Spojte se s námi


Novinky

Žebříčku 20 největších firem na světě stále vládne USA. Tuto dominanci nabourávají pouze TSMC, LVMH a Saudi Aramco

Publikováno

dne

Americké společnosti i přes velký pád technologických gigantů v tomto roce dominují žebříčku top 20 nejhodnotnějších firem na světě. Mezi ně dokázaly nakouknout pouze tři společnosti, z nichž nejúspěšnější je Saudi Aramco.

Dle tržní kapitalizace je největší společností na světě Apple, který má hodnotu 2,37 bil. dolaru. Tento rok však tato americká firma odepsala na burze 18,12 %. Oproti ostatním technologickým gigantům je to však stále skvělý výsledek.

Druhá největší americká společnost Microsoft ztratila tento rok 32,68 %, Alphabet 38,38 %, Amazon 44,76 % a tragické období má za sebou především společnost Meta, která je v mínusu 72,62 %.

Mark Zuckerberg před několika dny nepotěšil akcionáře, když prakticky vsadil vše na jednu kartu a soustředí se na minulý rok tolik probíraný metaverse. Reálně však zatím nic hmatatelného nepředstavil a po zveřejnění obchodních výsledků nastal velký propad.

Vynikající rok má za sebou druhá největší společnost na světě Saudi Aramco, která si v tomto roce polepšila o 6,44 %. V Saúdské Arábii ovšem bijí na poplach, když agentura AP přišla s informací, že Írán se chystá na tuto zemi zaútočit, přičemž se útok očekává do 48 hodin.

To nejsou vůbec potěšující zprávy před chystaným mistrovstvím světa ve fotbale, které má za necelé tři týdny odstartovat v Kataru, který se nachází mezi těmito dvěma zeměmi.

Krom Saudi Aramca do top 20 nejhodnotnějších společností pronikla také francouzská společnost LVMH, která se zabývá prodejem luxusního zboží, a výrobce čipů TSMC z Tchaj-wanu, který zase čelí nátlaku ze strany Číny.

Právě země, kterou vede Si Ťin-pching, jenž byl potřetí zvolen jako hlava země, zaznamenala největší změny v tomto žebříčku, když kvůli své politice zaznamenaly společnosti z Číny velký propad. Příkladem může být firma Alibaba, která v tomto roce odepsala 41,39 %.

Zdroj: Companiesmarketcap, Twitter

Oblíbené