Spojte se s námi


Lifestyle

5 důvodů, proč vyzkoušet CrossFit

Cvičíte rádi? Nedokážete si představit den bez pohybu? Pokud jste akční, milujete výzvy a rádi si dáváte do těla, určitě se nebraňte cvičení zvanému CrossFit. Co si pod ním představit a proč ho musíte vyzkoušet?

Publikováno

dne

Cvičíte rádi? Nedokážete si představit den bez pohybu? Pokud jste akční, milujete výzvy a rádi si dáváte do těla, určitě se nebraňte cvičení zvanému CrossFit. Co si pod ním představit a proč ho musíte vyzkoušet?

Není fitness, jako fitness

Navštěvujete pravidelně posilovnu? Zatímco některé cviky vás mohou zničit (hello leg days), po jiných odcházíte z fitness centra téměř bez známek únavy. To ovšem o trénincích CrossFitu neplatí. U nich totiž máte jistotu, že vás zničí pokaždé. Kde se vůbec CrossFit vzal a proč si jej na počátku milénia zamilovala celá Kalifornie?

Jak vznikl CrossFit?

Psal se rok 2001 a v Kalifornii byla otevřena první tělocvična zaměřená na CrossFit. U jejího zrodu stála dvojice Greg Glassman a Lauren Jenai. Název CrossFit vznikl zkrácením pojmu cross-discipline fitness. Jedná se o cvičení, které v sobě snoubí intenzivní intervalový trénink, posilování s činkami či kettlebelly a prvky gymnastiky.

Důvod 1: Při cvičení se nebudete nudit

Pokud bychom měli CrossFit popsat jedním slovem, bylo by to slovo pestrost. Během jednotlivých tréninků totiž můžete čekat vše, kromě stereotypu. Vaše tělo si na tak na tréninky nezvykne, protože každý bude zcela jiný, než ten předchozí. Při cvičení se tak nebudete nikdy nudit.

Důvod 2: CrossFit vám zaručí výsledky

Dalším důvodem, proč byste měli vyzkoušet CrossFit, je jeho účinnost. Ne nadarmo jej využívají vojáci, policisté i hasiči. Rychle totiž získáte sílu i zdatnost.

Důvod 3: Trénink lze sestavit na míru

Obáváte se vyrazit do posilovny a CrossFitu čelit? Strach rozhodně není na místě. Profesionální trenéři vám totiž sestaví trénink na míru a uzpůsobí ho vašim dovednostem. Převážně budete pracovat s vlastní váhou, ale těšit se můžete také na švihadla, kettlebelly, hrazdy či gumy.

Důvod 4: Jakmile zvládnete techniku, můžete cvičit kdekoliv

Neláká vás pravidelné docházení do posilovny? CrossFit lze provozovat také na venkovních hřištích a v domácích podmínkách. Předpokladem k tomu je ovšem to, že si nejprve dokonale osvojíte techniku. Právě správně prováděné cviky jsou totiž klíčem k úspěchu.

Důvod 5: Budete zdravější i šťastnější

Pokud jste zvyklí na pohyb, nebude pro vás CrossFit až takový problém. Jestli se ale vůbec nehýbete, prvních pár lekcí vás pravděpodobně naprosto vyřídí. Ale zaručujeme vám, že to bude stát za to. Na trénincích se brzy stanete závislí, protože na sobě začnete spatřovat výsledky a budete motivování k neustálému zlepšování se. Pravidelné cvičení vám zlepší nejenom fyzické, ale i psychické zdraví.

CrossFit z vás udělá úplně nového člověka. Budete mnohem rychlejší, obratnější, silnější a psychicky odolnější. Chůze do schodů vás již nevyčerpá a snížíte riziko výskytu kardiovaskulárních chorob, ačkoliv s námi po prvním tréninku nejspíš nebudete souhlasit. Vaše tepová frekvence se totiž pravděpodobně vyšplhá velmi vysoko a srdce ucítíte až v hlavě. Čím déle ale u cvičení vydržíte, tím lepší a výkonnější budete. Zkusíte to?

Zdroje: CrossFit, LiveStrong

Oblíbené