Spojte se s námi


Novinky

Tragédie na karnevalu v Belgii! Šest mrtvých a přes sedmdesát zraněných

Publikováno

dne

V belgické čtvrti Strépy-Bracquegnies ve městě La Louvière jižně od Bruselu se měl včera od 11 hodin konat tradiční karneval. Během příprav ovšem najelo do davu zúčastněných auto. Zabilo 6 lidí, včetně dítěte, a těžce zranilo 40 osob. Dalších asi 20 lidí má lehčí zranění. Informovaly o tom belgická média.

Auto najelo do davu v 5 hodin ráno a poté pokračovalo v jízdě. Následně ale bylo zadrženo. Podle zpravodaje rozhlasové a televizní stanice RTL, která byla na místě přítomna, auto najelo do davu značnou rychlostí, aniž by brzdilo. Na místo následně dorazilo osm sanitek a byl vyhlášen krizový plán obce.

Podle šéfa záchranářů v regionu Henegavsko Claude Hautaina bylo šest mrtvých na místě, včetně dítěte, a kolem 60 těžce i lehce zraněných. Incident ale zasáhl dalších asi 70 osob na místě, kterým se nic nestalo. Celkově bylo v davu asi 200 lidí.

Podle policie byly ve voze dvě osoby. Obě z La Louvière. Motiv zatím není znám, ale obě osoby z onoho vozidla jsou momentálně ve vazbě. Podle policie nic nenaznačovalo tomu, že by v případě řidiče šlo o extremistu.

Prokurátor Damien Verheyen uvedl na tiskové konferenci, že nic nenasvědčovalo ani teroristickému útoku. Zda-li k nehodě došlo záměrně, nebo ne bude ale policie teprve zjišťovat.

Podporu blízkým obětí a záchranným složkám vyjádřil na svém Twitteru i belgický premiér Alexander De Croo.

Karnevaly v Belgii mají letitou tradici. Mezi ten nejslavnější patří ten v městečku Binche, které leží na jihu země. Karneval se koná v února na oslavu ukončení masopustu.

Lákadlem jsou především průvody tzv. Gillů. Což jsou muži s velkým břichem, bílou čepicí na hlavě a kostýmy v národních barvách. Tato událost je i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj: HLN, Seznam zprávy, iDNES, RTL

Oblíbené