Spojte se s námi


Filmy a seriály

Žebříček deseti nejlepších filmů dle hodnocení na ČSFD

Českoslovenští diváci svými hodnoceními sami vytvořili žebříček deseti nejlepších filmů. Hned osm filmů bylo natočeno ve Spojených státech, jeden z žebříčku pak pochází z České republiky. Jaké filmy se do výběru dostaly?

Publikováno

dne

Českoslovenští diváci svými hodnoceními sami vytvořili žebříček deseti nejlepších filmů. Hned osm filmů bylo natočeno ve Spojených státech, jeden z žebříčku pak pochází z České republiky. Jaké filmy se do výběru dostaly?

1. místo – Vykoupení z věznice Shawshank (95,3 %)

Tento dramatický film vypráví o vězni, jenž až do svého odsouzení vedl spořádaný život. Ve filmu se hlavní hrdina Andy společně s kamarádem Redem přizpůsobuje vězeňskému životu. Andy po dobu svého výkonu trestu neztrácí naději, jeho snem je žít normální život.

2. místo – Forrest Gump (94,5 %)

Životopisný příběh poněkud prostoduchého Forresta Gumpa zaujal mnoho diváků. Forrest na lavičce během svého čekání na autobus odvypráví celý svůj životní příběh, ve kterém zažil naprosto vše – od války, přes podnikání a vrcholový sport až po nalezení životní lásky.

3. místo – Zelená míle (92,9 %)

Děj tohoto filmu je o Paulu Edgecombovi, jenž vzpomíná na rok 1935, kdy pracoval jako dozorce v louisianské věznici. Zde narazil na Johna Coffeyho, muže s velkým srdcem a pozoruhodnými schopnostmi. John je však neprávem odsouzen na smrt a svůj osud musí přijmout.

4. místo – Sedm (92,4 %)

Dva policisté v hlavních rolích pronásledují sériového vraha, jehož oběti spojuje sedm smrtelných hříchů. Tento thriller je napínavý až do svého samotného závěru, přičemž objasnění případu šokovalo nejednoho diváka.

5. místo – Přelet nad kukaččím hnízdem (92,5 %)

Tento kvalitní film z prostředí psychiatrické léčebny má na svědomí český režisér Miloš Forman. Film ze 70. let pojednává o McMurphymu, jenž byl odsouzen za násilný trestný čin a umístěn do této léčebny. Je zde ale možnost, že mazaný McMurphy svou psychickou poruchu pouze předstírá.

6. místo – Schindlerův seznam (92,3 %)

Tento dramatický film si nebere žádné servítky a důkladně zobrazuje hrůzy holocaustu. Když si uvědomíme, že film vychází ze skutečných historických událostí, jeví se nám ještě děsivějším. V hrůzném Německu se však objevil hrdinný Oskar Schindler, který 1100 židů úspěšně zachránil. Obětoval pro to svůj život i své jmění.

7. místo – Kmotr (91,8 %)

Film Kmotr vypráví o příběhu mafiánské rodiny Corleonů v době rozmachu organizovaného zločinu. Děj zobrazuje život mafiánů s italskými kořeny, který je založen na vydírání, prostituci a hazardu. Vše ale není tak zalité sluncem a výjimkou není ani vzájemné vyřizování účtů s ostatními mafiánskými rodinami.

8. místo – Dvanáct rozhněvaných mužů (91,4 %)

Film z 50. let, ve kterém si zahrál i Jiří Voskovec je o dvanácti porotcích, kteří mají jednomyslně rozhodnout o vině či nevině muže obviněného z vraždy. Případ se zdá jednoznačně, když vše napovídá pro vraždu, jeden porotce si však událostmi není jistý a musí o pochynostech přesvědčit ostatní.

9. místo – Nedotknutelní (91,3 %)

Tento francouzský snímek je jediným filmem natočeným v 21. století, nicméně v žebříčku je zcela oprávněně. Mladý Driss je donucen si sehnat práci a stane se opatrovníkem ochrnutého Philippa. Jenže Driss s ochrnutým člověkem nemá žádné slitování, nicméně to je přesně to, co Philipp ve svém životě potřebuje.

10. místo – Pelíšky (91,2 %)

Do žebříčku se dostal už dnes legendární český film Pelíšky. Komedie režisére Hřebejka se odehrává v 60. letech minulého století. V jedné dvoupatrové vile žily dvě rodiny, přičemž jedna byla zatvrzelými podporovateli režimu, druhá naopak jeho odpůrcem.

Zdroj: ČSFD

Oblíbené