Spojte se s námi


Politika

Válek vyhrožuje nouzovým stavem! Pandemická novela je nejsledovanějším bodem dnešního jednání Sněmovny

Vládní novelu pandemického zákona, kterou minulý týden schválila Sněmovna, má dnes na programu schůze Senátu, která začala v deset hodin. Jedná se o předlohu, která rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace prostřednictvím SMS.

Publikováno

dne

Vládní novelu pandemického zákona, kterou minulý týden schválila Sněmovna, má dnes na programu schůze Senátu, která začala v deset hodin. Jedná se o předlohu, která rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace prostřednictvím SMS.

V případě neschválení novely pandemického zákona bude muset vláda od 1. března vyhlásit nouzový stav, varoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), podle kterého žádná jiná alternativa neexistuje.

Chce, aby i nadále platila opatření v domovech pro seniory a v lůžkových zdravotnických zařízeních, a to alespoň první týden či dva v březnu. Současná verze pandemického zákona pak přestane platit na konci února. Platnost nové by se prodloužila do konce listopadu. A to hlavně z důvodu obav, že na podzim se epidemie znovu objeví.

Válek také uvedl, že ministerstvo pracuje na úpravě zákona o ochraně veřejného zdraví, který by měl jasně stanovit pravidla pro zvládání všech epidemií. Nový zákon o ochraně veřejného zdraví by podle něj mohl začít platit ke konci roku.

Schválení novely pandemického zákona by v praxi znamenalo například i to, že úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.

Premiér Petr Fiala (ODS) přitom ve středu ohlásil postupné rozvolňování opatření. V březnu už by tak zůstala jen povinnost nošení respirátorů.

Zatímco garanční zdravotnický výbor se vyjádřil pro schválení novely, ústavně-právní výbor se naopak přiklání k jejímu zamítnutí.

Výbor kritizuje především nařízení karantény pomocí SMS. Část senátorů také upozorňuje na příliš rychlé schvalování a na některá ustanovení pandemické novely, která mohou být v rozporu s ústavou. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že by zákon podepsal.

Zdroj: vlada.cz, Seznam Zprávy

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené