Spojte se s námi


Lifestyle

Jak poznat, že s vámi někdo manipuluje? Těchto 5 tipů vám pomůže určit, zda nejste pouhou loutkou

Manipulace je složitý psychologický proces, který může být těžké rozpoznat, jelikož manipulátoři jsou často mistři v maskování svých záměrů. Nicméně existuje několik jednoznačných znaků, které vám mohou pomoci odhalit, že s vámi někdo manipuluje, případně se o to teprve pokouší.

Publikováno

dne

Manipulace je složitý psychologický proces, který může být těžké rozpoznat, jelikož manipulátoři jsou často mistři v maskování svých záměrů. Nicméně existuje několik jednoznačných znaků, které vám mohou pomoci odhalit, že s vámi někdo manipuluje, případně se o to teprve pokouší.

Časté lži, nekonzistence výroků

Jedním z hlavních znaků manipulace je časté lhaní a nekonzistence v jednotlivých výrocích. Manipulátoři často mění své příběhy a výmluvy, aby se vyhnuli zodpovědnosti, potažmo aby získali váš souhlas.

V případě manipulativního jednání se stáváte nástrojem pro plnění potřeb manipulátora. A jelikož ty se mohou často měnit, nabydete pocitu, že po vás chce neustále něco jiného. Poté může následovat i to, že když jeden den děláte něco dobře, v tom druhém dni vám za tu samou činnost vynadá a neuvede přitom žádný logický důvod, proč je to, co jste vykonali, špatně.

Emoční vydírání

Dalším typickým nástrojem využívaným manipulátory je vydírání na emociální úrovni, aby pochopitelně dosáhli svých cílů.

Mohou se ve vás pokusit vyvolat pocity viny, strachu nebo hanby, abyste udělali to, co chtějí. Pokud se cítíte, že jste pod neustálým tlakem nebo vám někdo vytýká, že jste sobecký nebo neohleduplný a jste zkrátka zdrojem všech problémů, přestože vy se snažíte vše dělat na maximum, dejte pozor, zda se s vámi daný člověk skutečně nepokouší manipulovat.

Omezení kontaktu s ostatními lidmi

Manipulátoři často chtějí omezit váš kontakt s rodinou a přáteli, aby vás měli více pod kontrolou. Mohou vás přesvědčovat o tom, že vaši blízcí vám nedělají dobře nebo vám škodí, a obyčejně se budou snažit izolovat vás od podpory ostatních lidí.

Pokud zaznamenáte, že vám někdo brání v udržování vztahů s lidmi kolem sebe, může to být další známka manipulace. Tohle je totiž jeden z těch nejtypičtějších nástrojů manipulátora.

Neustálá kritika a ponižování

Tohle je další typický nástroj lidí, kteří se s ostatními lidmi snaží manipulovat. A proč se vlastně uchylují k neustálé kritice a ponižování?

Je to opět proto, aby vás udrželi pod svou kontrolou. A to tím, že vás shazují a kritizují takřka veškerá vaše rozhodnutí. Tím dosáhnou snížení vaši sebeúcty a sebevědomí a je pak pro ně jednodušší vás ovládat jako svou loutku.

Dosažení dohody? Nemožné…

Posledním naprosto typickým faktorem je neexistující šance, že s takovým člověkem dosáhnete jakéhosi kompromisu nebo dohody. Manipulátoři se zkrátka snaží dosáhnout svého a ignorují vaše potřeby a přání.

Závěrem je potřeba podotknout, že manipulace může mít různé formy a úrovně závažnosti. Pokud máte podezření, že s vámi někdo manipuluje, je důležité hledat podporu, ať už u rodiny, přátel nebo klidně nějakého profesionála.

Nikdy manipulativní chování nepodceňujte, jelikož může mít vážné psychologické a emocionální následky, a je důležité ji rozpoznat a řešit co nejdříve. A to i z důvodu, že je poté velmi těžké se vlivu daného člověka zbavit.

Zdroje: Psych Central, Entrepreneur

Oblíbené