Ostatní
Evropa vymírá, v růstu počtu obyvatelstva ji krátce držela pouze migrace. ČR je na tom ale s plodností oproti ostatním v rámci EU dobře

V Evropě aktuálně žije zhruba 749 milionů obyvatel, přičemž ale podle serveru Statista v roce 1998 zaznamenala poprvé od roku 1950 propad, když celkový počet obyvatel tehdy klesl o 0,05 %. Poté se to ještě vrátilo na nějakou dobu do starých kolejí, ovšem od roku 2020 Evropa opět vymírá a to i přes migraci.

Find more statistics at Statista
Právě migrace drží Evropu poměrně nad vodou, když do ni zamíří ročně okolo 1 300 000 nových lidí. Když pak vezmete v potaz, že za minulý rok došlo k poklesu populace o 0,18 %, je to alarmující číslo.
Nutno však dodat, že tento trend je ve vyspělých zemích světa poměrně běžný. Mnozí vědci včetně profesora Petera Staňka proto reagují na šiřitele poplašných zpráv kvůli přelidnění naší planety tím, že to není způsobeno novými přírůstky, nýbrž prodloužením dožití.
Tím ale samozřejmě vzniká ohromný problém, s nímž se bude brzy většina států na světě potýkat. Mnoho starých lidí totiž vytvoří velký tlak na vlády, které budou muset najít potřebné finanční zdroje pro důchody a také zdravotní péči.
Výjimkou samozřejmě není ani Česká republika, která je na tom, co se Evropy týče, ještě velmi dobře a po Francii (1,83) a Rumunsku (1,8) má nejvyšší úhrnnou plodnost v EU. Počet narozených dětí na jednu ženu ve věku 15-49 let je u nás 1,71.
Větší problém už to je ale na jihu Evropy, když například ve Španělsku či Itálii se rodí v průměru 1,22 dětí na jednu ženu. Právě tam je zapotřebí migrace o to více.
Podle mnohých expertů se tento problém, který pocítí všichni především z ekonomického hlediska, projeví naplno již kolem roku 2050.
Zdroj: Statista, Seznam zprávy

Filmy a seriály
Konec Jirky v Survivoru? Mezi fanoušky nebyl oblíbený, přesto s ním souhlasí a nechápou náhlou změnu pravidel

Další díl Survivoru je za námi a tentokrát jsme mohli vidět odchod dvou hráčů, kteří vyvolávali emoce. Zatímco Jirka Hanousek nebyl většinově populární, u Petr Švancara naopak patřil mezi největší oblíbence. Jirkův odchod nicméně vyvolal emoce a ačkoliv byli mnozí za jeho odchod rádi, byli by raději, kdyby k tomu došlo jiným způsobem.
Tak čtvrteční díl stál opravdu za to. Valná většina fanoušků se radovala, když Jirka neudržel nervy a sjel jednoho soukmenovce po druhém.
Nervy mu tekly i ve čtvrtečním díle a bylo jisté, že vůči sobě poštval takřka celý kmen a pokud půjdou Rebelové na kmenovou radu, je v ohrožení.
Stalo se tomu tak a kmenovka stála opravdu za to. Ihned na začátku jsme se dozvěděli, že Jirka nesouhlasí se změnou pravidel, které zajišťují imunitu všem ženám.
Po výměně názorů s Ondřejem Novotným opět neudržel nervy a rozhodl se ze hry odstoupit. Promotér Oktagonu jej následně ani nenechal rozloučit se s kmeny a Jiří byl definitivně ze hry.
Jeho haterům to udělalo radost, ovšem mnozí fanoušci Survivoru, kteří ho neměli v lásce, s ním vlastně souhlasí. Přeci jen tato změna pravidel nedává žádný smysl.
Ovšem jak by řekl Braňo, je to Survivor a soutěžící zkrátka podepsali papír, kde je jasně dané, že produkce může jakkoliv zasahovat do pravidel během hry.
Nejméně šťastný z tohoto rozhodnutí mohl být Švanci, který, ač přišel před pár dny, překvapivě imunitu neměl a byl vybrán Adamem do duelu.
V něm se absolutně nechytil a s Martinem prohrál, dalo by se říci, na plné čáře. Survivor tak opustili nejoblíbenější a nejneoblíbenější hráči.
Nyní je otázkou, jak se to projeví na číslech sledovanosti. Oba přeci jen tahali diváky k obrazovkám. Navíc je zde určitá křivda vzhledem k již zmíněné změně pravidel.
Zdroj: Survivor
Novinky
Lidí s demencí bude v roce 2050 trojnásobek, varují experti
V roce 2019 bylo evidováno 57 milionů lidí s demencí, přičemž o 31 let později bude podle aktuálního vývoje takto zasažených už 153 milionů lidí, varuje server The Lancet Public Health.

