Spojte se s námi


Ekonomika

Bitcoinové ETF přinese institucionální adopci, tvrdí Mike Novogratz

Zakladatel společnosti Galaxy Digital Mike Novogratz řekl investorům, že rok 2024 bude ve znamení institucionálního přijetí kryptoměn, které bude motivováno blížícím se schválením fondů obchodovaných na burze (ETF) na Bitcoin

Publikováno

dne

Zakladatel společnosti Galaxy Digital Mike Novogratz řekl investorům, že rok 2024 bude ve znamení institucionálního přijetí kryptoměn, které bude motivováno blížícím se schválením fondů obchodovaných na burze (ETF) na Bitcoin.

Během telefonické konference o výsledcích společnosti Galaxy Digital za třetí čtvrtletí 9. listopadu Novogratz zdůraznil, že společnost věří, že schválení několika ETF „už není otázkou jestli, ale kdy“. Správce fondu podal žádosti o spotové ETF na Bitcoin a Ethereum s Komisí pro cenné papíry a burzy Spojených států ve spolupráci s Invesco ve třetím čtvrtletí 2023. Nálada investorů se v listopadu 2023 obrátila k bull runu, přičemž významní analytici výzkumu ETF předpovídají, že SEC schválí dvanáct hlavních žádostí o spotové ETF na Bitcoin do ledna 2024.

„Rok 2024 doslova bude rokem institucionálního přijetí, především nejprve prostřednictvím ETF na Bitcoin, kterému bude následovat ETF na Ethereum,“ řekl Novogratz během telefonické konference o výsledcích za třetího čtvrtletí. Novogratz dodal, že institucionální investice by mohly vyvrcholit v roce 2025, když se zvýší investice „do tokenizace a peněženek“. Generální ředitel společnosti Galaxy Digital také uvedl, že klíčovým zaměřením pro americkou krajinu by mělo být zajistit, aby dolarové stabilní mince zůstaly středobodem širšího ekosystému kryptoměn.

Podle Novogratze přinese ETF na Bitcoin míru institucionální důvěry a významné množství financí do prostoru kryptoměn.

„Toto ETF nám dává všem prostor k nadechnutí, dává život do systému. To přináší kapitál, který umožňuje zbytku věcí prosperovat. Ale myslím, že pokud se podíváte na dlouhodobý plán kryptoměn, je na správné cestě,“ dodal.

Potenciální vliv spotového ETF na Ethereum byl také zmíněn během telefonické konference s investory. Generální ředitel společnosti Galaxy Digital řekl, že jeho možné schválení nemusí být tak dobře přijato jako ETF na Bitcoin, vzhledem k tomu, že model validace Ethereum je založen na výnosech ze stakingu.

„Pokud nedokážou vymyslet ETF, které skutečně přenáší odměny za staking, bude to takový podřadný produkt oproti tomu, když vlastníte Ethereum s někým jako my a máte ho zastakeovaný,“ vysvětlil Novogratz.

Dodal, že technický rozdíl by byl významný, pokud by investoři hledali výnosy mezi 4 až 7 %, v závislosti na způsobu stakingu. Užitečnost zůstává důležitým faktorem, přičemž Novogratz zdůraznil, že různé blockchainy a jejich nativní tokeny musí „sloužit účelu“ a mít „na nich postavené věci“, aby udržely dlouhodobou hodnotu.

Zdroje: Cointelegraph, Tradingview

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Připraví nás umělá inteligence o práci? Která odvětví jsou největším terčem?

Umělá inteligence (zkráceně AI) se dnes stává stále větším tématem v nejrůznějších průmyslových odvětvích. Umí se rychle učit a dělat věci, které jsme dřív mohli vykonávat jen my, lidé. To by však mohlo mít velký vliv na náš osobní i pracovní život. Může to být pro lidstvo problém? Měli bychom se mít více na pozoru?

Publikováno

dne

Umělá inteligence (zkráceně AI) se dnes stává stále větším tématem v nejrůznějších průmyslových odvětvích. Umí se rychle učit a dělat věci, které jsme dřív mohli vykonávat jen my, lidé. To by však mohlo mít velký vliv na náš osobní i pracovní život. Může to být pro lidstvo problém? Měli bychom se mít více na pozoru?

V tomto článku se podíváme na to, v kterých odvětvích by umělá inteligence mohla nahradit lidskou práci a kde by nám naopak mohla být nápomocná.

