Spojte se s námi


Ekonomika

Česká pošta bude zdražovat SIPO. Na kolik se vyšplhají částky za poplatky?

Publikováno

dne

Jedná se o jednu z nejrozšířenějších služeb. Aktuální informace každopádně hovoří o tom, že Česká pošta lidem zdraží některé platby související se službou SIPO. Připlatit si ovšem mají i příjemci plateb.

Platba SIPO u poštovního doručovatele bude od února příštího roku dražší o tři koruny, tedy na devětadvacet korun.

Za konkrétní platbu SIPO na přepážce lidé zaplatí o další čtyři koruny navíc. Aktuálně tato služba vyjde na 21 korun, změna však přináší zvýšení této částky na 25 Kč, s využitím Zákaznické karty z patnácti na devatenáct korun.

Pošta si také určuje určitý poplatek za uhrazení platby SIPO prostřednictvím jednorázového příkazu k úhradě. Ten doposud činil deset korun, i v tomto případě však bude poplatek vyšší o pět korun.

Na 15 Kč pak stoupnou i poplatky související například s vyhotovením platebního dokladu, zaslání platebního dokladu poštou a vyšší poplatek zaplatíme také za zaslané potvrzení o uhrazených platbách.

SIPO však od března zdraží také pro příjemce plateb, a to konkrétně o jednu korunu (nyní je tato částka nastavena na 3,10 Kč). Matyáš Vitík tato zdražení vysvětluje tak, že k onomu zdražování přistoupila Česká pošta po provedení analýzy nákladů na vykonávání této služby.

Nutno podotknout, stát má přitom České poště vyplatit 4,5 miliardy korun jakožto úhradu nákladů za poskytovaní univerzální služby mezi lety 2018 až 2020, dle ČTÚ by mělo k vyplacení částky dojít ze začátku příštího roku.

Nejlevnější formou úhrady svých závazků tak jsou jednoznačně služby banky. Za automatické rozesílání trvalých příkazů totiž neplatíte nic, navíc tyto trvalé platby můžete mnohdy ve svém internetovém bankovnictví neustále kontrolovat a upravovat dle potřeby.

Další alternativou pak je založení inkasa, kdy si daná společnost sama stahuje peníze z účtu klienta. Lidé si opět ve svém bankovnictví mohou nastavit maximální limit, do kterého se společnost stahující si finance z účtu zkrátka musí vejít.

I dnes však SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva) využívá okolo 3,2 milionů lidí. Na druhou stranu se není čemu divit, tato služba je v České republice dostupná již od šedesátých let.

Na druhou stranu však již v dnešní době fungují mnohem lepší, cenově výhodnější a dostupnější služby a poskytují je samotné banky.

Zdroje: ČTÚ, Česká pošta

Oblíbené