Spojte se s námi


Různé

BARF aneb krmení psa přirozenou stravou

Nejspíš už jste slyšeli o krmení psů přirozenou stravou tzv. Barfování . V posledních letech si získává stále více příznivců. O co se vlastně jedná?

Publikováno

dne

Nejspíš už jste slyšeli o krmení psů přirozenou stravou tzv. Barfování . V posledních letech si získává stále více příznivců. O co se vlastně jedná?

BARF = bone and raw food neboli kosti a syrová strava. Jak už samotný název napovídá, jedná se o krmení psa pro něj přirozenou stravou. Není to však tak jednoduché jak se může zdát. Při tomto způsobu krmení je důležité sestavit psovi vyvážený a co nejpestřejší jídelníček a zohlednit v něm věk, velikost, aktivitu psa a spoustu dalších věcí. Má své výhody, ale i nevýhody. V tomto článku se vám je pokusím přiblížit.

Obsah krmné dávky

Doporučený poměr složek je asi:

50-60% masa

20-30% kostí

20-30% přílohy

Maso

U masa se ještě poměr dělí asi na 70% svaloviny a 30% vnitřností. Svalovina se vybírá dle jejich nutričních vlastností. Některá je vhodnější pro psa v zátěži, některá na přibírání, některá na hubnutí, samozřejmě se musí zohlednit i případné alergie psa. Svalovina je důležitá hlavně jako zdroj bílkovin. Vnitřnosti jsou důležitým zdrojem minerálních látek (např. železo, fosfor, vápník) a vitamínů. Z vnitřností se používá jazyk, srdce, játra, ledviny, dršťky, vemeno a plíce.

Kosti

Kosti jsou také velmi důležité, a to hlavně jako zdroj minerálních látek a především vápníku, který je pro psa v této formě dobře vstřebatelný. Psovi by se měly dávat kosti pouze syrové. Vařené nebo jinak tepelně upravené kosti jsou totiž křehčí a velmi snadno se lámou na malinké kousky, což by mohlo způsobit potíže.

Příloha

Jako příloha se používá ovoce nebo zelenina. Je dobré je nastrouhat nebo rozmixovat se svalovinou, protože je pak pes dokáže lépe strávit. Lze přidat i další potraviny např. tvaroh, vejce, bylinky a spoustu dalších dle potřeby.

Zásady krmení přirozenou stravou :

Nikdy nepodáváne maso zmražené. Krmná dávka by měla mít nejlépe pokojovou teplotu. Krmivo necháváme v misce pouze určitou dobu a poté odstraníme, protože by mohla podléhat kažení vlivem tepla, mikroorganismů, ….a to především v letním období.

Krmná dávka by neměla přesáhnout 2-3% hmotnosti dospělého psa, u štěňat do 1 roku 3-7%.

Optimální počet krmných dávek za den:

U štěňat do 3 měsíců 4-6 dávek za den

Štěňata do 6 měsíců 2-3 dávky za den

Starší 6 měsíců a dospělí 1-2 dávky za den

Počet dávek se odvíjí i podle zátěže psa, zdravotního stavu a kondice.

Výhody Barfu

Velkou výhodou je známé složení krmné dávky. Navíc všechny živiny v potravě jsou zachovány v nezměněné podobě. Vyšší stravitelnost syrového masa. Pejsek si lépe udržuje hygienu v tlamě. Pro většinu psů je tato strava mnohem chutnější než průmyslová. S barfem lze začít v každém věku psa, hlavní je jen postupný přechod z jednoho druhu krmiva na jiné.

Nevýhody Barfu

Špatně postavená krmná dávka může působit potíže např. nadměrná dávka kostí může způsobovat zácpu. Dalším problémem je vyváženost minerálních látek především vápníku a fosforu jejichž poměr by měl být 1,3:1. Musí se dát pozor na nadbytek bílkovin a tuků bez zátěže.Náročné při cestování, protože je nutné uchovávat maso v mrazničce. Náročnější na přípravu krmné dávky i na zmíněné skladování.

Rady

Pokud jste začátečník, nebojte se požádat o radu někoho zkušeného nebo odborníka na výživu psů. Pomohou vám sestavit jídelníček. Doporučuje se také pravidelněji nechat psovi kontrolovat biochemické složení krve, aby se případné nedostatky např. vitamínů a minerálů v potravě mohly řešit co nejdříve.

Zdroje: eCanis, Krmiva Erpemos

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Různé

Guru Jára, odsouzený duchovní mistr, je opět na svobodě

V říjnu tohoto roku byl Jaroslav Dobeš alias Guru Jára, nebo také Óm nadsamec propuštěn brněnským krajským soudem na svobodu. Spolu s ním byla propuštěna i jeho spolupachatelka Barbora Plášková. Oba si své tresty téměř celé odpykali v detenčním zařízení na Filipínách, kde žádali o náboženský azyl.

