Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Jaroslav Malý vraždil náhodně a bez slitování. Trestu smrti se ale nakonec vyhnul

Seznam českých sériových vrahů by nebyl kompletní bez Jaroslava Malého. Ten se rozhodl pomstít společnosti za, podle jeho názoru, nespravedlivé uvěznění, a po propuštění z vězení zabil tři náhodné lidi.

Publikováno

dne

Seznam českých sériových vrahů by nebyl kompletní bez Jaroslava Malého. Ten se rozhodl pomstít společnosti za, podle jeho názoru, nespravedlivé uvěznění, a po propuštění z vězení zabil tři náhodné lidi.

První podmínku si vysloužil již během studií

Jaroslav Malý byl problematický mladík a prvního násilného činu se dopustil již v 17 letech. Na škole vystřelil ze vzduchovky na svého mistra. Nikomu se naštěstí nic vážnější nestalo a mistr z toho vyvázl s kulkou v břiše, Malý s podmínkou.

První trest odnětí svobody

Nedlouho poté ale došlo k napadení průvodčího a urážka příslušníka STB. Za toto jeho chování ho čekal již trest odnětí svobody. Celých 30 měsíců, které strávil ve vězení, si plánoval pomstu. 

Pomsta soudkyni a policistovi se nakonec nekonala

Jeho cíl byl zcela jasný – deset měsíců ve vězení rovná se vražda jednoho člověka. Po propuštění na svobodu tak čekala smrt na tři nevinné lidi. 

Na jeho seznamu obětí se vyskytovala také soudkyně, která ho poslala za mříže a celá její rodina, společně s jedním konkrétním policistou. Soudkyně ze seznamu obětí byla vyřazena poté, co mu někdo řekl, že je již po smrti, což nebyla pravda. Policistu vyřadil ze strachu z brzkého dopadení.

Náhodný výběr obětí podle jmen na zvoncích

Jakmile byl Malý propuštěn na svobodu, obstaral si zbraň a vydal se vraždit. Nakonec si své oběti vybral zcela náhodně. Vypravil se do Prahy, kde nejprve bezcílně chodil a po nějaké době zavítal do Bělehradské ulice. V té ho zaujal jeden bytový dům, který se stal následně místem činu.

Ze seznamu jmen na zvoncích si vybral to, které se mu nejvíce líbilo. Usoudil, že když si vybere někoho s titulem, existuje větší šance, že se jedná o komunistu, která nesnášel. Chvilku poté co zazvonil, otevřela dveře nic netušící přibližně padesátiletá  žena, kterou střelil pistolí do hlavy. 

Jakmile žena padla na záda, Jaroslav Malý se vydal prohledat byt a v ložnici našel těžce nemocného sedmdesátníka, manžela oběti. I toho bez váhání střelil. Protože si nebyl jistý, zda jsou manželé skutečně po smrti, oba ještě dvakrát střelil do hlavy. Následně prohledal byt, odnesl si cennosti a odešel.

Vražda mladé maminky v Ústí nad Labem

Týden po vraždě manželského páru v Praze vyrazil, tentokrát ve společnosti kompliců Jaroslava Gregara a Pavla Maye, do Ústí nad Labem. Proč si ke svému řádění vybrali právě byt mladé ženy, která měla doma v postýlce kojence, není zcela zřejmé. 

Podle jedné verze lokalitu vytipovali společníci Malého náhodně, podle jiné šli do daného místa cíleně, protože ho dobře znali.

O výběru konkrétního bytu ovšem rovněž rozhodl titul na zvonku. Tentokrát ale dveře otevřela mladá maminka a v bytě se nacházela i postýlka s jejím miminkem. Nejhorší na celé situaci je to, že byt nebyl její, nýbrž jejích rodičů, které přijela navštívit.

Jaroslav Malý nezaváhal a ženu okamžitě střelil do hlavy. Společně s Gregarem a Mayem její tělo odtáhli do bytu a vrhli se do průzkumu. V bytě narazili na dětskou postýlku s malým dítětem, ale nikdo z nich naštěstí na kojence nevztáhl ruku. Ženu ale Malý pro jistotu ještě dvakrát střelil do hlavy.

Poté, co z bytu odnesli šperky, cennosti a peníze, strčil Malý do zámku zápalku, aby se do bytu dalo hůře dostat.

U soudu se ke svým činům Jaroslav Malý hrdě hlásil

Soud s Jaroslavem Malým a jeho dvěma kumpány byl poměrně snadný. Gregar vypověděl, že o vraždění neměl ponětí a May prohlásil, že v bytě dokonce ani nebyl. Nakonec Gregar dostal 13 let a May pouze o rok méně. 

Zato Jaroslav Malý se ke všem třem vraždám hrdě hlásil a sám sebe označoval za trojnásobného vraha. Znalci byl označen za psychopata, který postrádá smysl pro realitu, je výbušný a naprosto postrádá soucit. Za své hrůzné činy byl 24. ledna 1989 odsouzen k trestu smrti. 

Trestu smrti se Jaroslav Malý nakonec nedočkal

Nakonec byl ale rozsudek změněn na doživotí a navíc došlo v roce 1990 v Československu ke zrušení trestu smrti. Ještě téhož roku se Jaroslav Malý objevil u soudu podruhé, protože byl obviněn z napomáhání sebevraždy spoluvězni.

Jaroslav Malý zemřel po dvou letech ve vězení vlastní rukou. Sebevraždu nespáchal z lítosti nad tím, čeho se dopustil, nýbrž ho údajně trápilo revma.

Zdroje: iDNES.cz, wikipedia.org

Oblíbené