Spojte se s námi


Lifestyle

Víte, co má dítě umět a ovládat v deseti letech? Budete překvapeni! Veďte je k samostatnosti a disciplíně

Malé i větší děti dělají svým rodičům nejen radost, ale také s nimi mají spoustu starostí. Víte, jak byste je měli vést, ale život někdy přinese překážky, které je potřeba překonat. Víte například, co by vaše dítě mělo umět v deseti letech?

Publikováno

dne

Malé i větší děti dělají svým rodičům nejen radost, ale také s nimi mají spoustu starostí. Víte, jak byste je měli vést, ale život někdy přinese překážky, které je potřeba překonat. Víte například, co by vaše dítě mělo umět v deseti letech?

Úspěch neznamená jen mít jedničky ve škole, být nejlepším ve sportu nebo vynikat v jedné činnosti. Děti se musí naučit samostatnosti, disciplíně. Ochrannou ruku nad nimi mají rodiče, kteří jim všemožně pomáhají, někdy až moc. Jaké základní dovednosti by měli děti umět v deseti letech? Patří mezi ně slušné chování, znalost hodnoty peněz nebo umění přiznat chybu.

Naučte je slušnosti a zodpovědnosti

Ví vaše dítě, co se dnes sluší a patří? Ví, že má slušně pozdravit, poprosit, poděkovat? Pro mnohé je to svět, který nerespektují. Vysvětlete dětem, jak se slušně chovat, že se starším dává přednost nebo se drží dveře.

S tím souvisí i zodpovědnost za své povinnost. Neustále po svém dítěti uklízíte, musíte se mu připomínat s přípravou učení? V deseti letech už by dítě mělo samo vyvenčit psa, uklidit si čisté prádlo nebo psát úkoly bez toho, aniž byste něco řekli.

Plánování času je pro maminky velkou výzvou. Ne vždy všechno vyjde podle plánu. Desetileté děti už by měly umět naplánovat si volný čas a také ho využívat. V začátcích bude nutné jim pomoci, ale po několika dnech už budou mít jasno.

Dáváte dětem kapesné, které hned za týden utratí? Pak neznají hodnotu peněz, což by v deseti letech už měly. Určité už v první třídě vědí, kolik jaká věc stojí, kolik utratíte za nákup nebo jejich oblíbenou hračku.

Naučte je vařit základní pokrmy

Mnoho lidí takových není, ale v deseti letech už mají umět přiznat svou chybu. Není vhodné lhát ani problémy svádět na někoho druhého. A v domácnosti by samozřejmě měly pomáhat, vyklidit čisté nádobí z myčky nebo pomoci při úklidu by měla být částečně jejich starost.

Nechte je také uvařit oblíbené jednoduché jídlo! V kuchyni sice bude o to větší nepořádek, ale nic se nevyrovná tomu, když si dítě samo uvaří a ještě dostane pochvalu od rodičů, jak se dobře postaralo. Něco si přichystat oceníte v případě, kdy jste déle v práci nebo máte zpoždění.

Drobná zranění? Pro desetileté dítě je ošetření hračka

Dnešní moderní doba nabíhá tomu, že je mnohem snažší najít cíl. Proto své děti učte tomu, jak mají najít cestu domů. Ať se jedná o pár metrů do obchodu nebo druhý konec města, mělo by vědět, jak používat navigaci nebo MHD. 

Pro vyznavače zdravého životního stylu to není nic nového, ale ti, kteří do této skupiny nepatří, by měli své děti informovat o tom, co je zdravé a co nikoli. Nemusíte jim samozřejmě odpírat oblíbené laskominy, nicméně musí vědět, že zelenina do jídelníčku patří také, stejně jako další zdravé potraviny.

Děti mají věčně odřená kolena, lokty, chodí domů s boulemi na hlavě… Proto je vhodné, když se o tato zranění naučí starat. Stačí vědět, co mají dělat s obvazem, kde najdou náplast nebo dezinfekci. Samotné vyhodnocení situace bývá pro takové děti velkým plus.

Zdroj: Redakce, Proženy

Oblíbené