Spojte se s námi


Novinky

Bývalý 101letý nacistický dozorce byl odsouzen. Před soudem popíral, že by v táboře působil

Publikováno

dne

Německo za sebou má jeden z posledních poválečných procesů, když byl odsouzen 101letý bývalý nacistický dozorce, jenž působil v koncentračním táboře Sachsenhausen. Verdikt prozatím není pravomocný.

Je to 77 let od konce druhé světové války, spravedlnost však ještě stále nezvítězila ve všech ohledech. V úterý byl odsouzen k pětiletému trestu vězení 101letý muž označovaný jako Josef S.

Odsouzený působil jako dozorce v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen a měl tak vypomáhat u vražd více než 3500 vězňů. Verdikt ovšem zatím není pravomocný, jelikož stále existuje možnost se odvolat.

Není přitom vyloučeno, že se tak stane. Josef S. totiž před soudem popíral, že v Sachsenhausenu působil. Jeho tvrzení však byla zamítnuta, jelikož existuje mnoho dokumentů, které dokazují opak.

Josef S. se podle daných dokumentů stal v roce 1941 členem oddílů SS a v Sachsenhausenu pracovat v letech 1942 až 1945. Mimo jiné se měl podílet na zastřelení sovětských zajatců.

Josef S. je nejstarším nacistickým zločincem, který kdy stanul před soudem. Podle BBC se ovšem nedá čekat, že by si svůj trest odpykal. Německé soudy totiž budou jeho odvolání řešit několik měsíců.

Za zmínku stojí, že soudní proces byl několikrát kvůli jeho zdravotním problémům přerušen. Trval od minulého října a hrozilo, že ani nedojde do zdárného konce.

Koncentračním táborem Sachsenhausen prošlo v letech 1936 až 1945 více než 200 tisíc vězňů a desítky tisíc jich zde zemřelo. Táborem si prošel i spisovatel Josef Čapek, jenž zemřel v táboře Bergen-Belsen.

Zdroj: BBC, iRozhlas

Oblíbené