Spojte se s námi


Novinky

Ukrajina hlásí rekordní nárůst nezvěstných dětí, od začátku ruské invaze jich zmizelo přes dva tisíce

Publikováno

dne

Ukrajina hlásí nehezký a negativní rekord. Od začátku ruské invaze totiž zmizel rekordní počet dětí, a to více než dva tisíce. Od začátku invaze uplynuly tři měsíce. Přesto za tuto dobu zmizelo desetkrát více dětí, než je tomu na Ukrajině běžně za celý rok.

Válka s sebou přináší oběti. A nejinak je tomu v případě ruské invaze na území Ukrajiny, když se ruští vojáci dopouští nejrůznějších barbarských činů a zvěrstev. Odnášejí to i ti nejvíce bezbranní, tedy děti.

Od začátku ruské agrese jich totiž na Ukrajině podle ITV zmizelo přes dva tisíce. Některé z nich zmizely při chaosu za útěku před bombardování, další mají ve své moci okupanti, kteří je drží na neznámém místě.

S pátráním po nezvěstných dětech pomáhají ukrajinské i evropské humanitární organizace. „Evidujeme asi 2200 případů zmizelých dětí. Nejtěžší je přemýšlet o tom, jestli vaše dítě ještě vůbec žije. Na taková čísla se nikdo nemohl připravit,“ vyjádřila se pro ITV Marina Lypovetska z neziskové organizace Magnolia.

Mimo ztracené děti však úřady evidují okolo čtvrt milionu těch, které okupanti násilně zavlékli do Ruska či samozvaných republik v Donbasu. Sirotky, kterých je okolo dvou tisíc, nejspíše čeká adopce do ruských rodin. Prezident Vladimir Putin již podepsal zákon, který proces urychluje.

ITV mimo jiné přinesla příběh jednoho z pohřešovaných dětí. Šestnáctiletý Vlad Buryak byl zatčen při snaze o evakuaci. Na jednom z kontrolních stanovišť totiž ruští vojáci chlapce podezírali z toho, že si je natáčí na mobil, kvůli čemuž jej zatkli.

„Nikdy nesloužil v armádě, nikdy neměl v ruce zbraň. Jsem přesvědčený, že je ve vězeňské cele. Přibližně tuším, kde se nachází. Vím, že je v Záporožské oblasti. Dnes jsem s ním mluvil. Ruští vyjednavači mě nechali s ním mluvit. Pořád se mě ptal, kdy jej pustí a kdy si pro něj přijedu. Psychicky se ještě drží, stále není zlomený,“ nechal se slyšet jeho otec Oleg Buryak.

Zdroj: ITV, Yahoo News

Oblíbené