Spojte se s námi


Kultura

Velikonoce 2022 jsou tu a spolu s nimi i tradice? Víte například, co byl svěceník?

Publikováno

dne

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, to znamená, že každý rok připadají na jiné datum. V roce 2022 nás oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista čeká v polovině dubna, Velký pátek připadá na 15. dubna, Velikonoční neděle na 17. dubna a Velikonoční pondělí na 18. dubna.

Podle klasického kalendáře se Velikonoce slaví vždy první neděli po prvním jarním úplňku (tedy po 21. 3.). Pokud úplněk vyjde na neděli, oslavy svátku jara se posunou až na neděli následující.

Umíte si představit Velikonoce bez beránka? Beránek je křesťanským symbolem obětního beránka za spásu světa. V židovské tradici naopak symbolizuje Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin.

Dnes se již nedozvíme, zda-li byl obětní beránek z masa nebo mouky, ale zdobený mašlí by neměl chybět na žádném stole. To ostrházi (zajíček) k nám přišel z kraje 20. století z Německa a přináší plodnost, život a štěstí.

Na Zelený čtvrtek pečeme Jidáše ve tvaru provazu, na kterém se Jidáš, který zradil Ježíše Krista, oběsil. Na Bílou sobotu pak zaděláváme mazanec. Ten ale v dobách našich předků nebyl sladký, připravoval se totiž z velkého množství vajec a sýra. Říkalo se mu také svěceník, plecovník, šoldr, baba nebo babůvka.

Pokud by jste si chtěli materiálně přilepšit, můžete zkusit štěstí na Velký pátek, kdy se hledají poklady. Také se říká, že právě v tento den opět najdeme zpět to, co jsme ztratili a ještě něco k tomu.

S ukončením postní doby také souvisí pojídání vajec. To je symbolem života, plodnosti a také vděku. Legenda praví, že pohanská bohyně Eostre proměnila zmrzlého ptáčka v zajíce. Ten jí pak na důkaz díků každé jaro kladl vejce jako pták. Podle jména této bohyně také dostali Velikonoce své anglické označení Easter.

K Velikonocům tradičně patří výzdoba našich domovů, která by vždy měla symbolizovat jaro. Můžete se nechat inspirovat našimi předky, kteří například kusem mýdla kreslili na okna různé květinové ornamenty.

Určitě ale postačí, když si uděláte radost jarním kvítím, proutky vrby nebo pentlemi. Milovníci těchto svátků pak mohou vše doladit kraslicemi či různými figurkami zvířátek, které k Velikonocům patří.

Zdroj: Pro ženy, Wikipedia

Oblíbené