá. Pěstitele udivují designem pruhů na svých listech.

S benzenem, formaldehydem, trichlorethylenem, toluenem a xylenem zatočí dracaena. Potřebuje vlhkou, ale nikoliv mokrou půdu a dobrou drenáž. Rovněž vlhkou půdu chce jinak nenáročná kapradina, která kromě odstraňování formaldehydu dodává do ovzduší také vlhkost, takže se vám v její přítomnosti bude lépe dýchat.  

Pestrou škálu toxinu zahrnující formaldehyd, xylen, toluen, benzen, oxid uhelnatý dobře odbourá břečťan Epipremnum aureum. Je velmi nenáročný, a naopak chce zalít až poté, když půda vyschne. Se stejnou škálou škodlivin, a navíc ještě trichlorethylenem si hravě poradí také arekové palmy, ty ale v době růstu chtějí zalévat o něco více. Naopak u bambusových palem, které se zaměřují na likvidaci rovněž trichlorethalenu a benzenu byste půdu měli nechat také vyschnout.

Chryzantémy, typicky podzimní květiny nádherných barev, které především zdobí na svátek Všech svatých hroby, si ohledně čištění ovzduší stojí skutečně vysoko. Jejich doménou je formaldehyd, xylen, benzen, amoniak. Když už jsme u krásných květin, vyplatí se mít doma orchideje, které cílí na xylen a toluen.

U nádherných květů ještě zůstaneme. Spathiphyllum zlepšuje kvalitu vzduchu v domácnosti o 60 %. Podle NASA jde o jednu z vůbec nejužitečnějších rostlin, hovoříme-li o likvidaci toxických látek. Listy této rostliny absorbují spory plísní a používají je jako potravu. Dejte si rostlinu do koupelny, jde o účinnou zbraň proti růstu plísní. Vodu potřebuje vodu pouze tehdy, když má suchou půdu. Z dalších čističek vzduchu můžeme jmenovat ještě Anglický břečťan, Gumovník, Čínské stálezelené rostliny.

Jak jinak si ještě můžete doma vyčistit vzduch? Pravidelně vysávejte a nezapomínejte na mokrý úklid podlah. Vyhýbejte se syntetickým čisticím prostředkům nebo osvěžovačům vzduchu. Snižte vlhkost vzduchu. Zvyšte ventilaci. Při některých studiích mapujících kvalitu vzduchu v interiéru také výzkumníci používali vzduchové filtry v kombinaci s rostlinami. Jste-li pěstiteli začátečníky nebo nemáte na rostliny dostatek místa, kupte si vzduchový filtr.

Zdroje: avasflowers.net, healthline.com, goodhousekeeping.com

Oblíbené