Spojte se s námi


Ekonomika

Zdražování pohonných hmot v Česku dál pokračuje! Ceny ještě porostou

Publikováno

dne

Cena pohonných hmot vzrostla jen za minulý týden o korunu. Rychlé stoupání cen benzínu a nafty bude podle odborníků pokračovat. Vychází to z dat společnosti CCS, která ceny hlídá.

Podle analytiků stojí za zdražováním cen pohonných hmot především omezení dodávek paliv z Ruska. Evropská komise také oznámila zákaz dovozu ropy z Ruska, která způsobila zdražení zhruba o 5 dolarů za berel u severomořské ropy Brent.

Ve hře je i slabý kurz koruny vůči americkému dolaru, který tak zdražuje velkoobchodní ceny paliv a situaci neprospívá ani Čína, jejíž hospodářství zasáhla politika nulového covidu.

Zatím nejdražší benzín v Česku byl v dubnu, kdy se průměrná cena pohybovala okolo 43,88 Kč za litr. Poté cena lehce klesla. Ale již tuto sobotu mohli řidiči opět natankovat Natural 95 za obdobnou částku a to 43,84 Kč.

Od dubna také vzrostla cena za naftu. Ta během týdne zdražila o něco málo přes korunu. O víkendu se pak cena nafty vyšplhala na 46,15 Kč za litr. Tradičně nejdražší ceny u čerpacích stanic jsou v Praze.

Například maďarský MOL je u nás druhým největším provozovatelem čerpacích stanic. Od roku 2012 vůbec poprvé nezveřejnil svoji rafinanční marži za měsíc duben. Dá se tedy očekávat, že by byla pravděpodobně opět rekordní jako v březnu a na MOL by tak dopadlo negativní světlo.

Další vývoj a případný nárůst cen benzínu a nafty se bude odvíjet především od situace na Ukrajině, dá se ale předpokládat, že během května ceny ještě o několik haléřů podraží.

Zhruba polovina dieselového paliva pochází z Ruska a řada obchodníků se tak obává dalších kroků EU vůči Rusku a s tím spojeného rychlého nárůstu cen paliv.

Zdroj: Kurzy, Novinky

Oblíbené