Spojte se s námi


Novinky

Ukrajinský prezident obvinil Rusko z páchání genocidy. Ruské matky by se měly podívat, koho vychovaly, říká

Publikováno

dne

Celým světem o víkendu otřásly záběry z ulic ukrajinského města Buča. Podle tamního starosty Anatolije Federuka bylo zabito přes 300 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z páchání genocidy.

Ukrajinci osvobodili město Buča, nicméně v ulicích našli mnoho zavražděných civilistů. Ukrajinské ministerstvo obrany označilo město za novodobou Srebrenicu, v níž došlo k válečnému zločinu během války v Bosně a Hercegovině v roce 1995.

Tehdy Srbové povraždili přes 8000 lidí. Buča pro změnu hlásí přes 300 mrtvých. Ještě v neděli ráno na svém účtu na Facebooku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připomněl, že před 14 lety byla šance Rusku zabránit, aby vtrhlo na Ukrajinu.

„Bukurešť, summit NATO 3. dubna před 14 leta. Byla šance zabránit Rusku, aby k nám vtrhlo. Buča – nyní. Rusko k nám vtrhlo. Matky ruských vojáků by se na ty záběry měly podívat, aby viděly, jaké grázly, vrahy, zloděje a řezníky vychovaly,“ stojí v příspěvku, kde zveřejnil fotky z Buči.

V Rumunsku tehdy probíhal summit, kam byl přizván také ruský prezident Vladimir Putin, aby se zúčastnil bilaterálních jednání. Reagoval však negativně. Ohradil se i proti projektu amerického radaru v Brdech, stejně tak odmítl aby se Gruzie a Ukrajina přidaly k NATO.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že záběry z města Buča jsou podvrh. Prý byly pořízeny až čtyři dny po odchodu ruské armády. Ukrajinský prezident však v rozhovoru pro CBS News prohlásil, že se jedná o genocidu vůči ukrajinskému obyvatelstvu.

„Toto je bezpochyby genocida, eliminace celého národa a lidu. Jsme občané Ukrajiny a a nechceme být podrobeni politice Ruské federace. To je důvod proč jsme ničeni a vyhlazováni,“ vyjádřil se Zelenskyj.

Ukrajinský prezident mimo to naléhá na Západ, aby poskytl Ukrajině další vybavení. Konkrétně si řekl o válečná letadla a více protiraketových systémů. Také podotkl, že Ukrajina bojuje za svobodu a má stejné hodnoty jako západní svět.

Zdroj: CBS News, Facebook, Volodymyr Zelenskyj

Oblíbené