Spojte se s námi


Novinky

V roce 2021 bylo zničeno přes 37 tisíc kilometrů čtverečních deštných pralesů, největší podíl na tom má Brazílie

Publikováno

dne

Agentura EFE ve čtvrtek informovala o úbytku deštných pralesů za rok 2021. Největší podíl na likvidaci tohoto druhu lesů mají Brazílie, Kongo a Bolívie. Meziroční úbytek plochy deštného pralesa se však snížil.

Planeta v roce 2021 přišla o 37 500 kilometrů čtverečních deštných pralesů. Hned 40procentní podíl na tom má Brazílie, kde zmizelo zhruba 15 000 kilometrů čtverečních.

Je to cca půl procenta deštného pralesa v zemi. Od roku 2016 přichází Brazílie nejméně o 10 000 kilometrů čtverečních pralesa ročně.

Dalších 4990 kilometrů čtverečních tohoto druhu lesa bylo v minulém roce zničeno v Kongu, třetím nejhorším státem v této oblasti se stala Bolívie, kde zmizelo 2900 kilometrů čtverečních.

Agentura EFE, která o tom informovala, odkazuje na studii amerického ústavu World Research Instute (WRI). Podle studie se meziroční úbytek plochy deštných pralesů snížil.

Meziroční úbytek deštných pralesů se snížil o 11 procent, velký podíl na tom má Indonésie, jejíž míra zničených pralesů klesla pátý rok v řadě. Podle WRI to znamená, že opatření, která tamní vláda zavedla, začínají mít účinek.

Totéž se očekává od Brazílie, která se v minulém roce zavázala k větší ochraně pralesů. Vláda prezidenta Jaira Bolsonara nicméně čelí kritice kvůli tomu, že ochranu nebere dostatečně vážně.

Zdroj: WRI, EFE

Oblíbené