Automobilový průmysl
V automobilovém průmyslu už roboti hodně pomáhají a lze si poměrně jednoduše představit, že by celé továrny skončily bez lidí. Umělá inteligence by mohla řídit výrobu, plánovat opravy a údržbu, nebo dokonce navrhovat nové produkty a systémy.

Zdravotnictví
Dalším oborem je zdravotnictví, kde by AI mohla sloužit jako “bezchybný” lékařský asistent, který nikdy neodpočívá a nikdy se neunaví. Umí analyzovat zdravotní záznamy, pomáhá určovat diagnózu a teoreticky i navrhovat léčbu. 

Zvlášť v oblasti radiologie by mohla lékařům mohla AI hodně pomoci – algoritmy by mohly posloužit k vyhodnocování snímků a pomoci lékařům v diagnostice. 

Bankovní a finanční sektor
Velká revoluce by mohla přijít i v bankovních a finančních službách. Algoritmy umělé inteligence jsou dobře využitelné pro zefektivnění obchodování. AI se v tomto odvětví již používá jako nástroj pro hlídání rizik a hledání podvodů. 

V podstatě si můžeme umělou inteligence představit jako vysoce kvalifikovaného bankéře, který nonstop sleduje dění na trhu a dokáže tvořit poměrně přesné prognózy.

Zákaznický servis
A co oblast zákaznické podpory? AI zde pomáhá jako pracovník, který je tu pro nás nonstop a dokonale mluví několika jazyky. Virtuální asistenti se již nějakou dobu využívají k tomu, aby pomáhali řešit dotazy zákazníků a pomáhat jim s nejrůznějšími problémy. Dokážou i poměrně dobře odhadnout, co zákazník bude potřebovat na základně jejich posledních dotazů a historie vyhledávání.

Logistika
V neposlední řadě bude AI hrát důležitou roli v logistickém průmyslu. Umělá inteligence by nejspíš dokázala řídit dodávky, efektivně plánovat cesty, nahradit práci dispečerů a dokonce i řídit autonomní vozidla.

Závěrem lze jen říct, že ačkoliv má umělá inteligence jistý potenciál nahradit určité role a úkony, neznamená to nutně konec lidské práce. Budeme se muset zkrátka začít učit nové dovednosti a rozvíjet schopnosti, které umělá inteligence nedokáže, jako je třeba kreativita a emoční inteligence.

zdroje: Forbes.com, Medium.seznam.cz

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Máte doma napjatý rozpočet? Zkuste obálkovou metodu a uvědomte si svoje priority

Zdražování znamená pro spoustu lidí tvrdou lekci. Možná jste moc utráceli za jídlo, služby nebo zábavu překročili rozpočet. Když správně odhadnete všechny svoje měsíční výdaje a budete je mít pod kontrolou, můžete si vytvořit vyrovnaný rozpočet a připravit se i na případné nečekané výdaje.

Publikováno

dne

Zdražování znamená pro spoustu lidí tvrdou lekci. Možná jste moc utráceli za jídlo, služby nebo zábavu a překročili rozpočet. Když správně odhadnete všechny svoje měsíční výdaje a budete je mít pod kontrolou, můžete si vytvořit vyrovnaný rozpočet a připravit se i na případné nečekané výdaje.

Pokud bojujete s nadměrným utrácením, vyzkoušejte obálkový systém. Pomocí této strategie vložíte svoje peníze do různých obálek, které jsou označeny rozpočtovými kategoriemi, jako „jídlo v restauraci“ nebo „oblečení.“ Když je obálka prázdná, nemůžete už za tuto kategorii utrácet. Obálky pak znovu naplníte na začátku dalšího měsíce nebo po výplatním termínu.

Mezi běžné výdaje domácnosti patří splátky hypotéky, doprava, jídlo, zdravotní péče a náklady na péči o děti. Impulsivní nakupování a zbytečné utrácení vám pomůže zkrotit připravený rozpočet.

Pokud potřebujete snížit měsíční splátku hypotéky, zvažte refinancování s novými podmínkami. Mějte na paměti, že prodloužení doby splatnosti půjčky může snížit vaši měsíční splátku, ale z dlouhodobého hlediska můžete platit více na úrocích.

Na autě a cestovních výdajích můžete ušetřit mnoha způsoby v závislosti na způsobu dopravy. Pokud dojíždíte do práce autem, zvažte spolujízdu, abyste ušetřili peníze za benzín.

