Spojte se s námi


Technika

České vynálezy, které změnily svět: Lodní šroub. Jak Josef Ressel navždy změnil námořní dopravu?

Lodní šroub je jedním z klíčových vynálezů, které radikálně změnily světový námořní průmysl. Málokdo však ví, že tento významný vynález má české kořeny. Tento článek se bude zabývat jeho historií, vývojem, a také jeho moderním využitím.

Publikováno

dne

Lodní šroub je jedním z klíčových vynálezů, které radikálně změnily světový námořní průmysl. Málokdo však ví, že tento významný vynález má české kořeny. Tento článek se bude zabývat jeho historií, vývojem, a také jeho moderním využitím.

Historie lodního šroubu

Lodní šroub je součást lodi, která díky svému rotačnímu pohybu vytváří takovou sílu, že celou loď pohání. Jeho historie sahá až do 19. století. První koncepce se objevila v roce 1836, a to díky českému inženýrovi Josefu Resselovi.

Rodák z Chrudimi, který svůj život prožil hlavně v Lublani a Terstu, jako císařský lesník výrazným způsobem zrychlil lodní dopravu. A to díky vynálezu lodního šroubu, respektive jeho ideálního umístění na lodi.

Tento koncept se později pochopitelně stal základem moderního lodního šroubu. Resselův vynález nahradil tehdy tradiční kolesový mechanismus, jenž byl nevhodný zejména pro plavbu na otevřeném moři.

Význam a vývoj

Lodní šroub zásadním způsobem zefektivnil námořní dopravu, a tím také bohužel námořní války. Jeho efektivita v porovnání s tradičními metodami znamenala rychlejší, spolehlivější a méně závislou plavbu. Díky lodnímu šroubu se lodě mohly pohybovat přesněji a zvýšila se jejich manévrovatelnost.

Od původního nápadu Josefa Ressela prošel lodní šroub nespočtem modernizací a změnami. K jeho rozvoji poté přispěli inženýři a vědci z celého světa.

Tato technologie byla v průběhu zdokonalována a adaptována pro různé typy lodí, od malých nákladních plavidel až po obří křižníky.

Moderní využití

Lodní šrouby jsou stále základním prvkem většiny námořních plavidel. Moderní lodní šrouby jsou vyrobeny z odolných materiálů a optimalizovány pro nejlepší výkon a efektivitu. Jsou naprosto klíčovým prvkem všech lodí, od těch nákladních až po válečné letadlové lodě.

Závěrem je třeba ještě jednou podotknout, že Ressel svým vynálezem nadobro změnil námořní dopravu a celý tento průmysl. A kromě ekonomiky lodní šroub ovlivnil také geopolitickou situaci ve světě a je symbolem českých inovací, které změnily svět.

Zdroje: Český rozhlas, iDnes, Wikipedie

Oblíbené