Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Tirana jako pestrobarevné hlavní město Albánie

Albánie je zemí, kterou turisté navštěvují stále častěji. Její západní pobřeží láká návštěvníky svými krásnými plážemi, ale velké oblibě se těší i hlavní město země Tirana, známé jako barevné hlavní město. Říká se jí tak kvůli malbám a nástěnným malbám, které zdobí budovy a symbolizují nový život města, které se po mnoha letech osvobodilo od komunistického režimu.

Publikováno

dne

Albánie je zemí, kterou turisté navštěvují stále častěji. Západní pobřeží láká návštěvníky svými krásnými plážemi, ale ve velké oblibě se těší i hlavní město země Tirana, známé jako barevné město. Říká se jí tak kvůli malbám a nástěnným malbám, které zdobí budovy a symbolizují nový život města, které se po mnoha letech osvobodilo od komunistického režimu.

Tirana je hlavním městem Albánie od roku 1920. Během druhé světové války město obsadila italská vojska, která byla v roce 1944 vyhnána komunistickým odbojem. Tím začala více než čtyřicetiletá vláda komunistů v čele s diktátorem Enverem Hodžou.

Tirana a její bouřlivá historie

Každé z uvedených historických období zanechalo v Tiraně svou stopu, jak se můžeme přesvědčit, když se procházíme jejími ulicemi. Dokonce i mnoho let po pádu komunismu se Tirana, která rychle získala přezdívku šedivého a smutného města, vyhýbala turistům.

Teprve nedávno se situace začala měnit a Albánie zaujala své místo na turistické mapě Evropy. Dnes Tirana i její obyvatelé vítají návštěvníky, které považují za symbol nového začátku a lepší budoucnosti.

Co stojí za návštěvu v hlavním městě Albánie?

Tirana je mladé město, takže zde nenajdete příliš mnoho klasických památek. Je tu však spousta míst, která stojí za návštěvu. Ústředním bodem na mapě města je Skanderbergovo náměstí, pojmenované po albánském vůdci a národním hrdinovi Gjergji Skënderbeuovi, známém také jako Skanderberg.

Hned vedle náměstí se nachází největší albánské muzeum, Národní historické muzeum, jehož průčelí zdobí unikátní mozaika navržená Josifem Drobonikem, která zobrazuje třináct albánských postav symbolizujících různá období albánských dějin. Ve stejné oblasti se nachází také jeden ze symbolů města, mešita Et’hem Bey.

Dalším významným symbolem Tirany jsou bunkry a kryty, které zde nechal postavit ještě diktátor Hodža. Nejvýznamnější z nich, dnes přeměněné na muzea, Bunk’Art 1 a Bunk’Art přibližují návštěvníkům mimo jiné tragickou historii Albánie od řecké okupace, druhé světové války nebo období komunistického režimu až po jeho pád v roce 1991.

Při návštěvě Tirany rozhodně stojí za to podniknout výlet lanovkou na horu Dajti. Jízda trvá asi 20 minut, během nichž můžeme obdivovat Tiranu z výšky.

Největší současnou atrakcí a dominantou Tirany jsou četné malby a barevné nástěnné malby, za které město vděčí svému starostovi. Edi Rama byl malířem, než se stal politikem, a chtěl město oživit a dát mu nový, radostnější ráz.

Albánie a její národní aréna, neboli stadion Tirana

Fotbalové fanoušky bude jistě zajímat Národní stadion v Tiraně. Arena Kombëtare byla postavena v letech 2016-2019 na místě předchozího stadionu Qemala Stafy, který byl v roce 2016 zbourán. Zajímavostí je, že před jedním ze vstupů na stadion stojí socha Jana Pavla II.

Zajímavá fakta a užitečné informace

  • Počasí je krásné téměř po celý rok, panuje zde středomořské klima.
  • V Tiraně vládne balkánská kuchyně. Ochutnat zde můžete masové pokrmy, jako je qoftë nebo qebap, a jídla s rýží, například pilaf, nebo sladký dezert zvaný oriz më tamel.
  • Metlou Tirany a celé Albánie jsou krádeže. Na ulicích je třeba být velmi opatrný, protože nejčastějším lupem jsou mobilní telefony a fotoaparáty.
  • V Tiraně je důležité být při chůzi po ulicích ostražitý. Doprava zdaleka neodpovídá evropským standardům. Velmi ji ovlivnila vláda komunistického diktátora, který zakázal vlastnictví automobilů. První dopravní předpisy v Albánii zavedli až po svržení komunismu.
  • Albánci kroutí hlavou ze strany na stranu, když chtějí říct ano, zatímco když chtějí popřít, přikyvují.

Zdroje: Redakce, NationalGeographic, Tiranamarathon

Oblíbené