Spojte se s námi


Cestování

Cestovní tipy: Navštivte Taorminu, jedno z nejkrásnějších měst na Sicílii

Navštívíme místo, které je proslulé řeckým divadlem postaveným již v helénistické době. Nabízí nádherný výhled, jehož přírodní kulisu tvoří Jónské moře.

Publikováno

dne

Navštívíme místo, které je proslulé řeckým divadlem postaveným již v helénistické době. Nabízí nádherný výhled, jehož přírodní kulisu tvoří Jónské moře. Řeč je o městě Taormina na Sicílii.

Taormina se považuje za nejkrásnější město na Sicílii s malebnou polohou na svazích hory Monte Tauro. Nabízí úzké uličky plné historických budov, krásné výhledy a více než 300 slunečných dní v roce. Zaujme vás také výhled na kouřící sopku Etnu.

Status sicilského letoviska číslo jedna s sebou nese i některé nepříjemné důsledky a to davy turistů nebo silně nadsazené ceny v hotelech a restauracích. Proto sem většina turistů přijíždí pouze na jeden den, aby navštívila ruiny řeckého amfiteátru, prošla se po hlavní ulici starého města a pokochala se pohádkovou architekturou a krásnými výhledy na Středozemní moře.

Taormina se nachází v severní části východního pobřeží Sicílie. Pod městem vede dálnice z Catanie do Messiny a z obou měst je Taormina snadno dostupná vlakem nebo autobusem. V Messině se navíc nachází trajektový přívoz spojující Sicílii s italskou pevninou, takže toto městečko s přibližně 10 000 obyvateli, rozkládající se mezi horami a pobřežím, není obtížně dostupné.

Ti, kdo přijedou vlakem, musí ještě vyšlapat do centra města, které leží v nadmořské výšce přes 250 metrů. Místo namáhavého výšlapu sem jezdí pravidelné autobusy nebo lanovka, která cestující dopraví z pláže přímo do města za tři minuty.

Řecké divadlo

Největší turistickou atrakcí Taorminy jsou ruiny antického divadla, které pochází ze 3. století před naším letopočtem. Ačkoli se zdá, že podobných atrakcí je v Itálii spousta, tento amfiteátr svou polohou všechny ostatní předčí. Nachází se na svahu kopce a nabízí nádherný výhled na moře, východní pobřeží Sicílie, hory nebo Etnu. Člověk vskutku neví, na čem by měl spočinout pohledem, a přesto se zde pravidelně konají nejrůznější představení či koncerty, které se snaží upřít pohled diváka na jeviště. V amfiteátru se nacházejí také muzejní prostory, kde si můžete prohlédnout fragmenty antických ruin.

Po návštěvě divadla turisté obvykle zamíří na Corso Umberto, úzkou uličku lemovanou obchůdky se suvenýry, místními výrobky, hospůdkami, zkrátka vším, co by mohlo turisty na chvíli zabavit. Cestou si můžete prohlédnout ruiny římského divadla (mnohem skromnější než řecké divadlo), kostel svaté Kateřiny a náměstí Piazza IX Aprile, které je vstupní branou do starého města.

Přírodní rezervace Baia della Isola Bella

Pro někoho jsou hlavním lákadlem tohoto města okouzlující pláže a samozřejmě azurové vody Jónského moře. Na úpatí města se nachází několik zátok oddělených ostrůvkem Isola Bella. Jedná se o malý, zalesněný ostrůvek, na kterém se nachází několik nemovitostí.

Ostrůvek lze obejít pěšky, protože na ostrově je povolen pouze pěší provoz. Většinu návštěvníků pláže však láká známé plážové letovisko Giardini Naxos, které se nachází na okraji Taorminy. Jedná se o nejstarší město na Sicílii, jehož historie sahá až do roku 735 př. n. l.

Lanovka v Taormině

Jedná se o nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se dostat z centra města k moři. Horní stanice lanovky se nachází mimo staré město. V hlavní sezóně počítejte s tím, že si na jízdu počkáte.

Pláže v Taormině

V Taormině nejsou žádné písečné, takřka bílé pláže. Kdo má taková očekávání, měl by si vybrat jinou část Sicílie. Zdůrazňuji to proto, že jsem již měla co do činění s lidmi, kteří byli plážemi v Taormině hluboce zklamáni. To ovšem není chyba pláží, ale těch lidí, kteří se před rozhodnutím vycestovat neporadili se specifiky oblasti, jíž dominuje největší evropská sopka.

Právě Etna je z velké části zodpovědná za vznik zdejší oblasti a za to, že pláže mají tmavou barvu. Na druhou stranu je mořské dno mnohem zajímavější než u klasických písečných pláží.

Zdroje: Redakce, The Historian Traveller, Ještě jedna cesta

Oblíbené