Spojte se s námi


Ekonomika

Trh kryptoměn je zmražený, stejně jako realitní trh. Akcie ale dál padají

Publikováno

dne

Světová ekonomika se otřásá tento rok od základů. To samozřejmě zasáhlo jak akcie, tak především kryptoměny, které se značně propadly. Podobný osud se očekává i na realitním trhu nejen v České republice. Jaká je aktuální situace?

Ceny bytů jsou stále velmi vysoké a nejen kvůli pomalé výstavbě se propad jejich cen rozhodně nečeká. Mimo velká města je už ale situace trochu jiná.

„Strukturální problém na trhu bytů je a jen tak nezmizí. To znamená, že máme stále vysokou poptávku a velmi neflexibilní nabídku. Vůbec ale netušíme, jak to bude s ekonomikou, k jejíž zpomalení zřejmě dojde, a také jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině,“ nechal se slyšet bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v rozhovoru pro podcast Realitní Club.

Trend je již od jara zřejmý na všech online inzertních službách, kde se dostupná nabídka pozemků, bytů a domů mnohdy i ztrojnásobila.

Menší poptávka a potřeba rychlého prodeje tak logicky tlačí ceny některých nabídek dolů. A tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat i nadále.

I akcie nabírají další a další ztráty. K této chvíli je například index S&P 500 oproti začátku roku o 23,02 % nižší. Dow Jones za stejné období odepsal 19,10 % a Nasdaq dokonce 31,38 %.

Lehce zmražený je ale trh kryptoměn, který na nějaký větší otřes čeká už od začátku tohoto léta, když se dá říci, že se propad především u mnoha největších tokenů zastavil.

Zvrat zažil v posledních měsících Ethereum, jenž si prošel velkými změnami. Za posledních 7 dní je však ve ztrátě 1.32 %. Mnozí experti však očekávají další propad, který by měl kopírovat akciový trh.

Zdroj: Coinmarketcap, Newstream, Kurzy

Oblíbené