Spojte se s námi


Novinky

Zemřel Michail Gorbačov, bývalý prezident Sovětského svazu

Během úterka zemřel ve věku 91 let Michail Gorbačov. Muž, jenž v minulosti stál v čele Sovětského svazu a svou politikou se zasloužil o konec studené války a prohloubení vztahů se západem.

Publikováno

dne

Během úterka zemřel ve věku 91 let Michail Gorbačov. Muž, jenž v minulosti stál v čele Sovětského svazu a svou politikou se zasloužil o konec studené války a prohloubení vztahů se Západem.

Michail Gorbačov byl dříve šéfem komunistické strany, tedy i celého Sovětského svazu. Svou politikou se ale výrazně odlišoval od svých předchůdců. Gorbačov měl velkou zásluhu na konci studené války, pádu železné opony a prohloubení vztahů se Západem. Stojí také za rozpadem Sovětského svazu.

S úmrtím vyjádřil soustrast i současný prezident Ruska Vladimir Putin. Ten rovněž plánuje zaslat rodinným příslušníkům kondolenční telegram.

Mnohem více však na tohoto politika vzpomínají zástupci západních zemí. Jeho kroky výrazně vyzdvihl britský premiér Boris Johnson, který dodal, že v době invaze na Ukrajinu by měl být Gorbačov příkladem pro nás všechny.

Ke Gorbačovově smrti se vyjádřili také čeští politici. Například premiér Petr Fiala vnímá Gorbačova jako významného politika druhé poloviny minulého století. Podobný názor sdílí i předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Zatímco na Západě vnímají Gorbačova jako významného politika, na Východě tento názor příliš nesdílejí. Rusové mu totiž dávají za vinu rozpad Sovětského svazu.

Nicméně i v Rusku se vyskytují vzdělaní jedinci, kteří jeho politické kroky chápou a jsou mu vděční. Bohužel jsou ale tito lidé v menšině.

Zdroje: Česká televize, Twitter

Oblíbené