Publikováno

dne

V říjnu tohoto roku byl Jaroslav Dobeš alias Guru Jára, nebo také Óm nadsamec propuštěn brněnským krajským soudem na svobodu. Spolu s ním byla propuštěna i jeho spolupachatelka Barbora Plášková. Oba si své tresty téměř celé odpykali v detenčním zařízení na Filipínách, kde žádali o náboženský azyl.

Kdo je Guru Jára?

Jaroslav Dobeš se narodil 4. ledna 1971 v Příbrami. Ve svém životopise uvedl, že v roce 1989 emigroval do Itálie, kde se začal věnovat zen budhismu a následně na svých cestách po Egyptě měl získat nejvyšší egyptské „zasvěcení“. Zda je to pravda ví ale jen on sám žádné ověřitelné zdroje k dispozici nejsou.

Od roku 1996 vystupoval na veřejnosti jako duchovní učitel, pořádal přednášky, semináře, vydával časopis a založil esoterickou školu s názvem Poetrie. Tato duchovní škola se svou organizační strukturou a systémem vzdělávání měla přibližovat vysoké škole.

Poetrie nabízela svým studentům a studentkám semináře jógy, tantry, výuku astrologie nebo třeba nauku o práci s energií. Frekventantky byly podle vzhledu a věku tříděny do tří skupin a výuka mužů a žen probíhala odděleně.

Nejvyšší metou, kterou mohly studentky dosáhnout, bylo setkání s Guru Járou. Tato setkání probíhala na různých místech, někdy i v zahraničí. Právě zde mělo také probíhat sexuální obtěžování známé pod názvem „odháčkování“.

Kauza a trestní stíhání

Podle pravomocného rozsudku byli Dobeš a Plášková odsouzeni za znásilnění, ke kterým docházelo v letech 2004 až 2007. Plášková v pozici spolupachatelky vodila Dobešovi vytipované dívky, které nejprve zmanipulovala a uvedla do stavu psychické bezbrannosti a Dobeš s nimi následně souložil.

Akt byl dívkám vysvětlován jako náboženská praktika, jež je má zbavit jejich problémů, které v nich zanechali jejich bývalí sexuální partneři, tzv. „odháčkovat“.

Trestní stíhání v této kauze bylo zahájeno v roce 2012 a zlínská pobočka brněnského krajského soudu uložila Dobešovi 10 let trestu odnětí svobody a Pláškové 9,5. Vrchní soud pak tresty snížil na 5,5 a 5 let. Všechna jednání však probíhala v nepřítomnosti této dvojice, která stihla uprchnout na Filipíny. Dvojice byla ještě následně uznána vinnou z dalších šesti znásilnění, tresty jim však navýšeny nebyly.

V květnu roku 2015 byli oba uprchlíci zadrženi na Filipínách. Byli umístěni do detenčního zařízení a začalo vyjednávání o jejich vydání. Dobeš byl deportován zpět do České republiky 10. srpna 2023 a Plášková o čtrnáct dní později. V říjnu tohoto roku pak byli oba z vězení propuštěni, neboť jim do doby výkonu trestu byl započítán i pobyt v detenčním zařízení na Filipínách.

Po celou dobu procesu i odsouzení oba trvali na své nevině s odůvodněním, že „odháčkování“ je tantrickou praktikou, nikoli znásilněním.

Zdroje:

Idnes, Irozhlas, ČT24

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Jak se zbavit závislosti na sladké? Existuje několik účinných tipů, důležitá je trpělivost a disciplína

Závislost na sladkých potravinách může být náročným vzorcem stravování, který ovlivňuje vaši celkovou pohodu. Překonání této závislosti vyžaduje postupné změny ve stravovacích návycích a postupné snižování příjmu cukru. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se osvobodit od nadměrné touhy po sladkostech a posílit zdravější životní styl.

Publikováno

dne

Závislost na sladkých potravinách může být náročným vzorcem stravování, který ovlivňuje vaši celkovou pohodu. Překonání této závislosti vyžaduje postupné změny ve stravovacích návycích a postupné snižování příjmu cukru. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se osvobodit od nadměrné touhy po sladkostech a posílit zdravější životní styl.

Rozpoznání problému

Identifikace závislosti na sladkých potravinách je prvním krokem k překonání této závislosti. Pokud si uvědomíte, že máte tendenci konzumovat příliš mnoho cukru nebo sladkostí, jste na správné cestě k řešení tohoto problému.

Změna stravovacích návyků

Změna stravy je naprosto klíčová. Zkuste do svého jídelníčku zahrnout více potravin, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné produkty, které poskytují přírodní cukr a vyživují tělo.

Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem přidaného cukru, jako jsou sladká občerstvení, limonády a průmyslově zpracované dezerty. Po jejich konzumaci sice budete cítit nárůst energie, o to méně jí pak ale budete mít v průběhu dne.

A to je zkrátka pro lidi, kteří musí být ve své práci efektivní a energičtí po celý den jednoduše nežádoucí.

Postupné snižování příjmu cukru, zaměření na vyváženou stravu

Naopak nedostatek cukru může vést ke snižování energie a rovněž k nevolnosti. Proto postupně snižujte množství přidaného cukru jak v jídle, tak i nápojích. A to proto, abyste minimalizovali abstinenční příznaky a dali tělu čas přizpůsobit se nižšímu příjmu cukru.

Zaměřte se na stravu s vyváženým poměrem makroživin, jako jsou bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. Konzumace bílkovin a zdravých tuků pomůže udržet hladinu energie stabilní a potlačit touhu po sladkém.

Pitný režim, pravidelné cvičení, dostatek spánku

Rovněž pravidelný pitný režim může ovlivnit chuť na sladké. Fyzická aktivita a dostatek spánku zase mohou pomoci udržet vyváženou hladinu hormonů a snížit touhu po sladkém jídle.

Kombinace všech těchto důležitých faktorů pochopitelně je součástí zdravého životního stylu, přičemž při dodržování disciplíny vlastně sladké jídlo ani nebudete potřebovat.

Závěrem…

Překonání závislosti na sladkých potravinách vyžaduje čas a úsilí. Klíčem je, jak už výše píšeme, postupné snižování příjmu cukru, změna stravovacích návyků a soustředění se na vyváženou stravu.

Buďte trpěliví sami se sebou a pamatujte, že každý malý krok směrem k zdravějšímu životnímu stylu je důležitý. Tělo vám za to totiž poté poděkuje.

Zdroje: BBC, Healthline

Pokračovat ve čtení

Různé

Rádi si občas vsadíte? Konsolidační balíček vás nově donutí vést si sázkové účetnictví

Vládní konsolidační balíček se zaměřil na celou řadu oblastí a nevyhnul se ani hazardním hrám. Hráči, kteří nově vyhrají například na kurzových sázkách více než 50 000 Kč ročně, budou muset svou výhru danit. K tomu je však nutné také to, aby si vedli o vsazených částkách a výhrách či prohrách přesnou evidenci.

Publikováno

dne

Vládní konsolidační balíček se zaměřil na celou řadu oblastí a nevyhnul se ani hazardním hrám. Hráči, kteří nově vyhrají například na kurzových sázkách více než 50 000 Kč ročně, budou muset svou výhru danit. K tomu je však nutné také to, aby si vedli o vsazených částkách a výhrách či prohrách přesnou evidenci.

Z milionu sešup na padesát tisíc

Doposud byla hranice pro zdanění výher z hazardních her jeden milion korun ročně. To znamená, že většina běžných sázkařů se k této hranici ani nepřiblížila a nemusela si s ní dělat hlavu.

Od nového roku by však mělo platit, že se nedaní pouze výhry do 50 000 Kč ročně, výhry nad tuto částku již ano. Bude se na ně vztahovat 15% daň.

Problém je však v tom, že se nepočítají pouze výhry, ale do výpočtu musíte zahrnout celou bilanci. To znamená, že od případných výher musíte odečíst veškeré sázky, které jste v daném roce provedli. Až když tato bilance přesáhne padesátitisícovou hodnotu, tehdy se na vás vztahuje povinnost platit daň.

Bilanci je navíc nutné počítat pro každý druh sázky zvlášť – tj. například zvlášť pro kurzové sázky, zvlášť pro živé hry (například klasické hry v casinu) či pro ty technické.

Výrazné navýšení sázkařských povinností

Z toho, že zákon požaduje tuto přesnou bilanci, vyplývá, že sázkaři si v průběhu celého roku budou muset vést velmi podrobné a precizní záznamy. U jaké společnosti sázeli, jaký typ hry, za kolik a kolik nakonec vyhráli. Zákon vlastně donutí sázkaře (a to i ty drobné), aby si vedli sázkový deník, jakýsi druh účetnictví.

V případě, že roční zisky ze sázek přesáhnou zmíněnou hranici padesáti tisíc, bude potom nutné zanést je do klasického daňového přiznání a odvést z nich daň.

U loterií platí jiný postup

U číselných loterií je to pak všechno ještě úplně jinak. V případě, že vyhrajete vyšší částku v číselné loterii (typicky například u nás oblíbená Sportka), odvádí daň z výhry loterijní společnost a vám vyplatí výhru již poníženou o tuto daň. Samozřejmě nebudete mít radost z toho, že vám daň ukousla část vašich peněz, ale alespoň se v tomto případě nemusíte o nic starat.

Zdroj: penize.cz, idnes.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené