Spojte se s námi


Filmy a seriály

Žebříček deseti nejlepších filmů dle hodnocení na ČSFD

Českoslovenští diváci svými hodnoceními sami vytvořili žebříček deseti nejlepších filmů. Hned osm filmů bylo natočeno ve Spojených státech, jeden z žebříčku pak pochází z České republiky. Jaké filmy se do výběru dostaly?

Publikováno

dne

Českoslovenští diváci svými hodnoceními sami vytvořili žebříček deseti nejlepších filmů. Hned osm filmů bylo natočeno ve Spojených státech, jeden z žebříčku pak pochází z České republiky. Jaké filmy se do výběru dostaly?

1. místo – Vykoupení z věznice Shawshank (95,3 %)

Tento dramatický film vypráví o vězni, jenž až do svého odsouzení vedl spořádaný život. Ve filmu se hlavní hrdina Andy společně s kamarádem Redem přizpůsobuje vězeňskému životu. Andy po dobu svého výkonu trestu neztrácí naději, jeho snem je žít normální život.

2. místo – Forrest Gump (94,5 %)

Životopisný příběh poněkud prostoduchého Forresta Gumpa zaujal mnoho diváků. Forrest na lavičce během svého čekání na autobus odvypráví celý svůj životní příběh, ve kterém zažil naprosto vše – od války, přes podnikání a vrcholový sport až po nalezení životní lásky.

3. místo – Zelená míle (92,9 %)

Děj tohoto filmu je o Paulu Edgecombovi, jenž vzpomíná na rok 1935, kdy pracoval jako dozorce v louisianské věznici. Zde narazil na Johna Coffeyho, muže s velkým srdcem a pozoruhodnými schopnostmi. John je však neprávem odsouzen na smrt a svůj osud musí přijmout.

4. místo – Sedm (92,4 %)

Dva policisté v hlavních rolích pronásledují sériového vraha, jehož oběti spojuje sedm smrtelných hříchů. Tento thriller je napínavý až do svého samotného závěru, přičemž objasnění případu šokovalo nejednoho diváka.

5. místo – Přelet nad kukaččím hnízdem (92,5 %)

Tento kvalitní film z prostředí psychiatrické léčebny má na svědomí český režisér Miloš Forman. Film ze 70. let pojednává o McMurphymu, jenž byl odsouzen za násilný trestný čin a umístěn do této léčebny. Je zde ale možnost, že mazaný McMurphy svou psychickou poruchu pouze předstírá.

6. místo – Schindlerův seznam (92,3 %)

Tento dramatický film si nebere žádné servítky a důkladně zobrazuje hrůzy holocaustu. Když si uvědomíme, že film vychází ze skutečných historických událostí, jeví se nám ještě děsivějším. V hrůzném Německu se však objevil hrdinný Oskar Schindler, který 1100 židů úspěšně zachránil. Obětoval pro to svůj život i své jmění.

7. místo – Kmotr (91,8 %)

Film Kmotr vypráví o příběhu mafiánské rodiny Corleonů v době rozmachu organizovaného zločinu. Děj zobrazuje život mafiánů s italskými kořeny, který je založen na vydírání, prostituci a hazardu. Vše ale není tak zalité sluncem a výjimkou není ani vzájemné vyřizování účtů s ostatními mafiánskými rodinami.

8. místo – Dvanáct rozhněvaných mužů (91,4 %)

Film z 50. let, ve kterém si zahrál i Jiří Voskovec je o dvanácti porotcích, kteří mají jednomyslně rozhodnout o vině či nevině muže obviněného z vraždy. Případ se zdá jednoznačně, když vše napovídá pro vraždu, jeden porotce si však událostmi není jistý a musí o pochynostech přesvědčit ostatní.

9. místo – Nedotknutelní (91,3 %)

Tento francouzský snímek je jediným filmem natočeným v 21. století, nicméně v žebříčku je zcela oprávněně. Mladý Driss je donucen si sehnat práci a stane se opatrovníkem ochrnutého Philippa. Jenže Driss s ochrnutým člověkem nemá žádné slitování, nicméně to je přesně to, co Philipp ve svém životě potřebuje.

10. místo – Pelíšky (91,2 %)

Do žebříčku se dostal už dnes legendární český film Pelíšky. Komedie režisére Hřebejka se odehrává v 60. letech minulého století. V jedné dvoupatrové vile žily dvě rodiny, přičemž jedna byla zatvrzelými podporovateli režimu, druhá naopak jeho odpůrcem.

Zdroj: ČSFD

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Filmy a seriály

Vánoce se blíží! Které kultovní filmy bychom si ve chladných dnech neměli nechat ujít?

Vánoce se nezadržitelně blíží, už tu máme prosinec a s ním i pořádné zimní počasí. Nastává tím doba, ve které si mnozí rádi pouštíme kultovní filmy s vánoční tématikou. Pojďme si tedy připomenout ty, které bychom si v tomto roce neměli nechat ujít.

Publikováno

dne

Vánoce se nezadržitelně blíží, už tu máme prosinec a s ním i pořádné zimní počasí. Nastává tím doba, ve které si mnozí rádi pouštíme kultovní filmy s vánoční tématikou. Pojďme si tedy připomenout ty, které bychom si v tomto roce neměli nechat ujít.

Česká republika

Pelíšky (1999)

Tento film režírovaný Janem Hřebejkem se odehrává v období Vánoc roku 1967. Přináší nám pohled na vánoční svátky, a to jak prostřednictvím válečných událostí (okupace), tak i skrze běžné radosti a trápení. Hlášky z filmu jsou denním chlebem mnohých z nás.

Anděl Páně (2005)

Moderní pohled na vánoční příběh, který se dotýká tradic a současnosti. Film využívá prvky fantasy a komedie a sleduje příběh anděla Petronela, který přichází na Zemi vykonat těžkou zkoušku.

S čerty nejsou žerty (1984)

Tento snímek patří mezi kultovní české filmy a i když se neodehrává výhradně kolem Vánoc, obsahuje prvky vánočních tradic a humoru. Mladý čert jde na zemi s cílem odvést do pekla Dorotu Máchalovou, nicméně splete se a přivede hodnou babičku.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Známý pohádkový film, který se stal tradiční součástí českých Vánoc. Příběh Popelky, která díky třem kouzelným oříškům získává krásné šaty a pozornost prince.

Svět

Sám doma (1990)

Klasická komedie s Macaulayem Culkinem v hlavní roli. Film sleduje chlapce Kevina, který zůstane sám doma během Vánoc a musí se bránit před zloději. Ujít si pochopitelně nesmíte ani druhý díl, kde se ztratí v New Yorku.

Grinch (2000)

Film založený na příběhu Dr. Seusse. Sleduje zeleného Grinche, který není velkým fanouškem Vánoc a rád by je ukradl celé vísce Kdosice. Malá holčička ale nechce, aby byl ve svátky sám a přemluví jej slavit společně s nimi.

Polar Express (2004)

Animovaný film založený na knize, který vypráví příběh chlapce cestujícího na magickém vlaku do Severního pólu. Na tehdejší dobu byly animace opravdu nadčasové, hlavní roli hrál třeba Tom Hanks, kterého, ač se jedná o animák, snadno poznáme.

Láska nebeská (2003)

Romantická komedie, která sleduje několik vzájemně propojených příběhů lásky, které se odehrávají během vánočního období v Londýně. Film se zaměřuje na různé postavy, mezi kterými existují různé vazby a vztahy.

Elf (2003)

Elf vypráví příběh chlapce jménem Buddy, který byl vychován elfy na Severním pólu. Buddy vyrůstá v dílně Santa Clause a věří, že je jedním z nich. Když však dospěje a zjistí, že není skutečným elfem, rozhodne se vydat do New Yorku, aby našel svého skutečného otce Waltera Hobbsa, který je velkým byznysmenem a nevěděl o Buddyho existenci.

Zdroj: CSFD

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

Co se sleduje na Netflixu? Nová reality-show Hra na oliheň: Výzva ukazuje charaktery lidí

V našem průvodci světem Netflixu přinášíme aktuální žebříček nejžhavějších titulů, které vás v minulém týdnu uchvátily a ty, na které se rozhodně vyplatí zaměřit svou pozornost. Co byste měli nevynechat a co vás může naprosto pohltit?

Publikováno

dne

Zima se blíží a s ní i chladnější večery, které přímo vybízí k zachumlání se do teplé deky a odpočinku před obrazovkou. V našem průvodci světem Netflixu přinášíme aktuální žebříček nejžhavějších titulů, které vás v minulém týdnu uchvátily a ty, na které se rozhodně vyplatí zaměřit svou pozornost. Co byste měli nevynechat a co vás může naprosto pohltit?

Česká republika

První příčku obsadila novinka v podobě reality-show Hra na oliheň: Výzva (Squid Game: The Challenge), která je pochopitelně podle vzoru stejnojmenného jihokorejského seriálu.

