Spojte se s námi


Ekonomika

Chcete ušetřit nebo si vydělat víc peněz, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám

Zdražování se dotklo asi každého z nás. Ne každý však přišel na způsob, jak ušetřit peníze a nevěšet hlavu při návštěvě supermarketu nebo placení nájmu a energií. Proto jsme pro vás vypátrali několik tipů a rad, které se vám mohou hodit při cestě k šetření několika korun do peněženky navíc.

Publikováno

dne

Zdražování se dotklo asi každého z nás. Ne každý však přišel na způsob, jak ušetřit peníze a nevěšet hlavu při návštěvě supermarketu nebo placení nájmu a energií. Proto jsme pro vás vypátrali několik tipů a rad, které se vám mohou hodit při cestě k šetření několika korun do peněženky navíc.

Rozpočet na potraviny

Potraviny jsou asi základním pilířem (spolu s náklady na bydlení), který nás trápí a chceme na něm co nejvíce ušetřit. Cílem je strategie. Chodíte do obchodu ledabyle, bez nákupního seznamu a jen koukáte, co je ve slevě nebo na co máte zrovna chuť? Možná v tom bude kámen úrazu.

Udělejte si každý týden rozpis jídel, která budete vařit a potravin, které vám dochází nebo je opravdu potřebujete koupit. To vám pomůže se vyhnout nahodilému nakupování a zároveň vyhazování prošlých potravin. Také se zkuste poohlédnout po různých obchodech a sledovat jejich akce, možná natrefíte na mnoho cenově dostupného zboží nebo na množstevní slevy.

Pokud k vám dováží některá z kurýrních služeb obchodů, zkuste nakupování online. Budete tak mít přehled o výdajích a o konečné ceně za nákup dřív než u pokladny. Navíc ušetříte spoustu času a nervů.

Před nákupem v obchodě se nezapomeňte najíst. Nákup s prázdným žaludkem vyjde vždycky dráž! A pokud chodíte pravidelně do restaurací, buď tyto návštěvy úplně vynechte nebo si na ně vyhraďte třeba jen jeden večer za měsíc. Peněženka vám poděkuje.

Náklady na energie

Energie se staly během uplynulého roku snad nejhanlivějším slovem. Platí je všichni, ať už bydlíte v pronájmu nebo ve vlastním bydlení. Avšak i v této kategorii jde ušetřit. V zimě se zkuste uskromnit v topení, v létě zase s používáním klimatizace. Místo sušičky pověste prádlo na sušák nebo na zahradu, odpojte ze sítě spotřebiče, které zrovna nepoužíváte a místo vany si dejte rychlou sprchu.

Zbytečné opakující se výdaje

Chodíte do posilovny, do Starbucksu a platíte si všechny streamovací platformy, které existují? A nestačilo by vám proběhnout se venku nebo si zacvičit doma, dát si levnější kafe a platit třeba jen jednu službu na filmy, seriály a hudbu? Zkuste o tom popřemýšlet. Možná ušetříte víc, než se může zdát.

Doprava

Benzín je po energiích asi druhé sprosté slovo dnešní doby. Je proto na místě zvážit, jestli nemůžete i v této oblasti ušetřit. Ať už jezdíte autem nebo MHD, vždycky je cesta, jak své náklady snížit. Popřemýšlejte nad snížením počtu vašich jízd a nad alternativními prostředky dopravy.

Můžete nahradit auto hromadnou dopravou? Jezdit na výlety vlakem nebo autobusem? Možná by také nebylo na škodu chodit do práce pěšky, jezdit na kole, případně se vozit autem s kolegou. Pokud auto nepotřebujete každý den, zkoušeli jste už sdílená auta?

Bydlení

Náklady na bydlení tvoří snad největší část našich rozpočtů. Zvažte přestěhování do levnějšího bytu nebo zkuste s majitelem nemovitosti probrat nižší nájemné. Pokud máte nějakou místnost v bytě či domě volnou, poohlídněte se po spolubydlícím, se kterým se budete dělit o nájem. V případě, že máte nějakou nevyužívanou nemovitost nebo třeba jen skladovací prostor či garáž, můžete pronajímat i tu.

Využijte své dovednosti a naučte se nové

Jste kutil, opravář, umělec nebo jinak nadaný člověk? Využijte svých schopností a prodejte je! Na internetu je k nalezení spoustu platforem a stránek, kde můžete prodat své služby a vydělat si tak pěkné peníze.

Zároveň můžete ušetřit na tom, že se pomocí návodů na internetu naučíte to, za co jste doteď platili. Může se jednat o šití oblečení, opravu v domácnosti, stříhání vlasů nebo cokoliv jiného. Dneska na internetu najdete návody snad úplně na všechno.

Prodej, co můžeš

Přijít k pár korunám lze poměrně jednoduše, pokud vlastníte nebo umíte cokoliv, o co je zájem. Můžete prodat své schopnosti, jak jsme psali výše. Nebo prodejte oblečení, které už nenosíte, knížky, které jste přečetli, hry, nábytek nebo třeba elektroniku. Stačí otevřít internet a najít si inzertní portál, kde můžete vaše zboží nabídnout ostatním.

Bezplatné a levné aktivity

Existuje tolik možností, co dělat venku (i vevnitř) a nemusíte za to zaplatit ani korunu. Místo výletu do aquaparku nebo zábavního parku vezměte děti na výlet na rozhlednu nebo na veřejnou kulturní památku. Hledejte na internetu last minute nabídky, slevové akce na vstupy nebo zdarma dopravy na zajímavá místa.

Místo návštěvy luxusní restaurace zkuste s partnerem uvařit gurmánské menu doma a místo kina pozvěte přátele na film domů. S kamarádkou nemusíte chodit jen do kavárny, co takhle se projít v parku a kávu si vzít z domu?

Vyjednávání

Tento tip možná není úplně pro každého. Ne všichni mají skvělé vyjednávací a argumentační schopnosti. Ovšem pokud se vám podaří si připravit strategii, relevantní body a odpovědi a budete si stát pevně za svým, může se z vás stát skvělý vyjednavač. Začněte něčím jednoduchým a nenáročným.

Zkuste si vyjednat levnější balíček u operátora nebo slevu na masáž, kam pravidelně chodíte. I kdyby se jednalo jen o pár ušetřených korun měsíčně, ročně se vám částka hezky navýší. A co povýšení a zvýšení platu? Promluvte si se svým zaměstnavatelem, ale nebuďte agresivní a útoční, jednejte s ním na rovinu.

Změna zaměstnání

Se zaměstnáním souvisí i jeho změna. Dostali jste pěknou nabídku práce, kde byste si vydělali více nebo jste našli zajímavý pracovní inzerát? Jděte do toho! Zeptejte se i známých, jestli by nevěděli o dobře placené práci a prozkoumejte všechny možné pracovní portály. Třeba se na vás usměje štěstí.

Závěrem by stálo za to zmínit spoření a investice. Pokud se vám podaří si každý měsíc odložit třeba jen pár set korun, zvažte, zda by nebylo dobré si je spořit na výhodném spořícím účtu nebo investovat do akcií, kryptoměn, nemovitostí či fondů. Za pár let se i z malé částky může vyklubat pár tisíc k dobru.

Zdroj: theeverygirl.com

Oblíbené