Spojte se s námi


Lifestyle

Co dělat s dětmi, když nemůžete ven? Zkuste si vyrobit domácí modelínu. Potěší malé i velké výtvarníky

Každý rok rodiče řeší, jak své dítě zabavit. Můžete spolu jít ven, kde najdete pokaždé jinou zábavu, co ale dělat v případě, že se venku žení všichni čerti a musíte zůstat doma? Vyrobte si skvělou modelínu, kterou ocení malí i velcí kreativci.

Publikováno

dne

Každý rok rodiče řeší, jak své dítě zabavit. Můžete spolu jít ven, kde najdete pokaždé jinou zábavu, co ale dělat v případě, že se venku žení všichni čerti a musíte zůstat doma? Vyrobte si skvělou modelínu, kterou ocení malí i velcí kreativci.

Domácí modelína je nejenže levnější než ta, kterou najdete v kamenných hračkářstvích, ale navíc budete vědět, z čeho je vyrobená, a pokud ji dítě omylem ochutná, nic se mu nestane. Navíc, můžete ji mít k dispozici kdykoliv, uděláte si barvy, jaké budete chtít. Tvoření pak už nic nebrání.

Uvařte si společně modelínu

Na internetu najdete spoustu receptů, podle kterých výrobu modelíny můžete vyzkoušet. U některých se musí dokonce vařit. Právě takový si dnes ukážeme, protože modelína v krabičce vydrží dlouhé týdny a je velmi podobná té, kterou mají děti v oblibě a na kterou denně vidíte různé reklamy.

Už samotný proces výroby je pro děti plný legrace a zabavíte je na několik desítek minut. A co budete potřebovat? 

  • potravinářské barvivo
  • 75 g hladké mouky
  • 37 g soli
  • 1 lžíci octa
  • půl lžíce oleje
  • 150 ml vody

Kromě toho si připravte teflonovou pánev (nejvhodnější bude wok), poté vařečku, které vám nebude líto (bude obarvená), odměrku a plastové krabičky, ve kterých hotovou modelínu uskladníte.

Přesný poměr surovin je důležitý

Teď už se do toho pustíme. Do odměrky nalijte 150 ml vody a rozmíchejte v ní půl sáčku potravinářského barviva. Nakonec přidejte všechny tekuté suroviny (ocet a oleje). Dejte si pozor, abyste dodrželi přesné množství ingrediencí. 

Do pánve nasypte 75 g hladké mouky a 37 g soli. Sypkou směs zalijte roztokem, který jste vyrobili předtím. Dejte vařit na nejnižší teplotu a neustále míchejte, aby se netvořily hrudky a modelína byla celistvá. 

Po dvou až třech minutách se hmota bude lepit k vařečce i pánvi, ale po chvilce tomu bude naopak. Nebojte se, opravdu se začne hmota shlukovat k sobě a vytvoří se hrouda, kterou ještě chvilku míchejte. Směs se musí propařit, proto raději nepospíchejte, směs nebude lepit na ruce. Modelínu nechte v pánvi vystydnout a potom se již můžete pustit do díla.

Takové to domácí modelování

Množství si vyrobte podle toho, kolik dětí doma máte. Pro jedno nebo dvě vám stačí asi 250 g od každé barvy. Pozor, hmota na vzduchu vysychá, pořiďte si menší krabičky s víčky, kde budete modelínu uchovávat. Krabičky koupíte v každých kvalitních domácích potřebách.

Navíc si můžete z hlavních barev udělat další odstíny, které jsou stejně syté. Bílé základní barvy si tedy udělejte více, ať to máte pořádně pestré. Z modelíny neuděláte kousky, které budou k vystavení, ale malé děti si vyhrají s vykrajovátky, vytvoří plochý obrázek nebo si budou modelínu jen tak mačkat v ruce. Do modelíny si můžete přidat různé filtry nebo třpytky. 

Zdroj: Redakce, i-creative.cz

Oblíbené