Spojte se s námi


Novinky

Velká Británie má nového krále, Karel III. má za sebou oficiální ceremoniál

Publikováno

dne

Karel III. je oficiálně novým králem Velké Británie. Nástupnická rada jej v sobotu oficiálně oznámila na ceremoniálu, který byl poprvé v historii vysílán televizí.

Ve čtvrtek zemřela ve věku úctyhodných 96 let britská královna Alžběta II, která byla nejstarší panovnicí na světě. Královnou se stala ve svých 25 letech a vládla dlouhých 70 let.

Stala se tak nejdéle vládnoucí panovnicí před královnou Viktorií. Po její smrti se stal novým panovníkem Karel III., její nejstarší syn.

Ten má nyní za sebou i oficiální oznámení nástupnickou radou, sobotní ceremoniál byl k vidění poprvé v historii i na televizních obrazovkách.

Prohlášení prvně podepsal jeho nejstarší syn a nástupník trůnu princ William, následně i jeho manželka Camilla a nová premiérka Liz Trussová.

„Při plnění těžkého úkolu, který mi byl uložen a kterému nyní věnuji zbytek svého svého života, prosím o vedení a pomoc všemohoucího boha,“ řekl nový král v proslovu.

Měnit se bude i název britské hymny, jenž bude nově God Save the King. Pro většinu obyvatel to bude poprvé, co změnu zažijí.

Zdroj: Guardian, Novinky

Oblíbené