Spojte se s námi


Zajímavosti

Co stojí za vznikem dvou obrovských obuvnických značek Adidas a Puma? Za vše mohl spor dvou bratrů

Asi každý už měl na nohou obuv jedné z těchto značek. Někteří lidé dokonce bez loga firmy Adidas či Puma na své obuvi nedokážou vyjít ven. Co však stojí za vznikem obou značek?

Publikováno

dne

Asi každý už měl na nohou obuv jedné z těchto značek. Někteří lidé dokonce bez loga firmy Adidas či Puma na své obuvi nedokážou vyjít ven. Co však stojí za vznikem obou značek?

Společný začátek

V rodině obuvníka Christopha Dasslera se na přelomu 19. a 20. století narodili dva synové – Rudolf a mladší Adolf. Mladší „Adi“ zdědil po svém otci talent, avšak i díky tlaku rodičů se nechal vyučit pekařem. Rodiče neviděli v obuvnickém průmyslu synovu budoucnost.

Do života obou synů však zasáhla první světová válka. Jak o dva roky starší Rudolf, tak i mladší sourozenec Adolf byli povoláni i ve svém nízkém věku na frontu. Po konci válečného sporu a po vytvoření své první boty přebírá v roce 1920 mladší syn Dasslerů otcovu továrnu a pokračuje ve výrobě obuvi, ve které ho podporuje celá rodina. O čtyři roky později do firmy vstupuje i jeho bratr Rudolf a celá společnost dostala nové jméno Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Obuvní továrna bratří Dasslerů).

První úspěchy

Firma bratří Dasslerů prosperovala a právě jejich značka uvedla na trh běžecké boty s tretrami či obuv na fotbal. Už na olympijských hrách v Amsterdamu roku 1928 atleti nosili obuv této společnosti. Největší „boom“ u Dasslerů však přišel na olympiádě v Berlíně o osm let později, kdy jejich obuv nosil i americký vrcholový atlet Jesse Owens, který zde také vybojoval čtyři zlaté medaile. Skvělá reklama pro oba bratry.

Role politiky

Oba bratři vstoupili roku 1933 do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP). Větším příznivcem strany byl starší syn, Adolf časem začal vnímat nacismus jako zlo, které však musí pro firmu podstoupit. Oba synové se také zapojili do druhé světové války, avšak mladší syn Adolf na frontě vydržel jen rok. Pro stranu totiž fungoval lépe jako výrobce obuvi. Po konci války ho vyslýchaly americké jednotky, brzy ho však Američané propustili.

To naopak účinkování Rudolfa v armádě bylo delší. V dubnu roku 1945 byl označen za zběha a odveden do koncentračního tábora v německém Dachau. Odtud ho sice vysvobodila americká armáda, avšak i ti jej nechali uvěznit jako válečného zajatce. Rudolf zůstal v zajetí po jeden rok a poté jej Američané propustili. Zde však vzniká spor mezi bratry.

Bratrský spor

Rudolf se po propuštění dozvěděl, že ho někdo z blízkého okolí udal. A začal podezřívat svého bratra Adolfa Dasslera, který měl podle staršího sourozence k udání pádný důvod – získat firmu jen pro sebe. Díky výslechům i mladšího sourozence si však i on mohl myslet, že by jej mohl udat jeho bratr. Začal tak velký spor o majetek, který vedl k rozdělení celé společnosti.

Vznik Pumy a Adidasu

Starší z bratrů nejprve svou část společnosti pojmenoval RUDA po svých prvních dvou písmenech jména a příjmení, avšak po čase firmě změnil název na PUMA, která se udržela dodnes. I dále se celá firma nadále zaměřovala na výrobu sportovní obuvi i sportovního vybavení. Rudolf umírá v roce 1974 na rakovinu plic.

Mladší bratr Adolf Dassler také dal své společnosti jméno podle svých prvních písmen ze jména (Adi) i příjmení – ADIDAS. I on pokračoval ve výrobě sportovního vybavení. Adolf zemřel ve svých 77 letech na srdeční selhání a firmu předává svému synovi Horstovi a své manželce Käthe, kteří celou společnost ještě hodně rozvinuli.

Současnost

V dnešní době patří obě značky mezi nejvíce kupované v sektoru sportovního oblečení a obuvi. I do dnešních dní sídlí obě společnosti v bavorském městečku Herzogenaurach, odkud oba bratři pocházeli.

Zdroje: Wikipedia, 100+1 historie

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Publikováno

dne

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).

Vznik hnutí Movember

Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.

Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.

Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).

Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.

O nadaci Movember Foundation

Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.

Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.

Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.

Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.

Zdroje: Euronews, Movember

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Oblíbené