Spojte se s námi


Lifestyle

Vánoce nejsou pro všechny svátkem klidu a míru. Rodiny se během svátků hádají kvůli financím či zvýšenému stresu

Během vánočních svátků by se lidé měli radovat, spojovat a těšit se na trávení času s rodinou a přáteli. Bohužel však často dochází k tomu, že se právě v tento společný čas nepříjemně pohádají. Proč tomu tak je? Je to v pořádku?

Publikováno

dne

Během vánočních svátků by se lidé měli radovat, spojovat a těšit se na trávení času s rodinou a přáteli. Bohužel však často dochází k tomu, že se právě v tento společný čas nepříjemně pohádají. Proč tomu tak je? Je to v pořádku?

Existuje několik důvodů, proč se objevují spory právě během svátků. Jedním z nejčastějších důvodů je napětí a stres spojený s organizací svátečních událostí. Lidé se často snaží uspokojit očekávání ostatních a vyplnit jejich přání, což může být velmi náročné a vyvolává stres.

Finanční zátěž

Napětí ještě umocňuje finanční zátěž, kterou lidé často v tomto období zažívají. Cítí se povinni utratit velké množství peněz za dárky, jídlo a zábavu, což může vést k finančním obavám, následně i velkému stresu.

Přetížení a nedostatek spánku

Dalším důvodem, proč se lidé ve svátcích hádají, je nedostatek času. Mnoho lidí má ve svátcích hodně práce: připravují jídlo, uklízejí nebo pečují o hosty. Tento stres spojený s nedostatkem času a přepracováním může způsobit, že jsou lidé podráždění a nejdou pro drsnější slůvko daleko.

Nedostatek spánku, který je velmi obvyklým znakem, přispívá ke snížené toleranci k negativním vlivům: kdy například děti neposlouchají, věci nejsou podle plánu nebo se prostě a jednoduše věci nedaří.

Komplikovaná rodinná historie

Roli v hádkách během svátků hraje i rodinná dynamika a její historie. Někteří lidé mají s rodinou komplikovaný vztah nebo nesdílí stejné hodnoty a přesvědčení. Být v takovém prostředí může vést k napětí vzbuzujícím konfliktní situace.

Navíc větší množství času stráveného s rodinou může vyvolávat tlak na vzájemnou komunikaci a mohou se na povrch dostat neřešené nebo nevyslovené problémy, které byly třeba přehlíženy v průběhu let.

Přemíra alkoholu

Dalším faktorem může být také nadměrná konzumace alkoholu. Pro některé lidi jsou sváteční oslavy prostorem, kde si mohou dovolit více alkoholu než obvykle. Nepřiměřená konzumace alkoholu však může ovlivnit lidský rozum a emoce a způsobit hádky a spory.

Nadměrná očekávání

Svátky jsou často spojovány s výrazným očekáváním a tlakem na perfektní zážitek. Pokud se tyto očekávání nevyplní, může to vést ke stresu a následným hádkám. Velmi častou se zde objevují výčitky vůči některým členům rodiny. Kdy se například něco nepovedlo, právě kvůli nějakému členu, protože nedělal, co měl.

Ačkoli se hádání během svátků stává častým jevem, je důležité si uvědomit, že Vánoce jsou také o lásce a porozumění. Je třeba si stanovit realistická očekávání, věnovat si čas na odpočinek a udržovat komunikaci otevřenou a pozitivní. Hádky většinou vzplanou na emocionálním základě, a proto je důležité naučit se svými emocemi pracovat a najít konstruktivní způsob, jak konflikty řešit.

Zdroj: Psychology Today, The Guardian, ABC zdraví, The Independent, Verywell Mind

Oblíbené