Spojte se s námi


Novinky

Čína plánuje revolučním způsobem změnit svět. Do 2 let chce začít s masivní výrobou humanoidních robotů

Čína v posledních několika dnech oznámila opravdu velmi ambiciózní plán. Do roku 2025 totiž plánuje masovou výrobu humanoidních robotů. Čínské ministerstvo průmyslu uvedlo, že tito roboti transformují celý svět.

Publikováno

dne

Čína v posledních několika dnech oznámila opravdu velmi ambiciózní plán. Do roku 2025 totiž plánuje masovou výrobu humanoidních robotů. Čínské ministerstvo průmyslu uvedlo, že tito roboti transformují celý svět.

Čína odhalila ambiciózní plány na hromadnou výrobu humanoidních robotů s cílem dosáhnout „pokročilé úrovně“ v této oblasti do roku 2025 a transformovat celý průmysl. Ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) zveřejnilo plán, ve kterém stanovuje tyto cíle a tvrdí, že humanoidní roboti by mohly být stejným „gamechangerem“ jako počítače nebo chytré telefony.

Čínský startup Fourier Intelligence ale není jediným, který oznámil plány na hromadnou výrobu humanoidních robotů. Další společnosti, jako je americká firma Agility Robotics a Tesla, také pracují na humanoidních robotech, přestože hromadná výroba je stále ve svých počátcích.

Každopádně Čína investovala do výzkumu a vývoje robotiky už značné množství prostředků. V roce 2021 věnovala této oblasti více než 20 miliard dolarů.

Čínská vláda aktivně podporuje odvětví robotiky, jak finančně, tak regulačně, s cílem podporovat mladé firmy, stanovit průmyslové standardy a podporovat mezinárodní spolupráci.

Navzdory veškerému úsilí Čína ovšem zaostává v oblasti vývoje humanoidních robotů za Spojenými státy. Americké společnosti, jako Tesla a Boston Dynamics, dosáhly v této oblasti značného pokroku.

Technologická soběstačnost, globální rozvoj

Nejnovější směrnice MIIT nicméně zdůrazňují důležitost dosažení hromadné výroby humanoidních robotů do roku 2025 a do roku 2027 pokročit na úroveň světového lídra. Tato iniciativa je součástí širší strategie Číny na urychlení rozvoje místního odvětví robotiky a podporu technologické soběstačnosti, zejména v reakci na konkurenci se Spojenými státy v klíčových technologických oblastech.

Čína humanoidní roboty vnímá jako potenciální obří inovaci, a to především co do schopnosti hluboce změnit průmyslovou výrobu, zdravotnictví nebo způsob života lidí a přetvořit vzory globálního rozvoje.

Ve vydaném oficiálním dokumentu, jehož části cituje například server Bloomberg, se také zdůrazňuje důležitost pokroků umělé inteligence, včetně velkých jazykových modelů, a vývoje humanoidních robotů pro použití v náročných a nebezpečných podmínkách.

Celkově lze říci, že Čína má za cíl revolučně změnit různá odvětví za pomoci právě humanoidních robotů a přispět k mezinárodním standardům.

Zdroje: The Telegraph, Bloomberg, Business Insider

Oblíbené