Spojte se s námi


Cestování

Žďár nad Sázavou nabízí nejen ikonický kostel na Zelené hoře. Krásné sousoší připomíná hranici mezi Čechy a Moravou

Když se řekne Žďár nad Sázavou, vybaví si většina lidí zřejmě poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který najdeme na Zelené hoře. Město a jeho okolí toho však nabízí mnohem víc. Například krásnou připomínku historie a českomoravské hranice.

Publikováno

dne

Když se řekne Žďár nad Sázavou, vybaví si většina lidí zřejmě poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který najdeme na Zelené hoře. Město a jeho okolí toho však nabízí mnohem víc. Například krásnou připomínku historie a českomoravské hranice.

Obklopen krásnou krajinou spadající pod CHKO Žďárské vrchy toho má Žďár nad Sázavou hodně co nabídnout, třebaže se nejedná o jedno z největších měst v České republice.

Na Zelené hoře u města stojí ikonický poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je dokonce součástí národní kulturní památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO, to však není jediná věc, která zde stojí za návštěvu.

Ve městě samotném najdeme zámek, který býval až do roku 1784 cisterciáckým klášterem. K barokním úpravám stavby přispíval proslulý Jan Blažej Santini.

Při výjezdu z města směrem na obci Polnička ovšem nelze přehlédnou sousoší u vodní nádrže Pilská. Je víceméně hned u silnice a není úplně malé. Připomíná totiž někdejší existenci hranice mezi Čechy a Moravou.

Hraničních kamenů připomínajících, že obě země nemají úplně identickou historii, najdeme několik. Toto je však připomínka jedinečná a ne zrovna kdovíjak stará. Ostatně vznikla v tomto tisíciletí, přesněji ke konci prvního desetiletí.

Chtěl jsem kámen pojmout netradičně, říká autor hranice

Autorem sousoší je žďárský sochař Michal Olšiak. „Prochází tudy hranice Čech a Moravy a já chtěl kámen pojmout netradičně. Proto u něj stráží orlice a lev. Vítají příchozí,“ vysvětluje vznik i vzhled sousoší v rozhovoru pro TN.cz.

Orlice i lev se dívají směrem do sousední země. Zatímco orlice vítá příchozí z Čech, lev vítá ve své zemi příchozí z Moravy. Takto by měla vypadat každá hranice.

„Orlice má přes dva a půl metru. O nic menší není ani lev. Byl by problém sem sochy transportovat a usazovat, tak jsem je vyráběl přímo tady,“ vyjádřil se Olšiak.

Pokud tedy do Žďáru nad Sázavou zamíříte, rozhodně toto místo nevynechejte. Ostatně od Zelené hory není nijak daleko.

Zdroj: TN.cz, Redakce, CNN Prima News

Oblíbené