Spojte se s námi


Zajímavosti

Zodiac: Tento sériový vrah mátl vyšetřovatele šifrovanými zprávami. Jeho identita je dodnes zahalena tajemstvím

Zodiac je americký sériový vrah, který během dvou let zavraždil nejméně pět lidí. Skutečný počet jeho obětí však dodnes není znám, sám prohlásil, že jich bylo 37. Řádil v šedesátých letech minulého století v severní Kalifornii a přezdívkou Zodiac se podepisoval v dopisech adresovaných vyšetřovatelům a novinářům.

Publikováno

dne

Zodiac je americký sériový vrah, který během dvou let zavraždil nejméně pět lidí. Skutečný počet jeho obětí však dodnes není znám, sám prohlásil, že jich bylo 37. Řádil v šedesátých letech minulého století v severní Kalifornii a přezdívkou Zodiac se podepisoval v dopisech adresovaných vyšetřovatelům a novinářům.

Počátek vražedného běsnění

K prvním Zodiacovým obětem nejspíš patří pár mladých milenců, který si 20. prosince 1968 vyjel na své první rande. Šestnáctiletá Betty a o rok starší David zaparkovali ve večerních hodinách na temném odpočívadle, kde je přepadl zákeřný vrah. Davida popravil jednou ranou do hlavy a Betty střelil na jejím útěku pětkrát do zad. Zranění obou mladých lidí byla smrtelná.

Rozstřílená těla našel zhruba o půl hodiny později náhodný kolemjdoucí. Policie si marně lámala hlavu s motivem činu. Brzy však mělo být jasné, že právě zde začalo vražedné běsnění sériového vraha, které pokračovalo několik dalších měsíců.

Další oběti

Zhruba o půl roku později se děsivý scénář opakoval. Nelítostný vrah si opět vyhlédl dvojici mladých milenců na nočním dostaveníčku. Poměrně nedaleko místa první vraždy zaparkovali své vozidlo dvaadvacetiletá Darlene a o tři roky mladší Michael.

Na parkoviště, kde mladí lidé zůstali ve vozidle a povídali si, nejprve vjel neznámý vůz a zaparkoval vedle nich. Nic nenasvědčovalo tomu, že záhy dojde k tragédii. Vozidlo po chvíli odjelo a dvojice předpokládala, že si řidič jen zmýlil cestu. Nicméně po chvíli neznámý vůz zaparkoval přímo za nimi, osvítil je ostrým světlem a ven vyšel vrah s oslepující baterkou.

Když přišel k bočnímu okénku, začal beze slova ihned střílet. Darlene byla na místě mrtvá. Michael, který zahlédl Zodiacovu tvář, jako zázrakem přežil. Podařilo se mu na vozidle spustit blikací světla a projíždějící řidiči jej zachránili přivoláním pomoci.

Asi nejhrůznější vražda se odehrála na konci září roku 1969. Nelítostný zabiják si opět vyhlédl pár mladých milenců, kteří si udělali piknik u jezera. Přiblížil se k nim s černou kápí na hlavě a pod záminkou, že je uprchlým vězněm požadoval peníze a klíčky od auta. Následně vyzval ženu, ať svého přítele sváže a poté svázal i ji samotnou.

Do obou svázaných pak začal zběsile bodat. Jejich zoufalý křik přivolal muže, který nedaleko rybařil a přivolal pomoc. Nicméně vrah mezitím v klidu odešel. Mladý muž útok přežil, jeho přítelkyně však devastujícím zraněním zanedlouho podlehla.

Šifrované dopisy s podpisem Zodiac

Po druhé vraždě se v redakci známých amerických novin objevil první dopis s podpisem Zodiac. Pisatel požadoval zveřejnění obsahu na první straně pod hrozbou dalších vražd. Vrah pak dále zasílal do různých redakcí i samotným vyšetřovatelům šifrované zprávy a zanechával různé vzkazy.

Že je autor skutečně hledaným sériovým vrahem potvrdila zejména série dopisů, kde podrobně popisoval svou poslední vraždu, kdy se jeho obětí stal náhodný taxikář.

Šifry byly ovšem natolik komplikované, že se jednu z nich podařilo rozluštit až v roce 2020 a to manželským párem amatérských luštitelů šifer.

Kdo byl tedy Zodiac?

V průběhu let policie prověřila stovky podezřelých. Nejnovější hypotéza, která se objevila v roce 2021 uvádí, že Zodiacem byl Gary Francis Poste. Americký vojenský veterán, který v roce 2018 zemřel.

Podle vyšetřovatele neobjasněných zločinů Thomase Colberta má FBI k dispozici Zodiacovu DNA a zná jeho totožnost již od roku 2016. Nicméně FBI a kalifornské úřady tuto zprávu i nadále popírají.

Zdroj: Daily Mail, Deník, Idnes,

Oblíbené