Spojte se s námi


Novinky

Začalo MS v Kataru, šampionát plný kontroverzí

V neděli večer se odehrál úvodní zápas světového šampionátu v Kataru mezi reprezentacemi Kataru a Ekvádorem. Začíná tak fotbalové mistrovství, se kterým je od počátku spjato hned několik kontroverzí.

Publikováno

dne

V neděli večer se odehrál úvodní zápas světového šampionátu v Kataru mezi reprezentacemi Kataru a Ekvádorem. Začíná tak fotbalové mistrovství, se kterým je od počátku spjato hned několik kontroverzí.

Mnozí fotbaloví fanoušci dodnes nemohou pochopit přidělení pořadatelství Kataru a spíše za tím hledají korupční jednání pořadatelské země. Je pravda, že hned několik faktů hovoří v neprospěch Kataru jako pořadatele svátku fotbalu.

Katar má téměř nulovou fotbalovou historii. Na svém kontě nemá žádný větší fotbalový úspěch a očekává se, že bude v turnaji spíše do počtu. Je pravda, že reprezentace se na domácí šampionát připravovala aktivně několik let a výsledky z posledních přátelských zápasů vypadali poměrně zajímavě. Zdá se však, že to Kataru nakonec jen pomůže zabránit debaklům.

Dalším velkým problémem byla skličující vedra v klasické době konání světového šampionátu. Pořadatelé tento problém nakonec vyřešili přesunutím termínu konání na zimní období, což v Kataru znamená teploty okolo 30 stupňů.

Ohledně řádného konání světového šampionátu visely i po přidělení pořadatelství otazníky. Doposud stál pouze jeden z celkových osmi hracích stadionů, město, ve kterém se má konat finálový zápas dokonce ani neexistovalo. Musela tak začít urychlená výstavba infrastruktury.

Na tu je ale potřeba obrovská suma finančních prostředků i pracovní síly. Podmínky v Kataru však nebyly vůbec ideální, a tak dle zpráv BBC zemřelo při práci 6500 dělníků.

Mnohé však nejvíce znepokojuje porušování lidských práv ze strany katarské vlády. Ta razantně omezuje práva žen i homosexuálů, a tak proti konání světového šampionátu v Kataru brojilo i několik lidskoprávních organizací.

S mistrovstvím světa v Kataru tak bude navždy spjato hned několik kontroverzí. Mnozí fanoušci se dokonce rozhodli šampionát bojkotovat. FIFA si však nadále stojí za tím, že Katar je tou pravou zemí pro konání svátku světového fotbalu.

Zdroje: BBC, The Guardian, iRozhlas

Oblíbené