O čem je? „456 skutečných hráčů vyrazí do světa Hry na oliheň, aby v náročné zkoušce schopností i charakteru zabojovali o výhru 4,56 milionu dolarů, která jim úplně změní život,“ popsal reality-show Netflix.

Druhé místo obsadila 6. série historického dramatu Koruna (The Crown). Tentokrát uvidíme začátky vztahu prince Williama s Kate Middleton, ale také úmrtí populární pricezny Diany.

Novinka Skoro normální rodina (A Nearly Normal Family) následuje. Jedná se o švédské krimi drama, jehož příběhem vás provází naoko ideální rodina, kterou ale zamává děsivá nehoda a odhalí, co jsou všichni schopni udělat.

Pravidla zločinu (Criminal Code) se tentokrát přesunuly o místo výše a elitní pětici uzavírá CoComelon: U nás v ulici (CoComelon Lane), animák pro to nejmenší publikum.

Svět

První místo nikoho nepřekvapí, nechybí na něm Hra na oliheň: Výzva, která má na svém kontě 20,1 milionu zhlédnutí a zároveň 85,7 milionů zhlédnutých hodin. Reality-show je britská, proto se nachází v žebříčku anglicky mluvících seriálů.

Neanglicky mluvícím seriálům oproti tomu vládne Skoro normální rodina, která má 6,4 milionu zhlédnutí a takřka 30 milionů zhlédnutých hodin.

Zdroj: Netflix, CSFD

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Ondřej Sokol: Vzhůru k nebesům ho vynesla píle a humor

Ondřej Sokol, rodák ze Šumperku, se už v dětství chtěl stát hercem, k čemuž mu dopomohly jeho komediální vlohy. Musel však nejprve překonat dětství. V osmi letech rodinu opustil jeho otec (emigroval do Kanady) a kvůli oční vadě musel nosit speciální brýle, kvůli kterým se často stával terčem posměchu ve škole.

Publikováno

dne

Ondřej Sokol, rodák ze Šumperku, se už v dětství chtěl stát hercem, k čemuž mu dopomohly jeho komediální vlohy. Musel však nejprve překonat dětství. V osmi letech rodinu opustil jeho otec (emigroval do Kanady) a kvůli oční vadě musel nosit speciální brýle, kvůli kterým se často stával terčem posměchu ve škole.

Po maturitě na gymnáziu absolvoval pražskou DAMU. Od roku 1999 působí v Činoherním klubu jako herec, režisér a od roku 2018 také jako umělecký šéf.

Sokol dal o sobě nejvíce vědět během působení v Činoherním klubu. V roce 2002 obdržel divadelní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku za režii inscenace Osiřelý západ. Získal rovněž Cenu Thálie v kategorii Cena pro mladého činoherce do 33 let.

Miláček z televizních obrazovek

Kdo by si nepamatoval postavu pediatra Prokopa Hrubého, kterou hrál O. Sokol v letech 2006-2011 v Ordinaci v růžové zahradě. V seriálu mu hrála partnerku herečka Jitka Čvančarová.

Sokol si doposud zahrál ve dvou desítkách filmech, mezi které patří např. Occamova břitva, Vybíjená, Řachanda, Dvojníci, ve dvou filmech trilogie Zahradnictví: Dezertér a Rodinný přítel a další. Za vedlejší roli ve filmu Perfect Days – I ženy mají své dny byl nominován na cenu Český lev.

Na popularitě Sokolovi přidalo i jeho sedmileté působení v oblíbeném pořadu Partička na TV Prima (2009-2016). V pořadu působil spolu s M. Suchánkem, R. Genzerem a I. Chmelou. Za působení v partičce dostal dvakrát cenu Týtý.

Moderátor

Za posledních několik let se Ondřej Sokol vypracoval na spolehlivého moderátora různých televizních pořadů. Má za sebou moderování několika řad televizní show Tvoje tvář má známý hlas, několika ročníků vyhlášení hudebních cen Český slavík Mattoni.

V roce 2021 začal s moderováním soutěžního pořadu TV Nova Na lovu.

Osobní život

S bývalou manželkou a herečkou Kateřinou Lojdovou, má dvě děti – dceru Ester a syna Adama. Od roku 2019 je zasnoubený s Nikol Šantavou.

Po Česku jezdí také se svým stand-up vystoupením s názvem Celebrity.

Zdroje: zeny.iprima, CSFD, studiodva

Pokračovat ve čtení

Oblíbené