Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Rio de Janeiro vás pohltí svými barvami

Rio de Janeiro se považuje za jedno z nejkrásnějších měst na světě a je také jedním z nejoblíbenějších. Město každoročně přitahuje miliony turistů svými přírodními divy, nekonečnými plážemi nebo každoročními karnevalovými oslavami.

Publikováno

dne

Rio de Janeiro se považuje za jedno z nejkrásnějších měst na světě a je také jedním z nejoblíbenějších. Město každoročně přitahuje miliony turistů svými přírodními divy, nekonečnými plážemi nebo každoročními karnevalovými oslavami.

Rio de Janeiro je druhým největším brazilským městem, a přestože není hlavním městem, je bezpochyby nejznámějším městem v zemi. Rio de Janeiro je jedním z nejkrásnějších měst na světě. Oceán, hory, ostrovy, pláže, laguny a uprostřed jezero – to vše činí označení Cidade Maravilhosa, což v portugalštině znamená „nádherné město“.

Božské Rio de Janeiro se rozeznívá tóny všudypřítomné samby, a to nejen během karnevalu. Je to město kontrastů, které vzbuzuje strach i fascinaci zároveň. Rio de Janeiro je jako brazilský národní nápoj caipirinha – sladký, ale zároveň kyselý, a i přesto ho všichni milují. Rozhodně tak Rio stojí za návštěvu!

Pomník Ježíše

Jedním z nejznámějších symbolů města je socha Krista Vykupitele, odhalena v roce 1931. Obrovská socha se nachází na kopci Corcovado, takže se tyčí nad Riem a objímá město s široce roztaženýma rukama na znamení péče.

Sochu lze spatřit prakticky z jakéhokoli místa ve městě, ale stojí za to dostat se až k jejím nohám, abyste si uvědomili její majestátnost. Chcete-li si sochu prohlédnout zblízka, vyjeďte lanovkou, která vede až na samotný vrchol Corcovada. Za příznivého počasí se vám naskytne úchvatný výhled na město a bezbřehý oceán.

Cukrová hlava

Jednou z největších atrakcí Ria de Janeira je bezesporu Cukrová hlava, kopec s nádherným panoramatickým výhledem na město. V popředí jsou zátoky a pláže, následují hory, na jejichž úpatí se kupí četné budovy čtvrtí Flamengo a Botafogo. Oko upoutá socha Krista Vykupitele, která se z perspektivy Cukrové hlavy jeví jako malá.

Dostanete se k ní prosklenou lanovkou, která je připravena pojmout až 65 osob. Horu pojmenovali Portugalci v 16. století s tvrzením, že připomíná hroudu cukru.

Národní park Tijuca

Národní park Tijuca je obrovský deštný prales, který je jedním z největších městských lesů na světě. Park byl kdysi téměř zcela zničen tím, že v této oblasti vznikly kávové plantáže. Od 60. let 20. století je národním parkem, ve kterém roste téměř 1500 druhů rostlin.

Nachází se zde vodopád Cascatinha a Vista Chinesa. Jedná se o místo inspirované čínskou architekturou, z něhož je možné pozorovat krajinu Ria de Janeira. V národním parku Tijuca se nachází slavná socha Krista Obnovitele.

Schodiště Selaron

Escadaria Selaron je nejznámější schodiště v Riu de Janeiru. Jeho výzdobu provedl chilský umělec Jorge Selaron, který projektu věnoval 23 let svého života. Zpočátku umělec začal s obkládáním schodiště dlaždicemi v barvách brazilské vlajky – žluté, zelené a modré.

Selaronovy schody jsou uměleckým dílem rozděleným do několika částí, jejichž prohlížením můžete strávit hodiny a zároveň objevovat autorovo zaujetí uměním, cestováním a současnou populární hudbou. Jorge Selaron tvořil až do své smrti v roce 2013. Jeho tělo bylo nalezeno právě na schodišti.

Botanická zahrada

Botanická zahrada má celkovou pěstební plochu 540 000 m2 a více než 3 500 různých druhů rostlin, včetně exotických, z celého světa. Jejím symbolem je císařská palma, vysazená u hlavního vchodu v době jejího vzniku. Zahrada byla vybudována na příkaz portugalského prince regenta Dom João v roce 1808.

Dnes botanická zahrada v Riu de Janeiru funguje jako významný výzkumný ústav. Byla uznána organizací UNESCO jako národní kulturní dědictví a biosférická rezervace Atlantického lesa.

Copacabana

Pláž Copacabana je pravděpodobně nejznámější pláží na světě, a přestože není ze všech pláží Ria de Janeira nejkrásnější, odehrává se zde společenský a zábavní život města. Pláž je dlouhá několik kilometrů a obvykle pojme davy návštěvníků. Podél Copacabany vede promenáda, kterou navštěvují stejnou měrou turisté i místní obyvatelé. Pláž Copacabana se nachází v jedné z dražších čtvrtí města.

Kuchyně

Feijoada: Je to brazilské národní jídlo, které se skládá z černých fazolí vařených s různými kousky hovězího masa podávaných s rýží, kapustou, farofou (opečená manioková mouka), plátky pomeranče a pálivou omáčkou. Tradičně se jí ve středu nebo v sobotu k obědu.

Churrasco: Jedná se o brazilské grilování, při kterém se na dřevěném uhlí nebo dřevěných špejlích grilují různé druhy masa. Churrasco se obvykle podává s rýží, fazolemi, farofou, salátem vinaigrette a pálivou omáčkou. Nejlépe si vychutnáte v restauraci, kde se za pevnou cenu podává formou bufetu a kde se můžete najíst do sytosti.

Acai: Jsou to fialové bobule, které rostou v amazonském deštném pralese a mají mnoho zdraví prospěšných účinků. Obvykle se rozmixuje s ledem nebo vodou do husté konzistence připomínající smoothie a doplňuje se müsli, banánem, medem nebo jiným ovocem. Acai je oblíbenou variantou svačiny nebo snídaně, kterou najdete v džusových barech nebo pouličních stáncích.

Karneval Rio de Janeiro

Na Sambodromu se každoročně baví více než 2 miliony lidí! Mezi sebou soutěží školy samby a předvádějí neuvěřitelná umělecká vystoupení. Karneval trvá od poloviny února několik dní, a tak je to skvělá příležitost navštívit Rio de Janeiro v tomto období. Je však třeba mít na paměti, že v tomto období zde bude mnohem více turistů a ceny prudce vzrostou.

Kromě hlavního karnevalu na Sambodromu existují také tzv. pouliční karnevalové bloky, které začínají dříve, před oficiálním datem zahájení karnevalu. Lidé vyrážejí do ulic za zábavou již v polovině ledna. Karneval v Riu de Janeiru je největším karnevalem na světě. V roce 2014 byl zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů.

Zdroje: NationalGeographic, blogthetravel, Rainbow, Redakce

Oblíbené