Spojte se s námi


Kultura

Ukrajinský herec Pavel Li zemřel při obraně své vlasti

Publikováno

dne

Ukrajinský herec, dabér a moderátor Pavel Li, kterého diváci znali spíše pod jeho přezdívkou Pasha Lee, zemřel při bombardování Irpině. Bylo mu 33 let. Informoval o tom novinář Illja Ponomarenko z Kyiv Independent.

Do armády narukoval Li těsně před ruskou invazí. Do aktivní služby nastoupil v sobotu, kdy bránil město Irpiň a celou svou vlast.

Svůj Instagram přitom pravidelně zásoboval motivačními fotkami. Ještě v pátek zveřejnil příspěvek, kde povzbuzoval ostatní se slovy „Všechno zvládneme. Ukrajina bude. Pracujeme!“

Na Ukrajině byl rodák z Krymu, který měl ukrajinské i korejské občanství, znám díky moderování pořadu o bojových sportech. Jeho hlas Ukrajinci znali i z filmů Hobit nebo Lví král.

Jeho jméno se tak přidalo mezi mnoha další jména vojáků a civilistů, kteří padli při obraně Irpiňe, jenž kdysi bylo univerzitním městem, které leží nedaleko Kyjeva na stejnojmenné řece.

Těžké boje se vedly i o nedalekou Hostomel, které je zase známé především díky mezinárodnímu letišti.

Ukrajinská armáda v minulých dnech zničila most přes řeku Irpiň, který byl jedinou možnou cestou pro prchající obyvatele. Důvodem bylo zamezení postupu ruského vojska. Místo něj měl být zřízen bezpečný koridor. Uprchlíci se však dostávají pod palbu ruských vojáků a během evakuace již někteří zemřeli.

Zdroj: Novinky, Kyiv Independent

Oblíbené