Spojte se s námi


Zajímavosti

František Procházka: Ukradl půl miliardy a zmizel neznámo kam

K této loupeži století, při níž zmizelo 540 891 700 korun, došlo 1. prosince 2007 v žižkovské pobočce bezpečnostní agentury G4S Cash Services. František Procházka odsud dokázal vyvézt rekordní množství peněz, aniž by vzbudil jakékoli podezření.

Publikováno

dne

K této loupeži století, při níž zmizelo 540 891 700 korun, došlo 1. prosince 2007 v žižkovské pobočce bezpečnostní agentury G4S Cash Services. František Procházka odsud dokázal vyvézt rekordní množství peněz, aniž by vzbudil jakékoli podezření.

Průběh loupeže

František Procházka byl v bezpečnostní agentuře zaměstnán teprve od srpna 2007. Nicméně díky svojí šikovnosti byl velmi brzy povýšen na obsluhu trezoru a tím pádem měl přehled o všech bezpečnostních opatřeních. Dokázal si dobře spočítat, že na nerušené provedení akce bude nejvhodnější víkend, kdy bude u trezoru sloužit pouze on sám.

Ono sobotní ráno nastoupil na svou dvanáctihodinovou směnu a v trezorové místnosti si vše přebral od kolegy stejně jako vždycky. Pak už následoval pečlivě připravený plán. Procházka nejprve zakryl kameru, kterou by mohl být sledován a mezi 7:17 a 8:49 přeskládal veškerou finanční hotovost z trezoru do připravených tašek a pytlů.

Těsně před devátou hodinou pak do areálu firmy vjel jeho komplic Milan Čermák. K provedení akce si pořídili bílou dodávku, kterou dodatečně opatřili polepy s logem firmy. Zde byla jediná slabina celé akce. Pokud by si vrátný všiml, že vozidlo nepatří firmě, mohl celý plán ztroskotat. Nic takového se ovšem nestalo.

Procházka zvedl bezpečnostní rolety a vpustil vůz dovnitř do počítárny peněz. Zde trvalo pouhé čtyři minuty, než oba muži naložili půl miliardy do úložného prostoru dodávky a Čermák s vozidlem nerušeně odjel. Aby nevzbudil pozornost, dokončil Procházka svou směnu a teprve potom se po něm slehla zem.

Zjištění chybějících peněz a vyšetřování

To, že chybí v trezoru půl miliardy, bylo zjištěno až následujícího dne v dopoledních hodinách. Zaměstnanci ihned vše ohlásili policii, která zahájila pátrání. Operativní činností bylo zjištěno, že se Procházka v neděli odpoledne nacházel ve Frankfurtu nad Mohanem a vozidlo, které bylo použito ke krádeži bylo nalezeno v pražské Libni.

Čermáka zatkla policie následující rok v březnu. Usvědčily ho zejména pachové stopy a další důkazy se pak nalezly u něj doma v jeho počítači. Při domovní prohlídce byla rovněž objevena hotovost ve výši přesahující tři miliony.

Soudní proces

Přesto, že se Procházku nepodařilo dopadnout, bylo v listopadu 2011 v Praze zahájeno hlavní líčení a oba komplicové byli shodně odsouzeni na devět let trestu odnětí svobody. Soud rovněž připustil, že se v rámci dokazování nepodařilo zjistit, kolik lidí v celém případu vlastně doopravdy figurovalo. Zatímco Čermák byl z vězení v dubnu 2016 propuštěn, Procházku se dodnes nalézt nepodařilo.

Užívá si někde nebo už nežije?

František Procházka se stal jedním z nejhledanějších mužů Evropy. Pátrali po něm jak „lovci lebek“ tak i soukromí detektivové z Británie, které najala pojišťovna. Během vyšetřování bylo rovněž zjištěno, že Procházka před činem hodně cestoval a absolvoval výcvik přežití v Izraeli.

Podle „lovců lebek“ se Procházka v roce 2012 ukrýval v Dominikánské republice, odkud jim ale bohužel unikl. Kde se v současnosti nachází a zda ještě vůbec žije a užívá si ukradených peněz, není známo. Je na něj vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač a policie po něm stále pátrá.

Zdroje: Idnes, Echo24, ČT24, Novinky, Hlasy zločinu

Oblíbené