Spojte se s námi


Novinky

Australská banka přichází s rázným krokem. Lidem již nepůjčí peníze na nákup auta se spalovacím motorem

Publikováno

dne

Australská banka přestane od roku 2025 nabízet půjčky na nová auta, která v sobě budou obsahovat fosilní paliva. Podle ní tak povzbudí více lidí k nákupu elektromobilů. Nové automobily se spalovacím motorem tak bude pro mnoho lidí mnohem těžší zakoupit.

Bank Australia v nedávném čase oznámila, že od roku 2025 přestane nabízet půjčky na nová auta se spalovacím motorem. Australská banka však není jedinou institucí, která takovou myšlenku aplikuje a snaží se své klienty motivovat k nákupu elektromobilů.

Byť se jedná o poněkud kontroverzní způsob. Podle deníku The Guardian však její šéfka Sasha Courville pronesla, že si Bank Australia uvědomuje, že momentálně mají 185 tisíc klientů a výše uvedená záležitost se bude týkat pouze nových vozů.

Banka totiž chápe, že ne všichni si budou moci za tři roky dovolit nový elektromobil, a tudíž na ojetá auta se spalovacím motorem i nadále úvěry poskytovat budou.

„Zvolili jsme rok 2025, protože přechod na elektrická vozidla musí proběhnout rychle a věříme, že se správnými prostředky může přinést do Austrálie větší rozsah cenově dostupnějších elektrických vozidel,“ uvedla, jejíž slova ocitoval právě The Guardian.

Bank Australia chce tuto novinku představit na národním summitu v Canbeře s argumentem, že se jedná o odpovědný krok k tomu, aby banka a její úvěrové praktiky nevedly klienty k nákupu nových automobilů s vyšším počtem emisí a také stále dražším provozním nákladům.

Austrálie je přitom aktuálně kritizována za její přístup k onomu „modernějšímu světu“. Podle dostupných dat bylo v Austrálii prodáno pouze 2 % automobilů s nižší emisní stopou, oproti globálním 9 %.

Země však souhlasila s tím, že od roku 2035 rovněž zakáže prodej automobilů se zážehovými i vznětovými motory. Jak tedy bude v Austrálii tento trend pokračovat, na to si musíme počkat. Ovšem bude zajímavé toto dění i nadále sledovat.

Zdroje: The Guardian, Bank Australia

Oblíbené