Spojte se s námi


Novinky

Ukrajina vyhlásila výjimečný stav, bylo zavedeno volné nošení zbraní. Rusko stahuje diplomaty

Publikováno

dne

Ukrajina reaguje na stávající situaci vyhlášením výjimečného stavu, ten začne platit od středeční půlnoci. Navíc zavádí volné nošení zbraní. Rusko pro změnu stahuje své diplomaty z Ukrajiny.

Ukrajina musí neprodleně reagovat na postup Ruska a zavádí výjimečný stav ve všech regionech kromě Luhanské a Doněcké oblasti, kde již tento stav trvá.

Výjimečný stav bude platit od středeční půlnoci a trvat bude 30 dní, v případě potřeby bude prodloužen. Informovala o tom agentura Reuters.

Výjimečný stav bude pro obyvatele Ukrajiny znamenat různá omezení. Mělo by dojít k regulaci rozhlasového a televizního vysílání, zakázána by mohla být hromadná shromáždění či stávky. Stejně tak mohou být zavedeny kontroly osobních průkazů.

Kromě toho Ukrajina povolává do armády zálohy a schválila uvalení sankcí na 351 Rusů. Moskva však tvrdí, že její postup se navzdory sankcím nejen ze strany Kyjeva měnit nebude.

Na Ukrajinu nyní mají zákaz vstupu stovky Rusů, stejně tak jim byl odepřen přístup ke kapitálu a nemovitostem. Ukrajincům bylo doporučeno, aby necestovali do Ruska, pokud tak již učinili, mají jej urychleně opustit. Ve hře je i přerušení diplomatických vztahů Kyjeva s Moskvou.

Moskva již začala evakuovat pracovníky všech svých zastupitelských úřadů na Ukrajině. Agentura TASS, která se odvolává na ambasádu v Kyjevě, dokonce získala potvrzení, že ruští pracovníci začali pálit dokumenty.

Bývalý prezident USA Donald Trump pochválil ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho počínání v aktuální situaci. Naopak kritiky se od něj dočkal jeho nástupce a současný americký prezident Joe Biden.

Zdroj: Reuters, Tass, ČTK

Oblíbené