Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce v Anglii: Dárky nosí Father Christmas a nesmí chybět krocan a vánoční projev

O tom, jak se slaví Vánoce ve Velké Británii, jste se pravděpodobně učili v některé hodině angličtiny. Jak se ale říká, opakování je matkou moudrosti, a proto určitě není na škodu, když si vánoční tradice typické pro Spojené království připomenete.

Publikováno

dne

O tom, jak se slaví Vánoce ve Velké Británii, jste se pravděpodobně učili v některé hodině angličtiny. Jak se ale říká, opakování je matkou moudrosti, a proto určitě není na škodu, když si vánoční tradice typické pro Spojené království připomenete.

Christmas Lights Switch-On

Bez čeho se neobejdou anglické Vánoce? Bez vánočních světýlek! A proto existuje i speciální den, na který připadá jejich oficiální rozsvícení. Takzvaný Christmas Lights Switch-On se odehrává zpravidla čtyři až pět týdnů před Vánoci. Ulice ve všech městech i obcích Velké Británie se ten den rozzáří tisícovkami žárovek a tím vyšlou jasnou zprávu – Vánoce jsou za rohem.

Zdobení stromečku i celého domu

Součástí anglických vánočních tradic je i zdobení stromečku. To se koná zpravidla hned na začátku prosince a světýlka a dekorace nepřijdou pouze na strom, ale i všude kolem. Britové si zkrátka rozsvěcení a dekorování svých domovů užívají na maximum.

Rozesílání vánočních pohlednic na všechny strany

Také každoročně posíláte vánoční pozdravy svým příbuzným a přátelům, s kterými jste se dlouho neviděli? V Británii milují posílání vánočních přání a obdarovávají jimi všechny ve svém okolí. Kromě rodiny a přátel je dávají také svým sousedům.

Tato tradice posílání vánočních pohledů se v Anglii dodržujte již od 19. století.

Tradiční vánoční reklama

Od roku 2007 se stalo tradicí, že přední prodejce vybavení do domácnosti a na zahradu John Lewis vydává vánoční reklamu, která je dojemná, pohladí na duši a zároveň v divácích probudí svátečního ducha Vánoc.

Britové pak mezi sebou debatují o tom, zda je letošní počin lepší než ten loňský a každý z nich má svou oblíbenou reklamu John Lewis.

Vánoční koledy

Každý, kdo někdy viděl film Láska Nebeská, ví, že Angličané milují vánoční koledy. Tradicí stále zůstává, že dům od domu chodí koledníci, kteří zpívají tradiční vánoční koledy.

Christmas Eve a Christmas Day

Ve vzduchu je cítit slavnostní atmosféra a očekávání. Všechny domy v ulici svítí do noci a nad krbem visí punčochy a každá z nich má na sobě jméno jednoho ze členů domácnosti. Přestože je 24. prosince (Christmas Eve) a v Česku si již u vánočního stromečku rozbalujeme dárky, anglické děti si na příchod Otce Vánoc budou muset ještě chvilku počkat. Jakmile se ale ráno vzbudí, najdou ve svých punčochách dárečky.

Ve Velké Británii se totiž dárky rozbalují až 25. prosince na Christmas Day a roznáší je Father Christmas. Jakmile jsou všechny dárky rozbaleny, začíná příprava na slavnostní oběd. Všichni se hezky oblečou a zasednou k slavnostně prostřenému stolu.

Co nesmí chybět na vánoční tabuli?

K obědu se podává krocan s nádivkou a tradiční omáčkou (gravy). Než se ovšem pustí celá rodina do krocana, každý dostane papírovou tubu zvanou Christmas cracker, kterou rozlomí a uvnitř na něj čeká malý dárek.

Po krocanovi přijde na řadu vánoční pudink. S tím naším toho má ale pramálo společného. Anglický vánoční pudink totiž obsahuje vejce, mouku, lůj, sušené ovoce, koření a alkohol.

Po obědě se celá rodina přesune na gauč, dospělí členové popadnou hrnek s vánočním punčem, a všichni se již těší na tradiční vánoční projev Krále.

Boxing Day

26. prosinec je v Anglii označován jako Boxing Day. Nejedná se o den, kdy Britové zasednou k televizi a sledují boxerské zápas, nýbrž o den, kdy se v minulosti zabalily zbytky jídla do krabiček (boxů) a odnesly se chudým.

A závěrem ještě jedna zajímavost. V Anglii si na Vánoce přejí Happy Christmas, což dobře vědí fanoušci Harryho Pottera. Tímto přáním se tak odlišují od Američanů, kteří vám popřejí Merry Christmas.

Zdroje: Greatbritishbucket list, HelpforEnglish, Wikipedia, Youtube, Insider, Lite, Radynacestu

Oblíbené