Náklady na jídlo jsou pro většinu rodin významným výdajem a náklady se v roce 2022 zvyšovaly spolu s inflačními trendy. Zvažte minimalizaci cest do obchodu s potravinami. Choďte tam pouze jednou týdně, abyste omezili impulzivní nákupy. Čím více cest do obchodu s potravinami podniknete, tím více příležitostí budete mít k utrácení. Když si naplánujete, jaké jídlo budete vařit a budete přesně vědět ingredience, které budete potřebovat, můžete si všechno nakoupit během jediné cesty. Tato příprava vám pomůže ušetřit za nákupy potravin na poslední chvíli nebo za stravování venku.

Pokud jde o denní péči o děti, spoléhejte se více na pomoc rodiny nebo přátel. Pokud mají vaši rodiče možnost hlídat děti jeden den v týdnu, ušetří vám to peníze.

Zjistěte, co je pro vás důležité, když si vytváříte rozpočet na zábavu. Sestavování rozpočtu není jenom o snižování výdajů, ale je to také o tom, abyste zjistili, co je pro vás důležité.

Sestavování rozpočtu je o dávání a braní. Může třeba existovat člověk, který má slušný příjem, ale ve svém bytě nemá absolutně žádný nábytek. Je pro něj důležitější, aby mohl jít ven a najíst se, kdykoli se mu zachce, než utrácet peníze za zařizování obytného prostoru. Možná i vy máte nějakou takovou libůstku. Raději něco oželíte, abyste si mohli něco jiného dovolit. Proto byste se měli zamyslet nad tím, čeho si nejvíce ceníte a za co chcete utrácet peníze. Na základě toho si můžete vytvořit rozpočet, který bude dokonale vyhovovat vašim potřebám.

Dělejte si rozpočet, abyste měli přehled o svých výdajích. Pomocí rozpočtu můžete podrobně popsat své měsíční náklady a příjmy za určité časové období a zjistit, kde můžete provést úpravy, abyste splnili svoje finanční cíle. Rozdělte svoje výdaje na ty, které jsou nezbytné, včetně jídla a služeb, a zbytečné, jako je zábava a stravování venku.

Do vývoje rozpočtu domácnosti se samozřejmě promítá i politická situace. Třeba v první polovině roku 2020 úspory domácností stouply, protože kvůli covidu-19 nebylo kde a jak utrácet. Potom ale došlo opět k poklesu.

Zdroje: www.thebalancemoney.com, www.gfmag.com

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Aby peníze neprotékaly odpadem. Jednoduché způsoby, jak ušetříte na účtech za vodu

Životodárná tekutina je ceněnou surovinou, bez které člověk nemůže existovat. Navíc je v současnosti už opravdu pořádně drahá. Naučte se s ní neplýtvat. Poradíme vám užitečné a jednoduché tipy, jak na to.

Publikováno

dne

Životodárná tekutina je ceněnou surovinou, bez které člověk nemůže existovat. Navíc je v současnosti už opravdu pořádně drahá. Naučte se s ní neplýtvat. Poradíme vám užitečné a jednoduché tipy, jak na to.

Každý měsíc kontrolujte svůj vodoměr a účty za energie, abyste zjistili, kolik vody spotřebováváte. Pokud si všimnete nezvyklého skoku, je možné, že vám voda někudy uniká. Špatně utěsněné potrubí nebo netěsná toaleta mohou vyplýtvat až 340 litrů vody denně. I když se spotřeba liší v závislosti na velikosti vaší domácnosti a na tom, jak dlouho se sprchujete, průměrná domácnost spotřebuje zhruba 300–380 litrů vody denně. To vychází na 9 100–11 400 litrů měsíčně. Zdá se vám to hodně? Je to tak. Proto je důležité vodou šetřit.

Šetřete i na toaletě

Zkontrolujte, zda vaše toaleta netěsní zevnitř, a to tak, že do nádržky toalety nalijete kapku potravinářského barviva a počkáte 10 minut. Pokud se v misce objeví potravinářské barvivo, musíte opravit nebo vyměnit netěsnou toaletu. Ačkoliv se to nezdá, jde o velkého žrouta vody. V závislosti na roku výroby a konstrukci toaleta schlamstne zhruba 4–30 litrů vody. Tam, kde to systém umožňuje používejte menší tlačítko – menší dávku vody.

Sbírejte vodu, která teče při čekání na teplou

Více než 10 % vody čerpané ze sprchování se vyplýtvá čekáním na příchod teplé vody. Shromážděním přebytku vody do kbelíku plýtvání snížíte. Vodu můžete použít k zalévání rostlin, mytí auta nebo podlahy, splachování toalety nebo plnění misky s vodou pro psa. Pokud se vám nechce používat kbelík, ale nelíbí se vám myšlenka plýtvání a už vás nebaví čekat na teplou vodu, zvažte instalaci systém recirkulace teplé vody.

