Spojte se s námi


Novinky

Ukrajinský prezident obvinil Rusko z páchání genocidy. Ruské matky by se měly podívat, koho vychovaly, říká

Publikováno

dne

Celým světem o víkendu otřásly záběry z ulic ukrajinského města Buča. Podle tamního starosty Anatolije Federuka bylo zabito přes 300 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z páchání genocidy.

Ukrajinci osvobodili město Buča, nicméně v ulicích našli mnoho zavražděných civilistů. Ukrajinské ministerstvo obrany označilo město za novodobou Srebrenicu, v níž došlo k válečnému zločinu během války v Bosně a Hercegovině v roce 1995.

Tehdy Srbové povraždili přes 8000 lidí. Buča pro změnu hlásí přes 300 mrtvých. Ještě v neděli ráno na svém účtu na Facebooku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připomněl, že před 14 lety byla šance Rusku zabránit, aby vtrhlo na Ukrajinu.

„Bukurešť, summit NATO 3. dubna před 14 leta. Byla šance zabránit Rusku, aby k nám vtrhlo. Buča – nyní. Rusko k nám vtrhlo. Matky ruských vojáků by se na ty záběry měly podívat, aby viděly, jaké grázly, vrahy, zloděje a řezníky vychovaly,“ stojí v příspěvku, kde zveřejnil fotky z Buči.

V Rumunsku tehdy probíhal summit, kam byl přizván také ruský prezident Vladimir Putin, aby se zúčastnil bilaterálních jednání. Reagoval však negativně. Ohradil se i proti projektu amerického radaru v Brdech, stejně tak odmítl aby se Gruzie a Ukrajina přidaly k NATO.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že záběry z města Buča jsou podvrh. Prý byly pořízeny až čtyři dny po odchodu ruské armády. Ukrajinský prezident však v rozhovoru pro CBS News prohlásil, že se jedná o genocidu vůči ukrajinskému obyvatelstvu.

„Toto je bezpochyby genocida, eliminace celého národa a lidu. Jsme občané Ukrajiny a a nechceme být podrobeni politice Ruské federace. To je důvod proč jsme ničeni a vyhlazováni,“ vyjádřil se Zelenskyj.

Ukrajinský prezident mimo to naléhá na Západ, aby poskytl Ukrajině další vybavení. Konkrétně si řekl o válečná letadla a více protiraketových systémů. Také podotkl, že Ukrajina bojuje za svobodu a má stejné hodnoty jako západní svět.

Zdroj: CBS News, Facebook, Volodymyr Zelenskyj

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Novinky

Dle volebních modelů se zvyšují šance Danuše Nerudové, ta se pomalu přibližuje ke svým rivalům

Publikováno

dne

Prezidentské volby se nezadržitelným krokem blíží. První kolo je na programu již 13. a 14. ledna, druhé nastane dva týdny poté. Postupně se nám začínají krystalizovat favorité a dle posledních volebních modulů se stále zvyšují šance Danuše Nerudové.

Prezidentský úřad Miloše Zemana se pomalu chýlí ke konci. Druhé funkční období by mu skončí 8. března roku 2023, v tento termín ovšem již bude známý jeho nástupce.

Ten vzejde z devíti kandidátů, přičemž ještě před několika měsíci se očekávalo, že půjde o souboj Petra Pavla s Andrejem Babišem.

Ovšem poslední modely ukazují výrazný percentuální vzrůst Danuše Nerudové, jejíž kampaň funguje i u mladé generace, jelikož působí na populárních sociálních sítích.

Česká televize zveřejnila aktuální model agentur Data Collect a Kantar, které čerpají z dat ve druhé polovině listopadu. A právě ten ukazuje její nárůst.

Favoritem je dle agentur Babiš, jenž má v modelu 27 %. O půl procenta za ním je Pavel, Nerudová má již 23,5 procenta.

V září Nerudové agentura Median přitom přisoudila pouhých 10 %! Procenta se nicméně budou ještě výrazně vyvíjet, napovědět mohou i debaty. A to nejen ty televizní.

Zdroj: Česká televize, Novinky

Pokračovat ve čtení

Novinky

O post prezidenta bude nakonec bojovat devět kandidátů

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Publikováno

dne

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Registraci celkem devíti kandidátních listin oznámilo ministerstvo vnitro na svém twitterovém účtu. Mezi potvrzenými kandidáty jsou všichni favorité voleb.

Prezidentských voleb se tak dle očekávání zúčastní Andrej Babiš, Danuše Nerudová i Petr Pavel. Naopak celkem překvapivě byl z voleb vyřazen podnikatel Karel Janeček.

Zásadní problém u většiny kandidátů byl s podpisy, které sehnaly od občanů, jelikož se v arších nacházela nezvykle vysoká chybovost. Takto po odečtení chybných podpisů zbývala Janečkovi k pokoření zákonné hranice necelé dva tisíce podpisů, podnikateli Karlu Divišovi dokonce necelé dvě stovky.

Jak uvedl Karel Diviš na sociálních sítích, proti rozhodnutí ministerstva vnitra se plánuje odvolat. O jeho odvolání bude muset rozhodnout Nejvyšší správní soud a to do patnácti dnů od předložení.

Jak dle serveru NejBusiness uvedl ústavní právník Jan Kysela, tento rok je překvapující vysoká chybovost podpisů a to zejména u Karla Janečka a Tomáše Březiny. Dle Kysely to může být způsobeno tím, že za sběr podpisů byly zodpovědné agentury, což není zvykem. Obvykle totiž podpisy sbírají dobrovolníci.

Do prezidentských voleb se tak zapojí kandidáti Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.

Zdroje: Twitterové účty ministerstva vnitra a Karla Diviše, server NejBusiness

Pokračovat ve čtení

Oblíbené