Spojte se s námi


Technika

Co Elon Musk zamýšlí s X a v čem se bude inspirovat od WeChat?

Elon Musk nedávno přejmenoval sociální síť Twitter na X. Podle jeho slov chce z X udělat “superaplikaci”. Lidé přirovnávají Muskovu vizi k čínské aplikaci WeChat, přes kterou jde v Číně platit, chatovat, sdílet videa a fotografie, hrát hry, objednávat jídlo a mnoho dalšího.

Publikováno

dne

Elon Musk nedávno přejmenoval sociální síť Twitter na X. Podle jeho slov chce z X udělat “superaplikaci”. Lidé přirovnávají Muskovu vizi k čínské aplikaci WeChat, přes kterou jde v Číně platit, chatovat, sdílet videa a fotografie, hrát hry, objednávat jídlo a mnoho dalšího.

Co je tedy WeChat a co chce Elon Musk napodobit?

WeChat je čínská aplikace, která byla spuštěna v roce 2011 společností Tencent a k dnešnímu dni ji používají téměř všichni obyvatelé Číny (1,4 miliardy). V Číně je natolik populární a je v ní tolik implementovaných funkcí, že bez ní skoro nelze existovat.

V aplikaci je mnoho služeb, například zasílání zpráv, hlasové a video hovory, sociální média, doručování jídla, mobilní platby, hry, a dokonce i seznamka. Na západě nic podobného není, ale můžeme si ji představit jako WhatsApp, Facebook, Apple Pay, Uber, Amazon, Tinder a mnoho dalšího v jednom. 

Při čínské politice nulového koronaviru, nebylo možné se po zemi pohybovat bez vygenerovaného kódu v aplikaci. Skrz WeChat si i můžete brát půjčky, zaplatit pokuty a dokonce se i objednat do nemocnice.

Takto mocný nástroj, který zasahuje téměř do všech koutů čínské společnosti, vyvolává obavy o vládní cenzuru, sledování nepohodlných lidí pro režim a zasahování do soukromí. Není neobvyklé, že za zprávy nesouhlasící s čínským režimem v soukromých chatech je váš účet na několik dní pozastaven.

Cesta Elona Muska k “superaplikaci”

Musk koupil Twitter na podzim minulého roku za 44 miliard dolarů. V reakci na to se prudce snížil počet inzerentů na platformě a s tím i její výdělečnost. Po tom, co Elon Musk převzal vedení, propustil velkou část zaměstnanců a začal zavádět velké změny.

Již dříve chválil WeChat, takzvanou „aplikaci pro všechno“, která kombinuje chat, seznamku, platby a sociální média, a prohlásil, že vytvořit něco, co by se tomu alespoň přiblížilo, by byl obrovský úspěch.

Také prohlásil, že přidá komplexní komunikaci a možnost spravovat v X celý váš finanční svět. Podle odborníků v oboru, je právě možnost placení skrz aplikaci, jedna z nejdůležitějších funkcí pro přidávání těch dalších.

To, zda je možné vůbec takovou aplikaci na západě vytvořit, zatím nevíme, ale určitě bude zajímavé sledovat tuto dlouhou cestu Elona Muska a jeho aplikace X, protože kdyby se mu to doopravdy podařilo, bude to mít dopad na nás všechny.

Zdroje: BBC, Business Insider, Daily Mail, Wikipedia

Oblíbené