Spojte se s námi


Novinky

Zeman v projevu uznal svou chybu. Šílence je třeba izolovat, řekl na adresu Ruska

Publikováno

dne

Miloš Zeman ve čtvrtek v 11 hodin promluvil k občanům České republiky a vyjádřil se k ruskému útoku na území Ukrajiny. Ve svém projevu přiznal svou chybu a prohlásil, že se Rusko dopustilo zločinu proti míru.

Rusko ve čtvrtek ráno zaútočilo na celé území Ukrajiny. K situaci se ve svém projevu k občanům České republiky vyjádřil prezident Miloš Zeman.

Nedávno Zeman tvrdil, že Rusové nejsou blázni a na Ukrajinu nezaútočí, dokonce informace, které kolovaly médii, označil jako blamáž CIA. V první polovině svého projevu však přiznal své pochybení.

Ruský útok označil jako akt nevyprovokovatelné agrese, který je potřeba tvrdě odsoudit nejen slovně. „Prostudoval jsem si podrobně projev prezidenta Putina a odpovím na něj jedinou větou. Domnělé nebo skutečné chyby, jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku, nemohou být ospravedlním chyb vlastních,“ vyjádřil se v projevu český prezident.

Podle Zemana se Rusko dopustilo zločinu proti míru. Vyjádřil plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. V pátek odpoledne se zúčastní videokonference hlav států NATO, na konferenci pozval také premiéra Petra Fialu.

„Je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány. Mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFTu, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku. Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy,“ dodal Zeman.

Prezident republiky následně vyzval občany České republiky ke klidu. Věří, že se situace uklidní. Stejně tak vyzval lidi ke statečnosti, aby si nenechali agresi líbit.

Zdroj: Hrad, Miloš Zeman

Oblíbené