V roce 2019 bylo evidováno 57 milionů lidí s demencí, přičemž o 31 let později bude podle aktuálního vývoje takto zasažených už 153 milionů lidí, varuje server The Lancet Public Health.
Demence je již nyní sedmá nejčastěji vyskytovaná nemoc, kterou trpí staří lidé, a experti varují, že bude hůře, čemuž samozřejmě výrazně přispívá lidské chování a také neustále se zrychlující se doba, která lidem způsobuje čím dál více stresu, jenž vede k nemocem, a to nejenom k demenci.
Tato závažná mozková choroba postihuje krátkodobou, později i dlouhodobou paměť. Lidé mají narušený úsudek a časoprostorovou orientaci, ztrácí pozornost, schopnost komunikace a abstraktního myšlení.
Osobnost se postupně rozpadá, běžné každodenní činnosti se stávají problémem a zapomíná již naučené úkony, jako je oblékání, příprava jídla a hygiena. S tím jsou spojeny i poruchy nálady, nezvyklé chování a také epizodické stavy zmatenosti, které mnohdy způsobí pád, jenž má za následek všemožná poranění.
Léčba mnohých degenerativních chorob je velmi obtížná a je potřeba se zaměřovat na prevenci, tedy správný životní styl. Velkým problémem je totiž toxické prostředí. U lidí, kteří kouří, pijí alkohol či dokonce berou drogy, se zvyšuje pravděpodobnost výskytu demence.
Zrovna tak je ale problém špatná životospráva, obezita, málo spánku a stres. Bohužel s neustále se zrychlující dobou, kdy si mnozí nenajdou ani čas na to se v klidu najíst a kvůli své práci a ostatním věcem jsou v neustálém stresu, tak se velmi zvyšuje pravděpodobnost, že sami budou v budoucnu demencí trpět.
Autorka výzkumu Emma Nichols dodává, že se největší nárůst lidí s demencí očekává v Africe a ve východě Evropy, kde by se během následujících 31 let mohl počet lidí zpětinásobit.
Velmi nápomocná je pak především meditace, která významně zlepšuje funkci nervového systému, harmonizuje endokrinní systém a snižuje zánětlivé procesy. Na světě již proběhlo mnoho výzkumů, které efekty meditace testují a díky magnetické rezonanci, počítačové tomografii a dalším metodám již existují důkazy o pozitivních přínosech pravidelné meditace na lidské zdraví.
Naprostým základem pak ale zůstává správná a vyvážená strava, dostatečný spánek, pohyb na čerstvém vzduchu a vyhýbání se kouření cigaret a pití alkoholu.
Zdroj: Wikipedia, The Lancet
Ostatní
Čaj s mlékem pomáhá při hubnutí! Popíjí se již od 17. století
Mléko do černého čaje si lidé začali přidávat již v 17. století. Tehdy byl v kurzu porcelán, ne každý si ho však mohl dovolit a tak se čaj povětšinou popíjel z hrníčků, které se vyráběly z lehkého materiálu. Horký čaj však způsoboval popraskání hrníčků a proto se do čaje přidávalo mléko. Aby čaj zchladilo.

Mléko do černého čaje si lidé začali přidávat již v 17. století. Tehdy byl v kurzu porcelán, ne každý si ho však mohl dovolit a tak se čaj povětšinou popíjel z hrníčků, které se vyráběly z lehkého materiálu. Horký čaj však způsoboval popraskání hrníčků a proto se do čaje přidávalo mléko. Aby čaj zchladilo.
Dnes je popíjení černého čaje s mlékem typické především pro Velkou Británii. Byť je tento zvyk znám po celém světě, není tolik rozšířen. A je to škoda. Mléko v čaji má mnohé pozitivní účinky na naše zdraví.
Popíjení černého čaje s mlékem je například vhodné pro lidi trpící zácpou. Černý čaj také obsahuje látku zvanou tkanin, která snižuje vstřebávání železa z potravy.
Pokud si do čaje přidáte mléko, tak na sebe tkanin naváže a lépe se vám budou vstřebávat důležité živiny z potravin. Některé vědecké studie dokonce uvádějí i účinky předcházení stresu.
Pozitivní vliv má ale také na hubnutí. Pokud vyměníte ranní šálek kávy za šálek čaje s mlékem, budete mít větší pocit zasycení a nebude mít hlad příliš brzy.
Černý čaj dále pomáhá také při potížích s pletí, snižuje množství pupínků a také tvorby vrásek. Napomáhá při potížích se srdcem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo krevním tlakem. Má protizánětlivé účinky a při nachlazení pomáhá s pocením a vykašláváním.
Čaj s mlékem má i různé varianty ve světě. Například v Indii se do něj přidává buvolí mléko. V Hong Kongu se podává čaj s neslazeným kondenzovaným mlékem a ve Frísku v Německu dostanete čaj se smetanou.
Zdroj: Čajová zahrada, iReceptář
-
Právopřed 2 týdny
Plná moc: Jak ji napsat a co v ní musí být
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává
-
Cestovánípřed 2 týdny
Nová dálková trasa v České republice: Českomoravská stezka nabídne přírodní krásy, ale také významná poutní místa
-
Novinkypřed 1 týdnem
Bill Gates je z AI nadšený. Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční, říká americký miliardář, který stál za zrodem Windows