Spojte se s námi


Lifestyle

Jak být okamžitě lepším rodičem? Tato profesionální vychytávka s všímavostí vám pomůže

Musí být každodenní rodičovství tak neuvěřitelně stresující a vyčerpávající? Klinická psycholožka Julia W. Feltonová zjistila, že je opak pravdou. Stačí jen přeladit způsob přemýšlení z přítomného okamžiku do budoucnosti. Opravdu je to tak jednoduché?

Publikováno

dne

Musí být každodenní rodičovství tak stresující a vyčerpávající? Klinická psycholožka Julia W. Feltonová zjistila, že opak je pravdou. Stačí jen přeladit způsob přemýšlení z přítomného okamžiku do budoucnosti. Opravdu je to tak jednoduché?

I když se v dnešní době propaguje ze všech směrů přítomný okamžik, pokud jde o rodičovství, nemusí to být tou nejšťastnější volbou.

Julia W. Feltonová si dle webu Fatherly všimla, že čím více se rodiče snaží být s dětmi tady a teď, tedy v přítomnosti, tím více se cítí ve stresu. Může se tedy stát, že budou agresivní, což si později mohou vyčítat (a většinou vyčítají). Jakmile ale rodič přemýšlí nad důsledky svého jednání, tedy v budoucnosti, perspektiva a nadhled mu mohou pomoct zůstat více v klidu. Opravdu je to takto jednoduché?

Obecně existuje mnoho důkazů, že lidé, kteří více přemýšlí do budoucna, mají tendenci činit lepší rozhodnutí. Ať už jde o peníze, vzdělání nebo celkové zdraví.

Myslete v širším horizontu

Feltonová se svými kolegy provedla dvě studie, aby danou teorii ověřila. Pokládali rodičům otázky, které měly za cíl zjistit, zda se soustředí spíše na budoucnost nebo jsou v přítomnosti. Výsledky porovnaly s jejich rodičovským přístupem.

První studie zahrnula 196 matek s dětmi do 3 let. Druhá studie se skládala z 202 matek a otců s dětmi ve věku 6-17 let. Výsledek obou studií se shodoval.

„Jedná se o jedny z prvních studií, pokud je nám známo, ve kterých se bere v potaz časový horizont jako prediktor rodičovského chování,“ řekla Feltonová pro PsyPost

Nenechte se dětmi vtáhnout do přítomnosti

Pokud se rodiče soustředili na přítomnost, vyžadovali po svém dítěti rychlé a okamžité dodržování daných pokynů. Kvůli tomu rodičovství popisovali jako náročnou a vyčerpávající disciplínu. Větší stres způsobil zvýšený výskyt křiku nebo dalších negativních reakcí.

Děti žijí v přítomném okamžiku, pokud se do toho rodič také nechá vtáhnout, může skončit v nekonečných bitvách. Dětské potřeby se mění z minuty na minutu, ale rodič by měl být stabilnější a přemýšlet z větší perspektivy. V této situaci se bytí v přítomnosti opravdu nevyplácí.

Výzkum Feltonové naznačuje, že rodiče nemusí být na 100 procent přítomni a vychutnávat si každý okamžik se svými dětmi. V těžkých situacích si mají představit své budoucí spokojené dítě, kterému předají mnohem víc svou trpělivostí a laskavostí než řevem a výhružkami.

Pokud na vás bude dítě křičet a vy zůstanete v přítomném okamžiku. Co se stane? Přirozeně mu křik oplatíte křikem. Jedná se o běžnou reakci. Vliv na to má i vaše současné psychické rozpoložení, únava a mnoho dalších faktorů.

Existuje ale významný rozdíl mezi orientací na budoucnost a neustálými starostmi a děsivými scénáři. Chronické obavy jsou negativní a mohou vyvolat mnoho zbytečného zmatku. Úzkostné chování rodičů v dětech většinou vyvolává zmatek.

Rodičovství je náročnou disciplínou

Výzkum samozřejmě nenabádá rodiče, aby přestali být všímaví ke svým dětem. Podle získaných informací je ale důležitá velká míra flexibility. Umět přepínat tam a zpět. Pokud se dokáže najít rovnováha, snižuje se pravděpodobnost přehnaných reakcí, když se dítě vzteká. Rodičovství je náročné.

„Do budoucnu se plánujeme zaměřit na to, jak raná prostředí – jinými slovy komunity a rodiny, ve kterých lidé vyrůstali – mohou ovlivnit časový horizont rodičovství v průběhu života dítěte,“ sdílí Feltonová. „Také víme, že rodičovství může pro děti v různých vývojových obdobích vypadat velmi odlišně. Když se na tyto vztahy podíváme komplexněji, můžeme lépe porozumět tomu, jak časový horizont ovlivňuje rodičovství a jaké to může mít dlouhodobější dopady.“

Zdroj: Fatherly, PsyPost, ScienceDirect

Oblíbené