Různé
BARF aneb krmení psa přirozenou stravou
Nejspíš už jste slyšeli o krmení psů přirozenou stravou tzv. Barfování . V posledních letech si získává stále více příznivců. O co se vlastně jedná?
Nejspíš už jste slyšeli o krmení psů přirozenou stravou tzv. Barfování . V posledních letech si získává stále více příznivců. O co se vlastně jedná?
BARF = bone and raw food neboli kosti a syrová strava. Jak už samotný název napovídá, jedná se o krmení psa pro něj přirozenou stravou. Není to však tak jednoduché jak se může zdát. Při tomto způsobu krmení je důležité sestavit psovi vyvážený a co nejpestřejší jídelníček a zohlednit v něm věk, velikost, aktivitu psa a spoustu dalších věcí. Má své výhody, ale i nevýhody. V tomto článku se vám je pokusím přiblížit.
Obsah krmné dávky
Doporučený poměr složek je asi:
50-60% masa
20-30% kostí
20-30% přílohy
Maso
U masa se ještě poměr dělí asi na 70% svaloviny a 30% vnitřností. Svalovina se vybírá dle jejich nutričních vlastností. Některá je vhodnější pro psa v zátěži, některá na přibírání, některá na hubnutí, samozřejmě se musí zohlednit i případné alergie psa. Svalovina je důležitá hlavně jako zdroj bílkovin. Vnitřnosti jsou důležitým zdrojem minerálních látek (např. železo, fosfor, vápník) a vitamínů. Z vnitřností se používá jazyk, srdce, játra, ledviny, dršťky, vemeno a plíce.
Kosti
Kosti jsou také velmi důležité, a to hlavně jako zdroj minerálních látek a především vápníku, který je pro psa v této formě dobře vstřebatelný. Psovi by se měly dávat kosti pouze syrové. Vařené nebo jinak tepelně upravené kosti jsou totiž křehčí a velmi snadno se lámou na malinké kousky, což by mohlo způsobit potíže.
Příloha
Jako příloha se používá ovoce nebo zelenina. Je dobré je nastrouhat nebo rozmixovat se svalovinou, protože je pak pes dokáže lépe strávit. Lze přidat i další potraviny např. tvaroh, vejce, bylinky a spoustu dalších dle potřeby.
Zásady krmení přirozenou stravou :
Nikdy nepodáváne maso zmražené. Krmná dávka by měla mít nejlépe pokojovou teplotu. Krmivo necháváme v misce pouze určitou dobu a poté odstraníme, protože by mohla podléhat kažení vlivem tepla, mikroorganismů, ….a to především v letním období.
Krmná dávka by neměla přesáhnout 2-3% hmotnosti dospělého psa, u štěňat do 1 roku 3-7%.
Optimální počet krmných dávek za den:
U štěňat do 3 měsíců 4-6 dávek za den
Štěňata do 6 měsíců 2-3 dávky za den
Starší 6 měsíců a dospělí 1-2 dávky za den
Počet dávek se odvíjí i podle zátěže psa, zdravotního stavu a kondice.
Výhody Barfu
Velkou výhodou je známé složení krmné dávky. Navíc všechny živiny v potravě jsou zachovány v nezměněné podobě. Vyšší stravitelnost syrového masa. Pejsek si lépe udržuje hygienu v tlamě. Pro většinu psů je tato strava mnohem chutnější než průmyslová. S barfem lze začít v každém věku psa, hlavní je jen postupný přechod z jednoho druhu krmiva na jiné.
Nevýhody Barfu
Špatně postavená krmná dávka může působit potíže např. nadměrná dávka kostí může způsobovat zácpu. Dalším problémem je vyváženost minerálních látek především vápníku a fosforu jejichž poměr by měl být 1,3:1. Musí se dát pozor na nadbytek bílkovin a tuků bez zátěže.Náročné při cestování, protože je nutné uchovávat maso v mrazničce. Náročnější na přípravu krmné dávky i na zmíněné skladování.
Rady
Pokud jste začátečník, nebojte se požádat o radu někoho zkušeného nebo odborníka na výživu psů. Pomohou vám sestavit jídelníček. Doporučuje se také pravidelněji nechat psovi kontrolovat biochemické složení krve, aby se případné nedostatky např. vitamínů a minerálů v potravě mohly řešit co nejdříve.
Zdroje: eCanis, Krmiva Erpemos
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Příběh letu 593: Teenager si hrál na pilota, tragédii nikdo nepřežil
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci míří do finále: Johny je emotivní lama, Honza odjištěný granát a Nicole na trní
-
Historiepřed 6 dny
Smrduté tajemství luxusního zámku aneb Nedostatečná hygiena ve Versailles
-
Historiepřed 2 týdny
Největší katastrofy: Zkáza jaderné ponorky Kursk