Místo koupele se sprchujte

Obecně platí, že krátké sprchování o délce 5 minut spotřebuje méně vody než koupel. Úsporná sprchová hlavice během minuty vyprodukuje necelých 8 litrů vody.  Na sprchování připadne cca 40–95 litrů vody, na koupel přes 100 litrů. Ale pozor! Pětiminutová sprcha s masážní sprchovou hlavicí však ve skutečnosti spotřebuje více vody než koupel. Zkuste přejít na sprchovou hlavici s průměrným nebo nízkým průtokem, abyste minimalizovali plýtvání vodou. Na vodovodní baterie můžete instalovat perlátor.

Oblečení si vyperte studenou vodou

Neobtěžujte se prát v pračce horkou vodou, studená voda také udělá dobrou práci. Pamatujte na to, že pračky s předním plněním mají nižší spotřebu vody. Volba studené vody šetří nejen vaše oblečení, ale také prospěje vaší peněžence a planetě. Asi 90 % energie spotřebované pračkou jde na ohřev vody. Přechod na mytí studenou vodou místo teplé nebo horké vody vám může ušetřit tisíce korun ročně. Perte na kratší cyklus a nepřidávejte zbytečně další máchání.

Myčku využijte naplno

Myčku nádobí si vyberte úspornou a používejte ji efektivně – tehdy, kdy je plná nádobí. Nezapínejte předmytí a zvolte nejkratší cyklus. Uvažujete o tom, že ji z úsporných důvodů vyhodíte? Nedělejte to. Při ručním mytí nádobí téměř jistě spotřebujete více vody. Podmínkou ale je, že musíte zařízení využívat podle popsaných zásad.

Použijte zbylou vodu z těstovin

Vodu z těstovin nevylévejte, Existuje mnoho způsobů, jak zbylou vodu z těstovin dobře využít ve vaší domácnosti. Voda z těstovin má vysoký obsah minerálů a pomáhá vašim rostlinám růst rychleji. Ujistěte se, že je jen lehce solený, aby nedošlo k dehydrataci půdy vašich rostlin. Použijte jej také k přípravě těsta na pizzu nebo chleba, k namáčení fazolí a vaření zeleniny nebo k mytí špinavého nádobí.

Nenechávejte puštěný kohoutek

Při mytí ovoce a zeleniny nemusíte nechávat puštěný kohoutek. Dřez nebo umyvadlo s dostatečným množstvím vody je účinný způsob, jak umýt potraviny. Vodu pak použijte k zalévání zahrady. To samé platí i pro čištění zubů – nepouštět zbytečně vodu. Tekoucí kohoutek odčerpá každou minutu litr vody. Pokud by si každý ze čtyřčlenné domácnosti čistil dvakrát denně zuby 3 minuty, vyplýtváte tak měsíčně až 720 litrů vody. Proto si pusu vypláchněte až nakonec.  

Konvici nenaplňujte celou

Místo toho, abyste konvici při každém použití plně naplnili, odměřte si potřebné množství vody. Tímto způsobem můžete ušetřit čas, energii/plyn a budete méně plýtvat vodou. Pokud vám ještě zbyla voda, použijte ji k zalévání rostlin. Když si chcete natočit z kohoutku sklenici studené vody, obvykle musíte čekat cca 30 sekund, než je dokonale chladná. Spousta vody tak zbytečně teče do odpadu. Pořiďte si proto džbán, nejlépe s filtrem pro lepší kvalitu vody. Naplníte ho vodou a dáte do ledničky. Chladnou vodu máte k dispozici kdykoliv a ušetříte.

A co v kuchyni?

Rozmrazujte potraviny v lednici, ne ponořením do vody. Vařte jenom se skutečně potřebným množstvím vody, neplňte hrnce zbytečně po okraj. Využívejte vaření v páře, při něm je spotřeba nižší. Například v koši nad hrncem s vařenými brambory můžete na páře připravit jinou zeleninu. Spotřebu vody v kuchyni zvyšuje také vestavěný drtič odpadu. Proto zbytky jídla raději kompostujte.

Na zahradě využijte déšť

Na mytí auta nepoužívejte zahradní hadici, ale několik kbelíků vody – je to zaručeně úspornější. K čištění vozidla se dají sehnat i bezvodé prostředky. Na zahradě řešte zalévání sběrem dešťové vody.

Zdroje: unicef.org, wikihow.com, greenmatters.com, energysavintrust.org.uk

Pokračovat ve čtení

Oblíbené