Spojte se s námi


Novinky

Vrátí Konečná KSČM zpět do vrcholné politiky?

Publikováno

dne

Poslední zástupkyně KSČM ve vrcholné politice, europoslankyně Kateřina Konečná, se na mimořádném sjezdu stala předsedkyní komunistů. Kam budou směřovat její kroky a vůbec budoucnost strany?

Boj o předsedu KSČM svedli představitel konzervativního křídla Josef Skála (70 hlasů), Hana Aulická Jírovcová (63 hlasů), doporučena bývalým předsedou Vojtěchem Filipem, a europoslankyně Kateřina Konečná (175 hlasů). Právě poslední jmenovaná zvítězila s velkým náskokem již v prvním kole.

Komunisté budou ještě volit další členy vedení, Konečná by chtěla spolupracovat zejména s bývalými poslanci Leo Luzarem, Marií Pěnčíkovou a bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou a dosavadním prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem. Příští rok se bude konat řádný sjezd.  

Konečná slíbila spolustraníkům generační obměnu a návrat strany mezi hlavní politické subjekty v zemi, zároveň odmítla možné sloučení se sociálními demokraty či jinými hnutími. Nová předsedkyně chce upravit výdaje na stranické noviny či omezit placené funkce ve straně. Chce také připravit nový programový dokument.

„Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici,“ uvedla Konečná pro ČTK. Naproti tomu expředseda Vojtěch Filip tvrdí, že jeho kritici rozbíjeli stranu zevnitř, především poté co byla schválena tolerance vlády Andreje Babiše a to prostřednictvím planého radikalismu.

KSČM v posledních volbách dosáhli pouze hranice 3,6 procent a ve sněmovně tak bude tato strana chybět. Strana je v úpadku, přestala zajímat nové potenciální členy. Ročně jich přijme okolo dvou set, což je zhruba čtvrtina oproti letům minulým.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz

Oblíbené