Spojte se s námi


Různé

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Pozor na novoroční pranostiky, ať si rok 2024 nepokazíte hned v začátku

Publikováno

dne

První den kalendářního roku je pro mnoho lidí symbolem nových začátků, naděje a předsevzetí. Je to doba, kdy se mnozí snaží předpovědět, co jim přinese následující rok. A od prastarých pranostik a si mnohé generace přenášejí svá vlastní přesvědčení a pověry. Pranostiky na Nový rok znamenají hledání souvislostí mezi přírodou a lidským štěstím.

Pranostiky jsou předpovědi nebo pověry založené na lidové moudrosti a zkušenostech. Jejich cílem je navodit štěstí nebo zabránit neštěstí v příštím roce. Každá země, region a kultura má své vlastní pranostiky, které se liší podle zvyklostí a tradic.

Začněme s předpověďmi počasí. Na Nový rok je běžné sledovat, jaké počasí panuje, protože se věří, že to ovlivní nadcházející rok. Když je slunečné, očekává se úrodný a šťastný rok. Deštivé počasí však může znamenat nepříznivé časy. Většina pranostik se soustředí na ranní hodiny dne. Například pokud prší ráno, může to znamenat úrodný rok. Pokud je ráno zataženo, může to naznačovat špatný rok.

Hospodář si první leden pamatuje, ten mu na budoucí rok ukazuje.

Další oblíbenou pranostikou je výklad první osoby, kterou potkáte na Nový rok. Podle této pranostiky by první osoba, kterou potkáte, měla být inteligentní, blahosklonná a šťastná, protože to naznačuje, jaký bude mít rok pokračování.

Věříte-li ve znamení, pak se podívejte na první větu, kterou řeknete na Nový rok. Věří se, že tato věta ovlivní celý rok. Lidé se snaží vybrat pozitivní a šťastnou větu, aby zajistili dobré štěstí. Například, první věta by mohla být: „Mám se těšit na nová dobrodružství.“ Je to zajímavý způsob, jak si uvědomit sílu slov a pozitivního myšlení.

Nezvyklé pranostiky jsou také spojeny s dobou přípitku na Nový rok. V některých kulturách je pranostikou pro zdraví, že první sklenka musí být naplněna vodou. První alkoholický nápoj by měl být ve skle nebo skleničce vyrobené z dřeva, aby dodal sílu celému následujícímu roce.

Pranostiky na Nový rok jsou fascinující odrazem toho, jak moc si lidé přejí věřit v dobré štěstí a prosperitu. Je to tradice, která přežila po tisíciletí a dodnes je dodržována mnoha lidmi na celém světě.

Na Nový rok ráno nebe rudé – nepohoda, svízel velká bude.

Pověry a předsudky jsou součástí naší kultury a tradice již po stovky let. I pokud se pokoušíme být vědecky založení a logicky uvažovat, stále se v určitých situacích můžeme nevědomky přistihnout, že uvěříme něčemu, co se zdá nevěrohodné. Jednou z těchto situací je například silvestrovská noc, konkrétně přechod z 31. prosince na 1. ledna. Mnoho lidí věří, že to, co udělají či co se jim stane právě v tento přechodový okamžik, ovlivní jejich celý nadcházející rok.

Tato pověra se v různých podobách objevuje napříč kulturami a kontinenty. Například v některých částech Evropy je zvykem rozdávat si při půlnoci polibky, což by mělo navodit lásku a přátelství v nadcházejícím roce.

Seznam nejznámějších pranostik na Nový rok:

Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více.

Na Nový rok zrána jasné lesky, prorokují v létě časté blesky.

Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná.

Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Na Nový rok o zaječí skok.

Hospodář si první leden pamatuje, ten mu na budoucí rok ukazuje.

Na Nový rok ráno nebe rudé – nepohoda, svízel velká bude.

Jestli na Nový rok třeba jen tolik slunka zasvítí, co by vozka bičem mrsknul, bude srpen jasný.

Když je na Nový rok hezky, bude tak i o žních.

Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen.

Zdroje: tripsavvy.com, kurzy.cz, Český rozhlas

Oblíbené