Spojte se s námi


Různé

Čínský nový rok dřevěného draka. Asiaté od něj mají velká očekávání

Číňané zahájili oslavy nového roku v sobotu. Tradiční svátek podle lunárního kalendáře je pohyblivý a obvykle připadá na konec ledna nebo začátek února. Rok 2024 se ponese ve znamení znamení Draka. Vzhledem k síle tohoto znamení tehdy mnoho Asiatů plánuje rozšířit své rodiny.

Publikováno

dne

Číňané zahájili oslavy nového roku v sobotu. Tradiční svátek podle lunárního kalendáře je pohyblivý a obvykle připadá na konec ledna nebo začátek února. Rok 2024 se ponese ve znamení znamení Draka. Vzhledem k síle tohoto znamení tehdy mnoho Asiatů plánuje rozšířit své rodiny.

Lunární nový rok (neboli čínský nový rok) je významný svátek, který se slaví v několika asijských zemích. Čína je jednou z nich. Jeho začátek letos připadá na 10. února.

Při této příležitosti více než miliarda Asiatů vítá rok draka četnými ohňostroji, průvody a kostýmy odkazujícími na toto nejmocnější čínské znamení zvěrokruhu. Mimo jiné představuje bohatství a moc.

Datum čínského nového roku je pohyblivé. Podle gregoriánského kalendáře obvykle připadá na období od 21. ledna do 20. února. Každý rok je také spojen s jedním z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu, což oslavám dodává další symboliku. Oslavy čínského nového roku jsou plné mnoha různých tradic a rituálů. Mnoho rodin důkladně uklízí své domovy, aby uzavřely kapitoly z minulosti a připravily prostor pro budoucnost.

Rok dřevěného draka. Co symbolizuje?

Drak je jedním z nejunikátnějších a nejuctívanějších znamení čínského zvěrokruhu. V čínské kultuře drak symbolizuje moc, sílu, štěstí, prosperitu a znovuzrození. Lidé narození v roce Draka jsou považováni za obzvláště ušlechtilé a odvážné, což může ovlivnit různé aspekty jejich života, včetně plánování rodiny.

Věřilo se, že děti narozené v roce draka budou obzvláště šťastné a úspěšné. Proto se mnoho párů snaží naplánovat početí a narození dítěte právě na tento čas. Ukazují to vládní údaje. Mezi čínským obyvatelstvem Singapuru, Malajsie, Tchaj-wanu nebo Hongkongu došlo ve dvanáctiletých cyklech v letech 1988, 2000 a 2012 k nárůstu porodnosti v rozmezí od 6 do téměř 26 %.

S narozením dítěte roku draka jsou spojeny také různé pověry a tradice. Někteří věří, že osoby narozené v tomto období jsou sebevědomější a mají silné vůdčí schopnosti, zatímco jiní se domnívají, že tito jedinci mohou být tvrdohlavější nebo náchylnější k emocionálním výbuchům.

Důležitá role jídla

Velkou roli při oslavách hraje také jídlo. Příbuzní se scházejí, aby si pochutnali na speciálních pokrmech včetně pirohů, ryb a dezertů. Každý pokrm má svou symboliku a má přilákat štěstí, bohatství a úspěch v nadcházejícím roce.

Datum čínského nového roku je součástí dvanáctiletého cyklu. Všechny se pojí s konkrétním zvířetem a určují se podle postavení Měsíce. Každý nový rok je symbolizovaný jedním z těchto prvků: voda, oheň, kov, dřevo a země. V letošním roce se k drakovi přidalo dřevo.

Zdroje: Proženy, onet.pl, TN.

Oblíbené