Spojte se s námi


Novinky

Ve středu neproběhne pravidelná zkouška sirén

Publikováno

dne

Ve středu 2. března 2022 neproběhne pravidelná zkouška sirén. Hlavním důvodem je krize na Ukrajině a snaha předejít nechtěné panice mezi obyvatelstvem, především s ohledem na občany z Ukrajiny, kteří u nás v současné době vyhledávají pomoc a bezpečí. Rozhodlo o tom generální ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana je toto rozhodnutí správné a logické, protože na našem území v současné době žije kolem 200 tisíc občanů Ukrajiny a přibývají další, kteří utíkají před právě probíhajícími boji na Ukrajině.

Zkoušky systému varování obyvatelstva se konají vždy první středu v měsíci ve 12:00. Kromě Olomouckého kraje, kde jsou sirény spuštěny až 10 minut po 12:00, kvůli odbíjení poledne na olomouckém orloji.

Nepřerušovaný zkušební tón trvá 140 vteřin. A následně pokračuje informace: „Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén.“

Pravidelná zkouška sirén se nekonala ani v roce 2009 a 2013 při povodních nebo při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho ruského protějšku Dmitrije Medvěděva v roce 2010. A také v dubnu, květnu a listopadu 2020 v souvislosti s mimořádným stavem v ČR, kvůli nemoci Covid-19.

Rusko napadlo Ukrajinu minulý týden ve čtvrtek v ranních hodinách. Jejich jednotky dále postupují do středu země, obráncům se však daří Kyjev a některá další města úspěšně bránit.

Zdroj: Twitter, Hasičský záchranný sbor ČR

Oblíbené