Spojte se s námi


Různé

České děti milují energetický nápoj Prime. S jeho pravidelným pitím je ale spojena celá řada zdravotních rizik

Víte, co vaše děti pijí? Jistě, jsou-li malé, ještě předškolního věku, snadno si ohlídáte, jak vaše děti doplňují pitný režim. Jakmile ale začnou chodit do školy, zvláště na druhý stupeň, poněkud se vám ztratí z dohledu. Česká mládež přitom propadla pití energetických nápojů, v nichž vede především značka Prima. Co všechno dětem jejich pravidelnou konzumací hrozí?

Publikováno

dne

Víte, co vaše děti pijí? Jistě, jsou-li malé, ještě předškolního věku, snadno si ohlídáte, jak vaše děti doplňují pitný režim. Jakmile ale začnou chodit do školy, zvláště na druhý stupeň, poněkud se vám ztratí z dohledu. Česká mládež přitom propadla pití energetických nápojů, v nichž vede především značka Prime. Co všechno dětem jejich pravidelnou konzumací hrozí?

Děti a energetické nápoje

Výzkum zpracovaný Health Behaviour in School-aged Children říká, že přes 10 procent dětí ve věku 13 až 15 let minimálně dvakrát týdně pije nápoje označované jako energetické. Týká se to i mládeže žijící v České republice.

Obchody mají poměrně bohatou nabídku energetických nápojů, trh s nimi neustále roste, protože mezi konzumenty je o ně velký zájem. Bohužel jejich pití propadá stále mladší generace. Není výjimkou, že „energiťák“ najdete v rukou i desetiletých nebo jedenáctiletých dětí.

Značka Prime vede i díky sociálním sítím

Velmi dobře se prodává především britská značka Prime, kterou propagují osobnosti známé ze sociálních sítí – Logal Paul a KSI. Díky nim a dobře cílenému marketingu se tento nápoj stal doslova hitem mezi mladými lidmi, kteří se s ním ztotožňují.

V roce 2023 byl na trh uvedený energetický nápoj Prime Energy s obsahem 200 mg kofeinu ve 355 ml. To je mnohem více, než mají Red Bull nebo Monster Energy (mezi 107 až 114 mg).

Bezpečné množství pro osobu do 18 let je ale přitom jen 3 mg/kg. Je tedy evidentní, že při běžné hmotnosti dítěte ve věku 13 až 15 let je tato hranice překonána vypitím pouhé jedné plechovky nápoje.

@life_mom_lucy

Sdílej dál! A edukuj svoje děti o tomto nebezpečí😬 Ani jedna verze není vhodná pro děti do 18 let!!! PRIME ENERGY množství kofeinu jako ve dvou redbullech… PRIME HYDRATION není tak katastrofická, ale je pro sportovce nebo pro sportovni výkon a to pro osoby starší 18 let, jelikož tato varianta obsahuje isoleucin, leucin a valin – což jsou látky, které pro osoby do 18 let nejsou vhodné! #primedrink #primeenergy #primehydration #energetickynapoj #primeadeti #nebezpeciudeti #nebezpeci

♬ původní zvuk – Life mom Lucy

Jaký vliv mají energické nápoje na dětský organismus

Energetické nápoje jsou především mixem kofeinu a taurinu. Obsahují také některé vitamíny a přídatné látky. Nechybí pochopitelně cukr, případně umělá sladidla. Problematický je hlavně obsah kofeinu.

Pokud ho děti konzumují pravidelně, začnou trpět poruchami spánku a z nich plynoucí zvýšenou únavou. Jenže se dostanou do začarovaného kruhu, protože únavu se budou snažit zahnat vypitím další plechovky energetického nápoje.

Energetické nápoje negativně ovlivňují výši krevního tlaku (zvyšují ho), vedou ke vzniku srdeční arytmie nebo tachykardie. Vysoký obsah cukr může zapříčinit vznik nadváhy i cukrovky 2. typu. Pití energetických nápojů bývá spojeno s větší konzumací alkoholu, kouřením a se sebepoškozováním v důsledku zhoršeného psychického stavu dítěte.

Rodiče přitom bývají k pití energetických nápojů svými dětmi poměrně laxní. Nejspíš v domnění, že když se nejedná o alkohol, tak to nevadí. Například v Litvě nebo v Lotyšsku již zakázali konzumaci energetických nápojů mládeži do 18 let. Možná je na čase něco podobného zavést i u nás.

Zdroj: Institutmodernivyzivy.cz, TikTok

Oblíbené