Spojte se s námi


Novinky

Do Sněmovny se dostal rekordní počet žen! Věkový průměr zvolených poslanců je druhý nejvyšší v historii

Volby do Poslanecké sněmovny dopadly v několika ohledech překvapivě. Zvítězila koalice SPOLU, zklamala koalice Pirátů a Starostů, nad 5 % se poprvé v historii nedostala ČSSD, smutek zavládl i v KSČM. Jak vypadá nové složení poslanců statisticky?

Publikováno

dne

Volby do Poslanecké sněmovny dopadly v několika ohledech překvapivě. Zvítězila koalice SPOLU, zklamala koalice Pirátů a Starostů, nad 5 % se poprvé v historii nedostala ČSSD, smutek zavládl i v KSČM. Jak vypadá nové složení poslanců statisticky?

Volby jsou za námi, jejich výsledek již známe. Z vítězství se může radovat koalice SPOLU, druhé místo získalo hnutí ANO, třetí skončila koalice Piráti a Starostové, čtvrté a poslední místo patří SPD.

ANO získalo i přes druhé místo nejvíce mandátů, konkrétně 72. Vítězná koalice SPOLU se musí spokojit s „pouze“ 71 křesly, koalice Piráti a Starostové získala 37 mandátů, SPD zbylých 20.

Do Sněmovny se dostal rekordní počet žen

Nové složení Poslanecké sněmovny se může těšit z jednoho pozitivního rekordu. Dlouhodobě se mluví o tom, že by se mělo do vrcholové politiky zapojovat více žen, což se v těchto volbách splnilo.

Poslankyň bude ve Sněmovně hned 50, budou tedy tvořit čtvrtinu z celého složení. V minulých volbách se do křesel dostalo podle Českého statistického úřadu 44 žen, což bylo vyrovnání počtu žen z roku 2010.

Procentuálně má největší zastoupení žen koalice Pirátů a Starostů (35 %), když obsadí hned 13 z 37 získaných křesel. Na druhém místě je ANO (28 %), když z celkem 72 získaných mandátů ženy získaly 20 míst.

Za hnutí SPD se do Sněmovny dostalo žen 5 (25 %), vítězná koalice SPOLU je na tom v tomto ohledu se 12 ženami procentuálně nejhůře (17 %).

Druhé nejstarší složení Sněmovny

Zajímavé je i složení Poslanecké sněmovny podle věku. Průměrný věk nových zákonodárců totiž činí 49,84 let. Nejstarší složení přitom bylo v roce 2013 (49,95 let).

Nejstarším poslancem bude Bohuslav Svoboda (ODS), jenž má nyní 77 let. Nejmladší pak bude Ondřej Kupka za ANO (27 let).

Naopak nejmladší složení ve Sněmovně bylo v roce 1992 (průměrný věk 43 let).

Nejnižším věkovým průměrem se mohou chlubit Piráti a Starostové (46,3 roku), průměrně nejstarší zákonodárce má SPD (53,5 roku).

Zdroj: ČSÚ, Volby

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Novinky

Nová herní konzole pro psy! Joinpaw je založen na vědecké studii, co vše má psům přinést?

Publikováno

dne

Britský start-up v nedávném čase poslal do světa informaci o chystající se herní konzoli pro naše čtyřnohé miláčky. Ta má být psům plně přizpůsobena, má také rozvíjet psí inteligenci a především zpomalit psí demenci u stárnoucích jedinců.

Zahraniční internetový server Tech Raptor nedávno přišel s velice zajímavou novinkou. Britský start-up totiž údajně pracuje na vývoji specializované herní konzole Joinpaw, jež je založena na vědecké studii.

Možná si při čtení těchto řádků říkáte „co je tohle vlastně za vymoženost dnešní doby“. Jenže podle posledních výzkumů má tato konzole velmi pozitivní vliv na zdraví psů v podobě předcházení problémů s mozkem.

A v neposlední řadě si Joinpaw dal za cíl alespoň oddálit nástup psí demence u starších jedinců. Nedávné výzkumy hmatatelně prokázaly zlepšování různých vlastností u lidí, jakými jsou například reflexy či gramotnost.

Velmi podobné to má být právě u psů. No a jak by to vlastně mělo fungovat? Konzole Joinpaw se skládá z dotykového displeje, dávkovače pamlsků, mikrofonu, kamery a sady reproduktorů.

Pes pak musí na obrazovce splnit řadu úkolů, aby mu herní zařízení za usilovnou snahu vydalo pamlsek. V níže přiloženém videu se pak můžete podívat, jak přesně by vlastně tato psí herní konzole měla fungovat.

Výše přiložená ukázka tak dobře popisuje celý koncept britského start-upu, přičemž pro psy by v budoucnu mělo být skutečně připraveno několik her.

Kromě samotné konzole je součástí balení také fitness tracker, který zobrazuje záznamy o fyzické aktivitě vašeho psa.

Vývojáři nicméně stále upozorňují na to, že je před nimi stále spousta práce, včetně několika nových chystaných her. Co se ceny nebo data vydání týče, vývojáři samozřejmě nemohli zveřejnit ani tyto informace.

Zdroje: Joinpaw, Tech Raptor

Pokračovat ve čtení

Novinky

Babiš by podle průzkumu agentury Ipsos vyhrál první kolo prezidentských voleb. Podporují jej voliči KSČM a SPD

Publikováno

dne

Prezidentské volby se blíží a spolu s nimi začínají výrazně nabírat na váze průzkumy. Podle agentury Ipsos je nyní favoritem na vítězství v prvním kole Andrej Babiš. Co z průzkumu vyplývá?

Už 13. a 14. ledna 2023 se uskuteční první kolo prezidentských voleb v České republice. Do hry o post hlavy státu se zapojí devítka kandidátu a podle průzkumu prestižní agentury Ipsos by nyní v prvním kole vyhrál Andrej Babiš.

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO by získal 29,7 procent hlasů, nicméně jeho potenciál dosahuje až na 35,7 procent. O druhé místo by měli bojovat Petr Pavel a Danuše Nerudová.

Zatímco Pavel v průzkumu získal podporu 25,3 procent respondentů, Nerudová získala pouze o 0,3 procenta méně. Oba však mají větší volební potenciál než Babiš, u Pavla dosahuje potenciál 38,3 procent a u Nerudové 37,1.

Babiše by podle průzkumu nejčastěji volili lidé s nižším vzděláním a vyšším věkem. U nejstarší generace (66 let a více) se těší téměř poloviční podpoře. Mimo voliče ANO se může těšit z podpory voličů KSČM či SPD.

Pavel s Nerudovou naopak získávají hlasy spíše mezi voliči vládních stran, mimo jiné je chtějí volit voliči s vyšším vzděláním, přičemž Nerudová má největší podporu u nejmladší generace (18 až 24 let).

Čtvrté místo v průzkumu obsadil Pavel Fischer a první pětici uzavírá Marek Hilšer, který se jako poslední vyšplhal s potenciálem nad 10 procent (10,4). Fischerův potenciál je odhadován na 12,6 procent.

Výzkum byl prováděn ve dnech 25. až 28. listopadu 2022. Zúčastnilo se jej 1009 respondentů.

Zdroj: Ipsos

Pokračovat ve čtení

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Oblíbené