Spojte se s námi


Cestování

Vzhůru za zážitky: Bílá věž v Hradci Králové

Zima je sice v plném proudu, avšak o zážitky se nemusíme ochudit ani v mrazivém období. A tak dneska společně zavítáme do jednoho východočeského města. A kam konkrétně? Naše kroky směřují do Hradce Králové, protože právě tam se nachází Bíla věž, která je dominantou města. A pokud jste ji ještě nenavštívili, určitě byste to měli napravit.

Publikováno

dne

Zima je sice v plném proudu, avšak o zážitky se nemusíme ochudit ani v mrazivém období. A tak dneska společně zavítáme do jednoho východočeského města. A kam konkrétně? Naše kroky směřují do Hradce Králové, protože právě tam se nachází Bíla věž, která je dominantou města. A pokud jste ji ještě nenavštívili, určitě byste to měli napravit. 

Hradec Králové, Pardubice, Litomyšl, Vysoké Mýto nebo třeba Nové Město nad Metují. To jsou města, která bychom našli ve východních Čechách. Tato oblast je známá třeba díky Velké pardubické nebo Zlaté přilbě. Opomenout však nemůžeme ani Smetanovu Litomyšl. 

Za zmínku rozhodně stojí i příroda, ta je totiž opravdu nádherná. Ono se vlastně není čemu divit, jelikož se zde rozprostírají Adršpašsko-teplické skály, Orlické hory a oblast Kralického Sněžníku. 

Jak už jsme zmínili, naším cílem je Hradec Králové. Tedy město, které má opravdu bohatou historii a může se pyšnit zajímavými památkami. Tak pojďte s námi, ať vám nic neunikne.  

Pár faktů

Bílá věž je dominantou Hradce Králové, se svou výškou 72 metrů je totiž nejvyšším bodem města. Ze samotného ochozu návštěvníci uvidí jak město, tak i vrcholky Krkonoš a Orlických hor v dáli. 

Při návštěvě si můžeme prohlédnout zvon Austin. Ten v roce 1509 ulil hradecký zvonař Ondřej Žáček. A jedná se o třetí největší zvon v České republice. Kromě toho se ve věži nachází i skleněný model věže, který váží asi jednu tunu a měří 3,6 metrů, nebo Božkův hodinový stroj.

Návštěvní doba

Bílou věž můžeme navštívit skoro kdykoli. Od března do října je věž otevřena každý den od 9:00 do 18:00, od listopadu do února pak od 10:00 do 18:00. Nechoďte však na poslední chvíli. Poslední návštěvníci totiž věž mohou navštívit hodinu před koncem otevírací doby.

Výlet sem si můžeme naplánovat i přes svátky. Otevírací doba je sice upravená, nicméně zavřeno je pouze na Štědrý den. Bližší informace snadno naleznete na oficiálních stránkách Bílé věže. 

Každou první sobotu v měsíci je také Noční prohlídka. Ta se od září do dubna koná od 18:00 do 22:00 a od května do srpna od 20:00 do 24:00. Také zde platí, že poslední vstup na věž je umožněn hodinu před zavírací dobou.

Vstupné

Pokud se do Hradce Králové vydáte, mohla by vás zajímat i výše vstupného. Jak je to tedy se vstupenkami? Dospělí zaplatí 70,-, děti od 6 do 15 let 50,-, stejně tak i studenti ve věku 15-26 let, senioři 65+ a osoby s průkazem ZTP a ZTP/P. 

Symbolickou korunu zaplatí děti do 6 let a doprovod ZTP/P. Rodiny s dětmi mohou využít rodinné vstupné, to stojí 180,- a platí pro dva dospělé a maximálně tři děti do 15 let.

Zdroj: Redakce, www.vychodni-cechy.info, bilavez.cz

Oblíbené